Korzár logo Korzár Zemplín

Nešťastná dôchodkyňa žije v dome hrôzy

Žiť s neustálym pocitom, že vám do domu narazí auto. Tŕpnuť pri pohľade na zamračenú oblohu. Aj napriek priestranným miestnostiam sa tlačiť v jednej izbe a bojovať s vodou v základoch a múroch domu. To všetko už roky musí dôchodkyňa z Humenného.

Voda. Je v každej stene domu. Pani Paulína už murivo sušiť nevládze. Po ďalšom daždi má vodu v dome znova. Koberce, nábytok... všetko má zničené.Voda. Je v každej stene domu. Pani Paulína už murivo sušiť nevládze. Po ďalšom daždi má vodu v dome znova. Koberce, nábytok... všetko má zničené. (Zdroj: kor)

Jej dom stojí blízko frekventovanej cesty. V ceste valiacej sa vode.

HUMENNÉ. Križovatka Jasenovská - Sninská je netypická. Autá vychádzajúce z centra mostom ponad Laborec z nej schádzajú cestou, ktorá prudko klesá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ochranný plot „padol" pri haváriách

Naši čitatelia nás upozorňujú na katastrofálny stav oplotenia pred rodinnými domami na zákrute tejto križovatky v smere na Sninu. Pani Paulína, ktorá býva v dome na Sninskej 1 hovorí, že oplotenie pred jej oknami je v dezolátnom stave najmenej šesť rokov. „Havarovalo tu nákladné auto. Vlečka udrela do elektrického stĺpa, predná časť auta zobrala plot," ukazuje nám.

SkryťVypnúť reklamu

Dodáva, že z plota pomaly ubúdalo aj po neskorších nehodách. Sťažuje sa: „Chceli sme vymeniť okná za plastové. Ale nemôžeme. Bojíme sa, že aj naďalej nám do nich budú odskakovať kamienky spod kolies áut. Keď prší, okná aj fasáda sú kompletne ostriekané. No ale nie je to náš pozemok, nemôžeme si tam dačo sami postaviť, aby sme bránili svoj dom proti poškodeniu."

Doplácajú na ostrú zákrutu

V susedstve pani Paulíny už 43 rokov býva Anna Sorokáčová. „Dom postavili v roku 1937 ako náhradu pre rodičov môjho muža, ktorých kvôli vojenskému obvodu vysťahovali zo starých Valaškoviec," spomína. Vysvetľuje, ako sa ich nevesta do neho nasťahovala pred 43 rokmi. S manželom do neho investovali, dostavovali ho. Prvým úderom, ešte za socialistických čias, bola dopravná nehoda tanku: „Vodič nezvládol ľavotočivú zákrutu a s delom udrel do rohu domu," ukazuje pani Anna.

SkryťVypnúť reklamu

Až omnoho neskôr im pred oknami postavili oplotenie. Hliníkový plot aspoň na čas zachytával prach a odrážal kamene, ktoré odskakovali spod kolies áut. „Pár havárií a bolo po plote. Veď ja som cez okno pozerala na jedného šoféra z Porúbky. Išiel dole kopcom z mosta aj s nákladným autom. Na ceste bola námraza, stiahlo ho to rovno na náš dom," spomína. Dodáva, že potom aj so susedou márne čakali, kto dá plot do poriadku.

Voda z cesty 1/74 končí v súkromnom dome

Poškodený plot je ale len časťou mozaiky problému, ktorú spolu s pani Annou skladáme. Dom, v ktorom žije je postavený na mieste, kde si prirodzeným spôsobom našla cestu voda stekajúca z cesty na moste: „Keď sa topí sneh, pri hocijakom daždi a to už ani nehovorím o búrkach a lejakoch pri nich, je to pohroma." Háčik je však v tom, že vodu neodvádza kanalizácia, ale chtiac-nechtiac dom Sorokáčovcov, jeho základy, múry, ich pozemok a aj žumpa!

