To je dôsledok nového modelu rozdeľovania dotácií v Snine. Poslanci sú s ním spokojní, expert na samosprávu už menej.
SNINA. Na svojom ostatnom verejnom rokovaní mestskí poslanci schválili zoznam občianskych združení a umeleckých súborov, ktorým poskytnú dotácie na tento rok. Hladkosť schvaľovania tkvela v novom modeli rozdeľovania dotácií.
Neboli spokojní, zmenili to po svojom
Na jednom z posledných rokovaní poslanci materiál o dotáciách stiahli. Nestotožnili sa s návrhmi komisie. Tá po tri ostatné roky žiadosti evidovala, posudzovala a návrhy dotácií dala poslancom na prediskutovanie a schválenie. Podľa hovorkyne mestského úradu Anny Brečkovej sa poslanci na svojom nedávnom neverejnom pracovnom stretnutí dohodli, že tento model zmenia. Uviedla, že tam padol návrh, aby použili kľúč, akým dotácie delili poslanci v krajskej samospráve. Teda, že každému poslancovi pridelia z balíka rovnakú čiastku, a on sám ju prerozdelí medzi žiadateľov.
Každý poslanec rozhodoval o 2 500 eurách
Poslanec Jozef Savka (nezávislý) dôvodil: "Keďže sme sa nevedeli dohodnúť na smerniciach rozdeľovania a nechceli sme sa hádať, zdal sa nám tento spôsob najlepší. Staré smernice boli predmetom kritiky a nové nikto nevypracoval." Na našu otázku, podľa akých kritérií sa teda peniaze rozhodli deliť, reagoval: "Zostalo to na osobnom zvážení poslanca. Použili sme kritériá komisie a posúdili dotácie poskytnuté v minulých rokoch. Nikto z poslancov nepridelil žiadateľovi viac, ako žiadal." Dodal, že keď dotácie navrhovala komisia, časť hlavne nezávislých poslancov nemohla do rozdeľovania dotácií vôbec zasiahnuť, lebo v nej nemali zastúpenie.
Po novom tak 18 poslancov rozhodovalo o spoločnom balíku 45-tisíc eur. Každý z nich rozdeľoval po 2 500 eur. "Dúfam, že každý mal kritériá vo vlastnom svedomí," komentoval to primátor Štefan Milovčík (nezávislý).
Keďže dotácie pre športové kluby a združenia už poslanci odklepli na začiatku roka, podľa nového modelu schválili prerozdelenie 41 250 eur medzi občianske združenia a cirkvi a 3 650 eur pre umelecké súbory v meste. Slovenskej asociácii športu na školách, jej okresnej rade, odobrili 100 eur. Odklepli aj sumu 4 050 eur, ktorú medzi žiadateľov prerozdelil primátor.
Rôzne uhly pohľadu
Primátor Milovčík uviedol, že hoci tento model nepovažuje pre mestskú samosprávu za štandardný, rozhodnutie poslancov rešpektoval. Rovnako tak reagoval aj hlavný kontrolór mesta Pavol Marinič. Zdôraznil, že hlavne sledoval, aby deľba nešla na úkor mestského rozpočtu.
Ivanovi Rončákovi z Transparency International Slovensko, ktorý sa venuje verejnej kontrole moci a to predovšetkým v rámci územnej samosprávy, však tento model evokoval akési predvolebné vreckové.
"Verím, že tento model použili prvý aj posledný raz," reagoval primátor na našu otázku, či nový model pred komunálnymi voľbami nezaváňa účelovosťou.
Poslanec Savka poslancov bránil tým, že sa dohodli, že nikde neuvedú, kto ako so svojou finančnou čiastkou naložil. To podľa neho vylučuje kupovanie si popularity voličov. Podľa Rončáka však proces rozdeľovania verených financií musí byť transparentný od začiatku až do konca. Zdôraznil, že je veľmi dôležité, aby samospráva zverejnila okrem zoznamu aj krátke zdôvodnenie, prečo peniaze z verejných zdrojov pridelila.
Názor odborníka
Čo na to Transparency International Slovensko
Ivan Rončák uviedol, že so spomínaným modelom sa zatiaľ na úrovni mestskej samosprávy nestretol: "Vzdialený, no v niečom podobný systém funguje v niektorých krajských samosprávach, kde si poslanci vylobovali rozdeľovanie dotácií pre svoje okresy. Pre každý existuje presná kvóta a poslanci za daný okres tvoria komisiu, ktorá ich za vopred zverejnených pravidiel prerozdelí."
Spôsob, akým sa rozhodli deliť dotácie sninskí poslanci, prirovnal k dnes už "populárnej" rezerve predsedu vlády: "Rozhodoval o nej len jeden človek bez toho, aby k tomu existovali kritériá." Výsledkom toho podľa neho je, že tento spôsob u mnohých evokuje kupovanie si popularity.
Rončák zdôraznil, že pri rozdeľovaní verejných financií platia princípy kriteriálnosti a transparentnosti.
"Kriteriálnosť rozhodovania zabezpečujú komisie. Dokonca v nich ani nemusia sedieť poslanci. Tie musia mať určený presný kľúč, podľa ktorého budú dotácie deliť. Jasné kritériá sú základom," zdôraznil. Podľa Rončáka je v celom procese od začiatku až do konca nevyhnutné dodržať princíp transparentnosti. "Samospráva musí zverejniť zoznam žiadateľov a ich žiadosti, zverejniť kritériá, podľa ktorých bude dotácie prideľovať, ako aj to, kto o nich bude rozhodovať. Potom je nutné zverejniť aj zoznam pridelených dotácií s krátkym zdôvodnením, na základe čoho ich komisia pridelila," uzavrel.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.