V Prešovskom a Košickom kraji takto zhodia z lietadiel vo výške približne 150 metrov nad terénom vyše 255-tisíc vakcín. Veterinári upozorňujú ľudí, aby sa ich počas jarných prechádzok v lese a na lúkach nedotýkali.
MICHALOVCE. Štátna veterinárna a potravinová správa začala v týchto dňoch celoplošnú vakcináciu voľne žijúcich líšok. Jej cieľom je prevencia a zníženie výskytu besnoty. Spolufinancuje ju Európska únia. Do 5. mája zhodia z lietadiel po celom Slovensku vyše 614-tisíc dávok proti besnote. V Košickom a Prešovskom kraji ich bude vyše 255-tisíc. Lietadlá vynechajú len vodné plochy, mestá, osady, cestné komunikácie a územia s nadmorskou výškou viac ako 1 200 metrov. Vedúci odboru zdravia zvierat z Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Michalovciach Aleš Novotný vysvetlil, že v okolí niektorých rizikových miest a obcí budú vakcíny pokladať ručne.
Neberte vakcíny do rúk!
Veterinári upozorňujú, že hoci je vakcína pri bežnom zaobchádzaní neškodná, ľudia by dávky nemali brať do rúk. Novotný vysvetlil, že obsahuje atentuovaný, čiže oslabený kmeň vírusu besnoty. "Ak sa obsah plastikovej tobolky zapracovanej v návnade dostane na ruky, treba si ich ihneď umyť vodou a mydlom. Ak sa obsah dostane na sliznicu úst, nosa alebo očí, je potrebné okamžite vyhľadať lekárske ošetrenie," objasnil Aleš Novotný.
Ľudia by sa nemali dotýkať vakcín aj z iných dôvodov. "Aby zabránili prenosu ľudského pachu na vakcinačnú návnadu. Líšky by to potom mohlo odradiť," upresnil veterinár.
Vakcíny sú totiž špeciálne ochutené a aromatizované tak, aby prilákali líšky. Vo vnútri návnad je uložená vakcína. Keď ju líška prehryzne, príde do kontaktu so sliznicou ústnej dutiny a cestou lymfatického systému sa vyvolá imunogénny efekt. Na rozsiahlu vakcináciu už upozornili mestské a obecné úrady. Mnohé už informácie o vakcinácii zverejnili na svojich webových stránkach a úradných tabuliach.
Región Zemplína je rizikový
Leteckú pokládku na východnom Slovensku budú zabezpečovať z letiska v Poprade. Do 5. mája zhodia z lietadiel na území Prešovského a Košického kraja vyše 255-tisíc dávok. Letecké zhadzovanie je podľa veterinárov dôležité najmä v regióne Zemplína. Hlavne v okresoch Michalovce, Snina a Sobrance, ktoré susedia s Ukrajinou, je najväčšie riziko výskytu besnoty u líšok. Novotný upresnil, že ostatné susedné štáty sú členmi Európskej únie a vakcinácia tam prebieha pod jej dohľadom. O vakcinácii a stave besnoty na Ukrajine však naši odborníci prehľad nemajú. "Nakazené zvieratá z Ukrajiny môžu ľahko a kedykoľvek prebehnúť na Slovensko," dodal veterinár.
Posledný výskyt besnoty zaznamenali v okrese Sobrance pred piatimi rokmi. Novotný dodal, že letecká vakcinácia je bežný postup, ktorý vykonávajú už desiaty rok. Niektoré dávky v blízkosti rizikových miest budú veterinári a poľovníci pokladať ručne v ochranných rukaviciach. Len pri Košiciach takto položia 1 900 vakcín. Na celej akcii spolupracujú krajské a regionálne veterinárne potravinové správy a poľovné združenia. Úspešnosť vakcinácie otestujú veterinári už po 45 dňoch od jej začatia. V poľovných revíroch vykonajú odstrel desiatok líšok. Tie potom pôjdu na laboratórne vyšetrenia. V okresoch Michalovce a Sobrance by mali odstreliť 41 líšok z rôznych poľovných revírov.
Fakty
Ako vyzerá vakcína
Návnada je čiernohnedej farby, guľatého alebo hranatého tvaru, pevnej konzistencie. Obsahuje modifikovaný oslabený kmeň besnoty, antibiotiká a stabilizačné médium. V jej vnútri je uložená plastiková tobolka s viacjazyčnou potlačou "Pozor, vakcína proti besnote". Tobolka obsahuje vakcinačný antigén, ktorý je červenkastej farby.
Vakcíny v žiadnom prípade neberte do rúk. Ak sa obsah plastikovej tobolky zapracovanej v návnade dostane na ruky, treba ich ihneď umyť vodou a mydlom. Ak sa obsah dostane na sliznicu úst, nosa alebo očí, je potrebné okamžite vyhľadať lekárske ošetrenie.
mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.