HUMENNÉ/BREKOV. Z najrozličnejších zvykov, ktoré sa na Slovensku viažu k ročným obdobiam, boli a sú naďalej najromantickejšie, najpoetickejšie a najmagickejšie tie, ktoré patria k jari, osobitne k prvému máju.
Posledná aprílová noc mala nezabudnuteľnú atmosféru
V poslednú aprílovú noc mala mládež v každej dedine plné ruky práce. Mnohí mali totiž verejne známu, alebo ešte len tajnú lásku. Starí ľudia tvrdili, že kto sa v tú noc svojej milej májom zavďačil, dosiahol, že ho ľúbila. Preto bol v predvečer mája v lese ruch. Mládencov nesmel nikto prichytiť ani v lese, ani o polnoci pri viazaní mája k plotu.
Spoznala ho podľa toho, že ju prosil o tanec
Mládenci v blízkych dedinách sa pred rokmi v takom čase čosi navystrájali. Pekné zvyky boli v Jasenove. Chlapci sa do lesa vybrali spoločne. Po postavení mája sa dievča o tom, kto jej ho venoval, dozvedelo na tanečnej zábave. Bola hneď na druhý deň. Kto ju pozval ako prvý do tanca, ten je daroval máj.
Pyšným dievkam dali do plota tŕnie
Vo Svetliciach chlapci nastavali ovenčené máje pred všetky domy, kde bývali rúče dievčence. Tým, ktoré nápadníkmi pohŕdali, zastokli do plota suché tŕnie. Každý ohrdnutý za seba. A tak sa niektorým ušlo aj viac konárov... Otcom takýchto nevďačníc v sukniach vystrájali ešte väčšie mrzutosti.
Kradli kapury
V Rokytove pri Humennom v posledný aprílový podvečer kradli mládenci "kapury" spred domov, kde bývali pekné dievčatá. Vždy si ich našli pred domami svojich milých. Ukradnuté bránky menili za fľašku pálenky. Ak sa napokon dievča do toho domu vydalo, hriech "odčinili".
Na májoch vystrájali kaskadérske kúsky
Brekovčamia chodili do lesa tiež spoločne. Okrem briezok vytli aj smrek. Olúpali ho, ozdobili a na spodný konár priviazali prázdnu fľašu od piva. Postavili ho v dedine. Na prvého mája ten, kto sa vyškriabal na jeho vrch a dotkol sa rukou fľaše, vyhral liter pálenky. Takéto maniere mala aj mládež v Ľubiši, Radvani nad Laborcom a inde.
Ohrdnuté dievky tiež stavali máje
V Kalinove za dávnych čias stavali "máje" z tŕnia aj dievčatá chlapcom, ktorí ich nechali na ocot. Raz za tmavej noci sa jedna z nich pomýlila a zapichla máj do plota starému vdovcovi. Na druhý deň bola z toho v dedine poriadna psina. Postihnutý penzista posielal dlhý čas všetky dedinské dievky do horúcich pekiel... V Olšinkove a vo Výrave si chlapci, ktorí postavili máje, prišli k dievčatám po týždni po výplatu. Tou bola pálenka. Ak ju niektorá nechcela dať, mládenci jej máj za dedinou spálili.
Pokoj nedali ani gazdom
Istá "stará garda" ešte krátko po vojne rozobrala jednému gazdovi zo Sniny kravský povoz. Rozložila ho na streche stodoly. Vo Volici jednému gazdovi zasa dopravili jeho dva kone na pôjd neďalekého opustené domu. Bez takýchto fígľov sa zakladanie májov v našom regióne nezaobišlo.
Autor: Jozef Hrubovčák
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.