SkryťVypnúť reklamu

„Keď príde voda, kanál je upchatý, tečie nám rovno do základov. Aj tu pod bránou nám raz prišli a vykopali túto dieru, že nech tam to steká. Lenže na toľko vody to nestačí. Voda sa leje skrz dom, cez dvor, pozemok až do našej žumpy a stráca sa ďaleko v záhrade," vodí nás po pozemku. „Chodila som na mestský úrad, prosila, nech mi pomôžu, ale pomoci som sa nedočkala," vysvetľuje a dodáva, že s vodou bojuje už „roky rokúce".

V základoch, v murive... všade voda!

Pani Anna nám so slzami v očiach ukazuje vnútro domu. Dve predné izby, ktorých okná smerujú na križovatku, sú neobývateľné. Dlážka je úplne premočená, steny sú na niektorých miestach mokré do pol metra, niekde aj viac.

„Všetky koberce som mala mokré, nestíhali sme ich sušiť, poplesneli," narieka. Nábytok nemá na svojom mieste, ale všetok postavila do relatívneho bezpečia - do stredu izieb. „Ja nemôžem mať nič v skriniach. Ak niečo vyberiem, je to vlhké, musím to vyprať, a až tak si obliecť," popisuje. Klope na steny a my počujeme dutý zvuk: „Keby do toho dakto kladivkom buchol, tak to spadne. Stena drží len tam, kde mám sokel, ale aj to len tak-tak. Najhoršie je, že voda, ktorá v predných izbách zaliala múr, odstavila elektrickú inštaláciu a skratovala elektrické pece.

Z domu nič nemá, žije v zadnej izbe

„Nemôžeme to ani zrekonštruovať, kým neurobia dačo s tou vodou z cesty. Ani kúriť tu nemôžem. Je tu zima a vlhko ako v jaskyni. Z obývačky mám pivnicu," plače. Vedie nás to zadnej izbietky, kde si premiestnila posteľ a základné osobné veci. Tu ešte funguje kúrenie a je tu relatívne sucho: „Tu musím spať. Je to jediná obývateľná miestnosť. Ale nemyslite, aj tu sú mokré steny." Dôchodkyňa netuší ako bude v dome ďalej žiť. Vie, že kupca naň nenájde: „Dom je zničený. Nemám milióny na opravu. A aby som ho ochránila, nemôžem na cudzích pozemkoch budovať kanalizácie, ploty opravovať."

Mesto netají, že o probléme vie

Problém pani Sorokáčovej potvrdil vedúci odboru výstavby Mestského úradu v Humennom Marián Šalata. Povedal, že ho spôsobuje nekontrolovateľný prítok dažďových vôd zo štátnej cesty I. triedy: „Dochádza k zaplavovaniu chodníka pred rodinnými domami, nakoľko konštrukcia jestvujúceho odvodňovacieho rigolu popri ceste je nevyhovujúca. Odtok z tohto rigolu je pod cestou a preto je neudržiavaný. Taktiež vjazdy do dvorov rodinných domov v tomto úseku nie sú opatrené odvodňovacími žľabmi, v dôsledku čoho sa voda z cesty dostáva priamo do dvorov."

Projektová dokumentácia je, do práce sa nikto nedal

Šalata uviedol, že mesto sa snažilo problém riešiť a dalo vypracovať projektovú dokumentáciu: „Zabezpečuje spoľahlivé odvedenie dažďových vôd z danej lokality cez zrekonštruovaný rigol tak, aby nedochádzalo k zaplavovaniu chodníka a dvorov. Dodal, že dokumentácia je v dvoch alternatívach. Prvá realizácia je za 100 301 eur. Lacnejšia je vo výške 42 311 eur. „Realizácia sa neuskutočnila z dôvodu, že pre tieto stavebné úpravy je potrebné spoločné financovanie od všetkých dotknutých subjektov, vrátane správcu cesty a majiteľov rodinných domov," povedal.

Najčítanejšie na Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 894
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 423
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 148
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 265
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 551
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 074
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 924
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 629
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu