Deti už hospitalizovali na infekčnom oddelení v michalovskej nemocnici. Hygienici nariadili v osade zvýšený zdravotný dozor. Vyše 200 ľudí vyšetrili a postupne absolvujú detailné laboratórne vyšetrenia. Nenakazené osoby ihneď zaočkujú.
SOBRANCE. V osade na Michalovskej ulici v Sobranciach zúri žltačka typu A. Do včerajšieho dopoludnia mali hygienici potvrdených osem prípadov tohto infekčného ochorenia, ktoré je známe aj ako choroba špinavých rúk.
Žltačka vypukla v dvoch rodinných domoch a nakazila deti vo veku od štyroch do jedenásť rokov. "Všetky deti, u ktorých je potvrdená žltačka typu A, sú hospitalizované na infekčnom oddelení michalovskej nemocnice. Ostatné sú pod lekárskym dohľadom. Každých desať dní majú chodiť k lekárom na odbery. Pri prvom odbere sa robí laboratórne vyšetrenie krvi a moču. Potom v nasledujúcich desaťdňových intervaloch v rámci päťdesiatich dní, čo je priemerná inkubačná doba tohto ochorenia, chodia na laboratórne vyšetrenie moču. Musia, samozrejme, dodržiavať aj základné hygienické zásady," vysvetlila riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Michalovciach Janka Stašková.
Infekčné ochorenie odhalili náhodou
Žltačka typu A je vysoko infekčné prenosné ochorenie, ktoré sa šíri hlavne špinavými rukami, ale aj kontaminovanými potravinami, vodou a nedodržiavaním základných zásad osobnej hygieny. Prvý prípad zaznamenali hygienici už 17. júna.
Stašková upresnila, že nakazené deti nemali výrazné klinické príznaky. "Ja tomu hovorím tichá epidémia, pretože nemali výrazné klinické príznaky, ako je zvracanie či nechutenstvo a neboli žlté. Zistili sme to úplne náhodou v rámci predoperačného vyšetrenia jedného dieťaťa, ktoré muselo mať vyšetrenie aj na infekčnú žltačku. Šlo o úplne bezpríznakové ochorenie. Všetky tie ďalšie prípady sú prakticky vyhľadané naším aktívnym prístupom a šetrením v tejto osade. Zavčasu sme to podchytili. Ani tie ďalšie prípady nemali žiadne klinické príznaky ochorenia," vysvetlila Stašková.
Dodala, že pre detskú populáciu je tento priebeh typický. "U detí prebieha tá žltačka asymptomaticky, bez nejakých výrazných klinických príznakov, ale sa šíri ďalej".
Nenakazených očkujú
Hygienici nariadili v osade zvýšený zdravotný dozor pre viac ako dvesto obyvateľov. "V tejto osade sme obdeň. Podchytili sme 217 ľudí, ktorí prišli do kontaktu s chorými. Nariadili sme zvýšený zdravotný dozor. To znamená, že ich povinnosťou je navštíviť svojich lekárov, ako deti, tak aj dospelí, a musia sa podrobiť laboratórnemu vyšetreniu. Odoberá sa im krv a moč. Na základe toho sme aj my aktívne podchytili tie posledné prípady. Tí, čo majú negatívne výsledky, sú hneď očkovaní látkou proti žltačke, ale musia byť v prvom rade vyšetrení, pretože nechceme spôsobiť to, že bude zaočkované dieťa, ktoré už možno bude v inkubačnom čase ochorenia," vysvetlila riaditeľka RÚVZ v Michalovciach. "Už sa priebežne očkujú. Len čo majú výsledok negatívny, hneď ich predvolávame na očkovanie," uzavrela Stašková.
Žltačka - Hepatitída typu A
Je infekčné ochorenie, ktoré sa prenáša kontaminovanou vodou, potravinami, dotykom rúk, ústami, močom alebo stolicou.
Po uplynutí približne 30 dní sa prejaví celková únava, bolesti svalov, horúčka, zvracanie, bolesť brucha, nevoľnosť, strata chuti do jedla, zožltnutie kože a očných bielok, tmavý moč, svetlá stolica, zápcha alebo hnačka a svrbenie bez vyrážok.
U detí a mladých ľudí prebieha ochorenie väčšinou bez komplikácií. S pribúdajúcim vekom má ochorenie často vážnejší priebeh.
Najúčinnejšou ochranou proti ochoreniu je očkovanie a dodržiavanie základných hygienických zásad, ako je pravidelné umývanie rúk.
mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.