Keďže tam bude každá ruka dobrá, môžete sa k nim pridať a stať sa jedným zo zachraňujúcich tento historický klenot Zemplína.
BREKOV. Združenie na záchranu Brekovského hradu (ZnzBh) je najvýchodnejšie občianske združenie zamerané na záchranu hradu. S drobnými stavebnými činnosťami sa v roku 2009 začalo aj v Brekove.
Je ich viac, ciele majú rovnaké
Slovensko je veľmi bohaté na hrady, zámky a kaštiele. Celkovo ich tu, vrátane zrúcanín, nájdeme okolo 600, čo nás zaraďuje medzi krajiny s ich najväčším počtom v Európe. Je tu asi 180 hradov, z ktorých je väčšina v stave ruín. Sú na takmer každom letáku, ktorý pozýva návštevníkov do našej krajiny. Je to veľké množstvo stavieb, na údržbu ktorých sa doteraz ťažko nachádzali prostriedky i reálny záujem. V súčasnosti existuje snaha o opravu hradov hlavne prostredníctvom miestnych samospráv, ktoré zadávajú práce profesionálnym firmám (na hrade v Starej Ľubovni) alebo vo forme rôznych občianskych združení (na hradoch Lietava alebo Šariš). Tie zakladajú obnovu hradov hlavne na dobrovoľníctve.
Smutná realita: Postupný rozpad Brekovského hradu
Hrad Brekov je teraz v ruinách. Ako opevnenie prestal jestvovať po zbúraní hradu vojskami Imricha Tököliho v roku 1684. No niektoré priestory boli obývané ešte v roku 1698. Počas 20. storočia sa rozpadával. Na fotografii s názvom Porovnanie nižšie sme naznačili rozpad jednej z častí hradu v období za posledných asi 40 rokov. Viacero úsekov hradu je v stave, ktorý hrozí ďalšou deštrukciou múrov. V súčasnosti existuje na hrade snaha o konzerváciu múrov, založená na dobrovoľníctve bez nároku na odmenu.
Cieľ v tomto roku: Stabilizácia brány a hradby
Dobrovoľníci v Brekove 1. mája začali s prípravnými prácami na doplnenie narušeného vstupného portálu do horného hradu. Jeho postupný rozpad ohrozuje stabilitu celého úseku hradobného múru. Ide o 2. etapu záchranných prác na hrade Brekov. V rámci nich začali s prípravou dreveného lešenia. To by malo mať viacero funkcií. Okrem možnosti dostať sa na vyššie časti stien umožní aj bezpečnejší pohyb pod lešením. Je drevené hlavne pre menšiu náchylnosť na krádeže. Cieľom prác je stabilizovať portál doplnením rozpadnutých častí bočných špaliet a záklenku a tým aj čiastočne stabilizovať obvodovú hradbu horného hradu.
Odborník: Je v havarijnom stave
Podľa Michala Šimkovica je táto časť hradu v havarijnom stave: "Stavebno-technický stav hradby je narušený, miestami havarijný. Murivo hradby je prevažne konsolidované, na vonkajšej aj vnútornej strane vznikajú drobné kaverny s rozpadnutým lícom muriva. Na východnej a juhovýchodnej strane je murivo hradby na krátkom úseku úplne deštruované až do úrovne skalného podložia. Stabilitu hradby vážne narušujú deštrukcie otvorov. Vážne poškodený je predovšetkým vstup do západného paláca a predovšetkým vstup do jadra na severnej strane. Tento otvor má úplne deštruovanú bočnú špaletu, kde došlo k výpadku rozsiahleho bloku muriva pri vstupe."
Zduženie: Hľadáme ľudí
Ľudia z okolia hradu, ktorí sú "rovnakej krvnej skupiny" a radi by sa stali dobrovoľníkmi na hrade Brekov, sa môžu prihlásiť pomocou internetových stránok www.brekov.sk. Každá pomoc bude vítaná. V lete by sa prác na hrade mali zúčastniť aj dobrovoľníci zo zahraničia či iných miest na Slovensku.
Krása: Májové osvetlenie hradu
V noci na 1. mája M. Gaľo za pomoci členov ZnzBh osvetlil hrad Brekov. Nádherný pohľad (na fotke nižšie) si vďaka dobrej viditeľnosti mohli vychutnávať aj obyvatelia Mysliny či Humenného.
Autor: Stanislav Macinský
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.