Rodina sa oň sporí s mestom. Jedna z budov susedí s hasičskou stanicou, ktorú majú opraviť. Göözovci to využili a ako "susedia" blokovali stavebné konanie. Bez ich súhlasu hasiči nemohli žiadať dotáciu 260-tisíc € z eurofondov. Odblokovanie opravy stanice reštituenti podmienili tým, že mesto dorieši ich majetkové nároky. K zamotanému sporu zasadli poslanci. Napriek výhradám napokon Göözovcom vyhoveli a schválili netradičnú zámenu majetkov.
VEĽKÉ KAPUŠANY. Göözovci chceli späť dve budovy. Prvou je budova bývalých Komunálnych služieb na Hlavnej ulici. Ladislav Gööz tu mal podiel 5/15, jeho brat Jozef 1/15 a mesto malo zvyšok. Mesto v roku 1994 svoj podiel predalo tretej osobe. Napriek tomu, že už v tom čase prebiehala na budovu reštitúcia. Práve kvôli tomu budova odvtedy stojí a chátra. Pre zjednodušenie ju Göözovci volajú "veľký dom". Rodina žiada späť aj bývalú budovu Mestskej polície ("malý dom" - foto na titulnej strane) na Zelenej ulici, ktorú ich predkovia kedysi vlastnili. O vrátenie nehnuteľností z dedičstva žiadali už bývalé vedenie mesta.
Rozhodnutie padlo dvakrát, efekt žiadny
V roku 2003 sa poslanci uzniesli, že mesto rodine nehnuteľnosti vráti. Právne to však nedotiahlo do konca. Rodina to urgovala v roku 2005. Z požiadaviek čiastočne zľavila - žiadala zámenu. Hoci morálne má nárok na oba domy, chcela len, aby jej mesto "malý dom" predalo za symbolickú korunu so sľubom, že rodina potom mestu predá svoj 5/15 podiel vo veľkom dome za 400-tisíc korún. Ani túto majetkovú transakciu mesto z neznámeho dôvodu nedotiahlo do konca.
Noví poslanci to nevedomky ešte viac zamotali
Súčasní poslanci zložitý spor nevedomky ešte zamotali. Prednedávnom "predali" mestské pozemky v susedstve "veľkého" domu hasičom, ktorí tu majú stanicu. Hasiči ju plánovali opraviť z eurofondov. Aby mohli dostať dotáciu 260-tisíc eur, potrebovali nehnuteľnosti vlastniť alebo mať ich v prenájme. Poslanci vtedy zohľadnili verejný záujem a mestský majetok na hasičov previedli bezodplatne. Plány malo mesto aj s "malým domom" - mestských policajtov odtiaľ vlani presťahovali na radnicu a mesto ho dalo na dražbu. S jeho predajom ráta aj mestský rozpočet. Znalec jeho hodnotu odhadol na 53-tisíc eur.
Hasiči sa ocitli v role rukojemníkov
Zrazu je všetko inak. Cirkus sa začal počas stavebného konania na opravu hasičskej stanice. "Veľký" dom s ňou susedí - Göözovci sa stali účastníkmi konania a blokovali hasičom vydanie stavebného povolenia. "O nárokoch rodiny sme dovtedy netušili. Na listoch vlastníctva neboli žiadne ťarchy," povedal zástupca riaditeľa OR HaZZ v Michalovciach Albert Bánovský.
Pochopil, že cieľom nie sú hasiči, ale mesto: "Rodina ho chce takto dotlačiť k tomu, aby sa s ňou majetkovo vyrovnalo."
Hasiči sa nedobrovoľne ocitli v roli rukojemníkov: "Ak reštituenti neumožnia vydanie stavebného povolenia, s dotáciou a opravou stanice sa môžeme rozlúčiť."
Všetky zainteresované strany sa stretli minulý týždeň. Manažment mesta kvôli tomu mimoriadne zvolal poslancov.
Poslanci netradičnú zámenu schválili
Göözovci mestu predložili návrh na zámenu nehnuteľností. Sú ochotní vzdať sa podielu 5/15 vo "veľkom" dome, ak sa mesto vzdá "malého" domu. Považujú to za ústretové, lebo žiadajú "len" výmenu jedného domu za druhý, hoci oba im vlastne patria. Pripomenuli, že mesto ich už dvakrát podviedlo. Vyzvali poslancov, aby uznali ich morálny aj reštitučný nárok a napravili nespravodlivosti voči ich rodine.
Poslanec Štefan Majoroš (nez.) pripustil, že majú na majetok morálne právo. Obáva sa však, že keď sa mesto "vyrovná" s Ladislavom Göözom, nároky si bude robiť aj jeho brat Jozef. Žiadal, aby sa rodina zaviazala, že Jozefa vyplatí ona. Göözovci sú proti. Chcú, aby to doriešilo mesto.
Vojtechovi Majorošovi (nez.) sa to celé nepozdávalo. Vysvetlil, že kým malý dom je v dobrom stave, veľký je schátraný: "Malý má väčšiu hodnotu ako ten veľký v súčasnom stave."
Poslanci mali pochybnosti. "Aby sme neukrátili rodinu, ale ani mesto," povedal Š. Majoroš. Poslanci si vyžiadali prestávku. Po nej žiadosť Göözovcov o zámenu v snahe pomôcť hasičom schválili 7 hlasmi. Proti bol len Š. Majoroš.
Spor sa začal pred 70 rokmi!
Zložitý spor má korene ešte v roku 1939, keď rodinu Zavadkayovcov fašisti vysťahovali z ich domu. V roku 1945 štát na ich majetok uvalil národnú správu a v roku 1947 ho zoštátnil. O navrátenie majetku sa rodina snažila od roku 1954. Obaja Zavadkayovci medzičasom zomreli. V ich boji pokračuje ich dedič Ladislav Gööz. V roku 1990 prešiel štátny majetok na mesto Veľké Kapušany. Göözovci si po revolúcii uplatnili reštitučný nárok. Dedičstvo im má vrátiť mesto.
lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.