Kvôli nešťastiu obec zrušila tradičné Dni malohorešských pivníc, ktoré mali byť minulý víkend.
MALÝ HOREŠ. Starosta obce Csaba Furik (SMK) sa obáva, že zosuvy pôdy budú pokračovať. Pôda nad pivnicami je silne premočená. Dodáva, že takú katastrofu nepamätajú ani najstarší obyvatelia obce.
Toľko vody nepamätajú 70 rokov
"Najmenej tri sa kvôli dlhotrvajúcemu dažďu a podmočeniu zrútili a pochovali viacero sudov plných horešského vína. Voda narušila aj statiku ostatných. Zatiaľ sa tu nikto nezranil, ale je to tu nebezpečné aj kvôli agátom, ktoré celý komplex pivníc pokrývajú," informoval tunajší polyhistor János Bogoly. Starosta obce Csaba Furik katastrofu potvrdil. Vysvetlil, že toľko dažďa a vody v dedine nepamätajú ani najstarší obyvatelia: "Za týždeň nám napadalo 150 milimetrov zrážok, čo tu nepamätáme za posledných 60-70 rokov."
Dedina bez toku vyhlasovala 3. stupeň
Obrovské množstvo vody naplnilo inak suché mŕtve rameno neďaleko obce. "A to sme ho nedávno vyčistili. Žiaľ, problém nám spôsobovali Somotorský a Chlmecký kanál, ktoré nedokázali odviesť vodu, lebo už boli plné. Voda sa k nám dostávala aj kvôli nevyčisteným melioračným kanálom, ktoré zarastajú a sú tu aj 40-ročné stromy. Je iróniou, ale kvôli týmto vplyvom dedina musela 16. mája vyhlasovať 3. stupeň povodňovej aktivity, hoci ňou netečie žiadny potok. Zaplavilo aj domy," dodal starosta.
Obávajú sa ďalších zosuvov
Smutnú daň si voda vzala v komplexe vzácnych pivníc. "Nebol čas to riešiť, lebo všetko je súkromné. Ale boli sme tam - minimálne 2 pivnice sa zosypali a do tretej sa nedá dostať, lebo sa zosunul vchod," potvrdil Furik. Dodal, že sa tomu možno dalo predísť, keby vlastníci pivníc pri ich budovaní použili staré spôsoby: "Mali sa tesať do tufu, ale niektorí použili na vyhĺbenie bager, obložili ich andezitom a betónom. Tie sú menej stabilné." Chybu podľa neho urobili aj tí, ktorí sa snažili vodu z pivníc čerpať čerpadlami: "Všade je narušená statika, je to silne podmočené a technika spôsobuje len ďalšie otrasy. Podľa mňa to mali robiť radšej manuálne. Žiaľ, teraz už je neskoro radiť." Obáva sa, že zosuvy môžu pokračovať najmä tam, kde je už statika jednej pivnice narušená a hrozí jej spadnutie. Pivničky sú totiž poprepájané. Potvrdil, že kvôli tomu zrušili aj plánované dni pivníc. Predbežne ich presunuli na prvý júnový víkend.
Unikátny komplex malohorešských pivničiek je kvôli svojej malebnosti a atmosfére vyhľadávanou turistickou atrakciou. Foto: Ladislav Kopasz
Unikátne pivničky - lákadlo pre turistov
Vinohradníctvo sa v tomto regióne zrodilo v 16. storočí počas tureckej expanzie. Keďže chladiace boxy vtedy ešte nepoznali, na križovatkách ciest sa vytvárali priestory pre uskladnenie vína. Vtedy silný rád premonštrátov z Lelesu vlastnil v okolí Kráľovského Chlmca rozsiahle vinice a hľadal vhodné miesto na pivnice. Tak začali vznikať prvé pivnice pri Malom Horeši. Najväčší rozkvet zaznamenali koncom 16. a začiatkom 17. storočia a neustále ich pribúdalo až do 19. storočia. Zaujímavosťou je, že v Malom Horeši sú len pivnice, všetci vinohradníci majú vinice na západnom úbočí pri Kráľovskom Chlmci. Na rozdiel od tokajských, ktoré sú rozsiahle, malohorešské pivnice dodnes zostali maličké. Pôvodné sú na východnej strane komplexu - vytesali ich do tufu a na portáloch použili bridlicovitý andezit. Zo západnej strany na ne nadväzujú novšie, ktoré stavali už pomocou drevených konštrukcií a betónu. Celý komplex je typický aj porastom agátov, ktoré mu dodávajú malebnú atmosféru. Je vyhľadávanou atrakciou pre turistov. Preto pri pivniciach postupne vyrástlo centrum spoločenského života, dokonca aj amfiteáter. Zaujímavosťou je, že pivnice sa tu dedia z pokolenia na pokolenie. Ak je dedičov viac, od pôvodného vchodu sa vybudujú ďalšie odbočky. Tým pádom je síce vchodov "len" 80, ale samotných pivníc okolo 400. Z niektorých vchodov sa vchádza len do jedinej, z iného až do 13 pivníc. Ak voda a podmočenie zničia jednu, je vysoké riziko, že budú nasledovať aj ďalšie.
lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.