Korzár logo Korzár Zemplín

Dediny okolo Ondavy tŕpnu, Kucany museli evakuovať

Vodohospodári a krízové štáby Trebišovského a Michalovského okresu si neoddýchli ani počas víkendu. Keďže zemplínske rieky stále stúpali, v sobotu popoludní museli otvoriť polder Beša.

Hrádza pri Markovciach. Tak to tu vyzerá dnes.Hrádza pri Markovciach. Tak to tu vyzerá dnes. (Zdroj: Ľubo Cibere)

Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.

V Trebišovskom obvode sú na tom najhoršie dediny pri Bodrogu. V Michalovskom tŕpnu ľudia z obcí pri Ondave, rozliata rieka sa stále tlačí k ich obydliam. V Markovciach sú preto pripravení na evakuáciu ďalších asi 200 ľudí. Hrozba visí aj nad dolnou časťou Malčíc a Petríkovcami. Kucany pri Oboríne museli začať dnes okolo jedenástej evakuovať. Starosta obce Arpád Csuri (Most - Híd) potvrdil, že odtiaľ odchádza 100 až 120 ľudí.

ZEMPLÍNSKY REGIÓN. Počas soboty Ondava, Latorica aj Bodrog stále stúpali. Zastavilo sa to až neskoro v noci. Dušan Mydla z košického Slovenského vodohospodárskeho podniku vysvetlil, že to spôsobilo napustenie poldra Beša a nie kulminácia riek: "Polder sme otvorili v sobotu popoludní. Napustený je asi na 66 percent, je v ňom 36 miliónov kubíkov vody."

Neskôr začala Ondava klesať. Latorica a Bodrog už dnes dopoludnia stúpali len mierne. "V nedeľu ráno sme preto polder uzavreli," dodal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Aktualizované správy o stavoch riek a celkovej povodňovej situácii na východe čítajte tu.

Čítajte podrobné a aktuálne informácie z povodňovej situácie na východe - v košickom regióne, v podtatranskom regióne, v gemerskom regióne, v spišskom regióne,

V Borši len na člnoch

Šéf krízového štábu Trebišovského okresu Róbert Puci dnes dopoludnia povedal, že situácia v obvode sa postupne upokojuje: "Najhoršie je to pri Bodrogu. V Borši je zaplavená časť dediny pri čerpacej stanici, ľudia tam môžu chodiť len na člnoch. Veľa vody je aj v Slovenskom Novom Meste a Viničkách. Všade sú výkonné čerpadlá, bez prestávky tam pomáhajú hasiči."

Pohľad z vrtuľníka na Trebišovský okres s vyliatou Ondavou. V pozadí mesto Trebišov. Foto: Ľubo Cibere

Najdôležitejšie podľa neho je, že hrádze vodou preplnených riek napriek obrovskému riziku vydržali: "Jediný problém je na Trnávke pri Hrani, kde sa hrádza trochu zosúva. Pracuje sa tam."

SkryťVypnúť reklamu

Pripomenul, že na pretrhnutej hrádzi Ondavy z trebišovskej strany vodohospodári s vojskom pracovali viac ako dva týždne: "Je to síce len provizórne riešenie, ale stálo by za to nechať to tam ako symbol obrovského nasadenia ľudí počas týchto povodní," poznamenal. Rovnakým symbolom sa podľa neho stane aj hrádza Latorice pri Zatíne, kde okrem vojakov a vodohospodárov pracovali aj stovky dobrovoľníkov.

Kucany museli evakuovať, tŕpnu aj inde

Rovnako optimistické vyjadrenia nemôže povedať krízový štáb Michalovského obvodu. Jeho šéf Marián Lukáč potvrdil, že Ondava sa stále približuje k Markovciam, Malčiciam, Petríkovciam a Kucanom pri Oboríne. V spojení s vysokou podzemnou vodou vyháňa z domov ďalších ľudí.

"U nás už sú už pod vodou domy na okraji dediny. Voda ohrozuje ďalšie ulice. Je to zlé. Pripravujeme priestory pre ďalších prípadných evakuantov," uviedla starostka Markoviec Valéria Eľková (ĽS-HZDS). Ak dôjde k evakuácii, obec bude musieť prichýliť ďalších asi 200 ľudí. Už teraz ich je v kultúrnom dome 134, z toho 68 detí.

