Príbuzní 71-ročného Emila z okresu Sobrance sú zúfalí. Muž je vo veľmi ťažkom stave. Neprijíma potravu, nerozpráva a je odkázaný na infúzie. Rodina sa o neho nedokáže postarať. Dozvedeli sa, že ústavy a domovy sociálnych služieb sú preplnené. Košický samosprávny kraj tvrdí, že vie pomôcť.
MICHALOVCE. Šesťdesiatsedemročná Anna Vlodarczykova nevie, čo bude s jej ťažko chorým bratom, ktorý prehráva boj so zákernou rakovinou. V najbližších dňoch ho majú prepustiť z oddelenia onkológie a rádioterapie Nemocnice s poliklinikou Š. Kukuru v Michalovciach.
"Od Veľkej noci už neprijíma žiadnu potravu ani vodu. Prestal rozprávať. A oni mi ho dávajú domov. Ako sa o neho postarám? Je náročné dávať mu infúzie a venovať sa mu 24 hodín," posťažovala sa Anna Vlodarczykova.
Rodina skúšala vybaviť miesto v niektorom z domovov sociálnych služieb, hospicov a zariadení opatrovateľskej služby, ale bezúspešne. "Napriek tomu nám ho dávajú domov, že oni už pre neho všetko urobili. Čo ja s ním teraz urobím doma? Skúšali sme ústavy, nikto ho nám nechce zobrať, že nemajú miesto," posťažovala sa A. Vlodarczykova.
Na onkológii zostať nemôže
"Povedali nám, že už pre neho urobili všetko, majú iného pacienta na to lôžko, a tak musí odísť. Nie je to správne. Ten človek je vo vážnom stave. Sám napísal, že už to dlho trvať nebude. Onkologických ťažkých pacientov však do ústavu nechcú prijať," dodal Peter Vlodarczyk.
Primár oddelenia Jozef Roško povedal, že situáciu rodiny chápe, ale pacient dlhšie na oddelení zostať nemôže: "Poskytujeme špecializovanú starostlivosť. Nie sme zariadenie ako hospic. Máme pacientov, ktorí čakajú a potrebujú našu liečbu. Čím skôr príde nový pacient, tým lepšie pre neho."
Roško vysvetlil, že lekári stoja pred Sofiinou voľbou: "Často sme v situácii, že máme pacienta, ktorý ukončil liečbu, a nie je v moci nielen nášho oddelenia, ale vôbec medicíny ďalej mu pomôcť. Stáva sa, že rodina ho z určitých dôvodov nechce zobrať domov. A nie je kde ho umiestniť. Na druhej strane máme poradovníky pacientov na lôžko, ktorým ešte môžeme pomôcť. Stojíme pred voľbou, či niekoho prepustiť v takom ťažšom stave domov, alebo nie, s tým, že iný pacient bude čakať na lôžko. S podobnými situáciami sa, bohužiaľ, musíme vyrovnávať a pracovať každý deň."
Lekár: Sociálna sieť je nedostatočná
Roško potvrdil, že s umiestnením onkologických pacientov po ukončení liečby sú problémy, ústavy sú preplnené. Postoj niektorých príbuzných, ktorí ich nechcú vziať domov, chápe: "Starať sa o onkologického pacienta hlavne v konečnom štádiu je vysoko náročné nielen pre nás zdravotníkov, ale aj rodinu. Podľa môjho názoru nie je dostatočná sociálna sieť napríklad hospicov, liečební dlhodobo chorých, kde by tento pacient mohol pokojne ďalej žiť mimo nášho oddelenia."
Roško pripustil, že niekedy pacient na oddelení zostáva aj po ukončení liečby: "Ak jeho výkonnostný stav alebo hlavne ak laboratórne parametre nedovoľujú prepustiť ho domov, ostáva tu, kým sa jeho fyziologické a laboratórne vyšetrenia neupravia na normu."
Odmieta tvrdenia, že príbuzným a pacientovi nedávajú včas vedieť o tom, kedy bude prepustený: "V zásade pacient vie presne, kedy ide domov, už niekoľko dní vopred. Ak nedôjde k akútnym zmenám zdravotného stavu." Dodal, že zháňať zariadenie pre pacienta nie je ich náplňou: "Vyskytujú sa aj takéto situácie. Máme v nemocnici oddelenie pre dlhodobo chorých, s nimi spolupracujeme. Ak majú voľné lôžkové kapacity, snažíme sa riešiť to individuálne priamo s najbližšími príbuznými."
Pacienti sa môžu obrátiť na Úrad KSK
Riaditeľka Domova dôchodcov v Michalovciach Agnesa Repovská uviedla, že v zariadení sa starajú o 178 klientov. Sú medzi nim aj pacienti s onkologickými chorobami. Vysvetlila, že pacientov prepustených z oddelenia onkológie ihneď prijať nemôžu: "U nás je poradovník. Momentálne evidujeme až 120 čakateľov. Miesta v domove sa uvoľňujú prirodzeným úbytkom."
Vedúca odboru sociálnych vecí Košického samosprávneho kraja (KSK) Zuzana Jusková povedala, že Úrad KSK vie pacientom s onkologickými ochoreniami pomôcť. "Ak ide o mladých pacientov, sú umiestnení v domovoch sociálnych služieb, seniori zasa v domovoch pre dôchodcov. Riešime túto potrebu ihneď," reagovala Jusková. Niektorým klientom vybavia zariadenie už v priebehu niekoľkých dní. Niekedy sa však čaká aj dva mesiace. Momentálne majú na kraji štyridsať žiadosti o zaradenie do zariadenia sociálnych služieb. Jusková spresnila, že títo žiadatelia budú umiestení v niektorých zariadeniach KSK už do 1. júla. Ak sú zariadenia kraja obsadené, úrad im poskytne miesta u neverejných poskytovateľov. Rodiny a pacienti, ktorí majú problémy s vybavovaním zariadenia, sa môžu obrátiť na Úrad KSK, ktorý má na svojej webovej stránke zverejnený kompletný register poskytovateľov sociálnych služieb s ich telefonickými kontaktmi a adresami. Nechýbajú ani informácie o aktuálnych voľných miestach.
Pacientov s rakovinou pribúda
Oddelenie onkológie v Michalovciach s 50 lôžkami poskytuje špecializovanú liečbu pre pacientov z celého regiónu Zemplína.
Roško vysvetlil, že pacientov pribúda a hospitalizujú ich aj na základe poradovníka: "V okrese Michalovce a Sobrance bolo v minulom roku zhruba 760 novoohlásených pacientov. Pred pätnástimi rokmi to bola asi polovica. Je výrazná dynamika nárastu zhubných ochorení. U žien prevažujú nádory prsníkov a gynekologické. Všeobecne je najviac nádorov tráviaceho traktu, žalúdka, čreva a konečníka."
mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.