Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Stovky ton kameňa smerujú už druhý deň k pretrhnutej hrádzi Ondavy pri Zemplínskom Hradišti. Zabezpečovacie práce sa začali vo štvrtok popoludní. Vodohospodári odhadujú, že za ideálneho počasia dokážu nepravidelnú "dieru" v rieke opraviť počas víkendu. Až potom príde rad na umelú prietrž pri Markovciach, ktorá je nižšie. Problémy s vodou sú stále v obci Borša, kde kvôli stúpajúcemu Bodrogu neodteká dostatočne. Odborníci nedočkavo hľadia na údaje o Tise pri Tokaji - po bode kulminácie odľahčí Bodrog, následne Latoricu a napokon aj Ondavu a ostatné toky ťažko skúšaného Zemplína.
ZEMPLÍNSKY REGIÓN. Od šiestej rána smerujú od Hrane smerom k hrádzi Ondavy desiatky tatroviek. Po úzkej korune hrádze môže prejsť len jediné auto. "Dopravu" tu preto riadia polícia, vodohospodári a členovia krízového štábu. Prejsť sa dá buď len k hrádzi, alebo len naspäť, čo práce značne spomaľuje.
K diere len po úzkej ceste
Od dediny po hrádzu je asi 7 kilometrov, ďalších 1 500 metrov musia nákladné autá absolvovať po prístupovej ceste z kameňa, ktorú postupne predlžujú až k miestu prietrže.
"Od rána som to otočil päťkrát, je tu asi 17 áut, ktoré sa stále striedajú. Šichtu sme začali ráno o šiestej, makať budeme do desiatej večer, aby to bolo čím skôr," referoval okolo jednej popoludní vodič Ivan Šutiak.
Okolo druhej sem stiahli všetky dostupné tatrovky z okresu, spolu sa ich tu striedalo 25. Podľa Dušana Mydlu zo Slovenského vodohospodárskeho podniku dobré počasie a vietor práce trochu urýchlili: "Medzihrádzový priestor vyschol dostatočne, takže nemusíme kameňom vykladať celý, aby sme sa dostali k miestu, kde sa Ondava roztrhla. Vďaka tomu budovanie prístupovej cesty už pomaly končíme a začíname sypať hrubý kameň do pretrhnutej hrádze."
Množstvo kameňa, ktoré budú musieť použiť na zaplátanie diery, nedokázal odhadnúť. Povedal len, že nepravidelná "diera" je široká asi 70 a hlboká 3 - 3,5 metra. Očakáva, že pri ideálnom počasí ju dokážu zaplátať počas víkendu: "Až potom začneme opravovať umelú prietrž na strane Michalovského okresu."
Voda už len v Borši, kvôli Bodrogu
Vodohospodári stále bdejú kvôli Latorici a Bodrogu: "Hladinu Latorice ovplyvňuje Bodrog, ktorý sa vlieva do Tisy. Správa sa veľmi neštandardne, stojí alebo mierne stúpa už celé hodiny. Od maďarských kolegov vieme, že Tisa už začína kulminovať pri Záhone. Nás však zaujíma až kulminácia pri Tokaji, kde sa do Tisy vlieva Bodrog. Ak Tisa dosiahne bod kulminácie a začne tu klesať, automaticky začne klesať aj Bodrog, následne Latorica a Ondava. Až potom sa situácia na našich tokoch začne zlepšovať," vysvetlil Mydla.
Šéf krízového štábu Trebišovského okresu Róbert Puci vysvetlil, že situácia sa pomaly upokojuje: "Zlá je stále v Borši, kde je zaplavená Bodrožská ulica. Vodu odčerpávame, ale neklesá dostatočne, lebo Bodrog ešte stále nekulminoval."
Krízový štáb s pomocou armády momentálne riadi zabezpečovacie práce na dierach v rieke Trnávka: "Dve - v Milhostove a Trebišove sme už zacelili. Pri tretej musí vojsko postaviť pontónový most, aby spevnili existujúci, ktorý je oslabený. Čoskoro to bude hotové."
Dodal, že aj krízový štáb čaká na kulmináciu najjužnejšej rieky Bodrog: "Potom automaticky začnú klesať ostatné. A keď sa Ondava a Trnávka dostanú hladinou pod úroveň obrovskej zaplavenej plochy medzi nimi, budú môcť vodohospodári otvoriť stavidlá na oboch riekach, aby sa voda z polí dostala tam, kam patrí."
Dnes dopoludnia v celom Košickom kraji zrušili mimoriadnu situáciu s výnimkou okresov Michalovce a Trebišov, kde pretrváva naďalej kvôli situácii na Ondávke a Trnávke.
Svinicu zásobujú pitnou vodou
V okrese Košice okolie sú hladiny vodných tokov ustálené alebo klesajú. V obci Svinica boli podľa priebežnej správy KPK na záchranné práce povolaní na pomoc občania z obce, ktorí vrecovali piesok a navážali ho okolo mostov pri obecnom úrade a v rómskej osade. Ťažké mechanizmy pomáhali pri uvoľnení zátarás v potokoch a pri prečistení a prekopaní koryta potoka v časti Halačovského potoka a v časti rómskej osady. Jej obyvateľov začali núdzovo zásobovať pitnou vodou.
Na Bystrom potoku v obci Ruskov pokračovali dobrovoľníci s hrádzovaním pomocou vriec s pieskom. V miestnej časti Dilkoš obec dodávateľsky zabezpečila spriechodnenie prietoku vody z mŕtveho ramena do rieky Olšavy, aby sa zabránilo zatopeniu rodinných domov.
tasr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.