SkryťVypnúť reklamu

Pohľad z vrtuľníka na Michalovský okres v sobotu bol desivý - vidno Ondavu, vyliatu smerom na Malčice, Markovce a Oborín. V pozadí Vojany. Foto: Ľubo Cibere

Rovnaké obavy sú aj v susedných Malčiciach. Do školy evakuovali už asi 100 ľudí z Hradišťskej Moľvy. Cesta je zaliata, miestami voda dosahuje až 140 centimetrov. Podľa Lukáča voda už postúpila aj k časti Medveď na okraji Malčíc: "Evakuovať zatiaľ nebudú."

Neplatí to však v Kucanoch pri Oboríne. Pieskové zábrany, ktoré urobili dobrovoľníci pri dedine, sa tlakom postupujúcej vody uvoľnili. "Evakuujeme odtiaľ asi 100 - 120 ľudí. Problémy máme aj v obci samotnej, na viacerých miestach máme zosuvy," uviedol dopoludnia starosta obce Arpád Csuri (SMK).

Vo všetkých dedinách sa ľudia pri roztečenej Ondave snažia zachrániť čo sa dá. Na snímke vrecovanie na ulici na okraji Markoviec. Foto: Lýdia Vereščaková.

Riaditeľ Krajského riaditeľstva HAZZ Košice Jozef Fedorčák podvečer uviedol, že v Michalovskom okrese sa nejaví situácia dobre. „Pred chvíľou sme ukončili prehliadku tohto miesta so zástupcami Slovenského vodohospodárskeho podniku a prebrali sme určité alternatívy, čo treba urobiť, napríklad obchvat, aby bolo možné tento otvor uzavrieť v priebehu nasledujúcich dvoch troch dní." Potom hasiči začnú s prečerpávaním vody do rieky a následne z pivníc a obydlí. Doplnil, že nie je účelné, aby sa čerpali ľuďom studne, kým je vysoká spodná voda, lebo by sa vrátila späť.

Ondava trhá historické rekordy

Lukáč uviedol, že na zabezpečovacie práce pri Ondave šlo už okolo 150-tisíc vriec piesku. Plocha, na ktorú sa rieka vyliala, odhaduje na ich strane na dve Zemplínske šíravy. Ondava na maxime dosiahla 713 centimetrov, pred dvomi týždňami sa pritom roztrhla pri stave 686. Dušan Mydla pripustil, že môže ísť o historický rekord: "Predbežne áno, presnú odpoveď dá neskôr Slovenský hydrometeorologický ústav."

Podotkol, že hoci rieky momentálne klesajú alebo je ich stav ustálený, ešte nie je po všetkom: "Očakávame prítok vody z Ukrajiny a kulmináciu Tisy pri Tokaji, má k nim dôjsť v utorok. Pre Tisu sa predpokladá kulminácia na 1 100 centimetroch." Predčasné je podľa neho povedať, že hrádze vydržali: "Vydržali nápor vody počas povodní, to áno. Ale to nie je koniec." Vysvetlil, že druhé kolo príde, keď začne voda klesať: "Ohrozuje to najmä zemné sypané hrádze, lebo voda si hľadá cestu späť do rieky popod ne."

Situácia v Michalovciach sa po piatkovom hektickom dni plnom vody upokojila.

Práca na provizórnej hrádzi na trebišovskej strane Ondavy. Nápor rekordnej vody vydržala a stala sa symbolom obrovského nasadenia ľudí počas povodne. Foto: TASR

Evakuanti sa domov tak skoro nevrátia. Skôr naopak, hrozí, že k nim pribudnú ďalší. Na snímke Marta Demeterová z Markoviec, ktorej zaplavilo dom. Foto: Lýdia Vereščaková.

Voda z Ondavy prišla k Markovciam už vo štvrtok v noci. Teraz postupuje k ďalším domom a hrozia ďalšie evakuácie. Foto: Lýdia Vereščaková

Najčítanejšie na Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 809
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 317
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 145
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 261
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 798
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 009
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 845
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 482
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu