Na území, kde hniezdia vzácne druhy vtáctva, pribudne pre turistov nová atrakcia. Ornitológovia tu stavajú pozorovacie veže. Pozorovanie prírody a vtáctva bude ako na dlani.
SENNÉ. Národná prírodná rezervácia Senianske rybníky a Chránené vtáčie územie (CHVÚ) Senné je z roka na rok prístupnejšie turistom a pozorovateľom vzácnych druhov vtáctva. Už tretí rok môžu spoznávať okolitú prírodu po 7,5 kilometra dlhom náučnom chodníku, ktorý vedie pozdĺž rezervácie z obce Iňačovce do obce Senné v okrese Michalovce. Ornitológovia pripravujú jeho rozšírenie až do obce Blatná Polianka. O jedinečnosti lokality informujú panely, ktoré sa nachádzajú pozdĺž neho. Ochranári už začali stavať pozorovacie veže.
Rezervácia zaujala aj Španielov
Slovenská ornitologická spoločnosť (SOS) Bird Life zorganizovala v rezervácii už piaty ročník stretnutia dobrovoľníkov. "Robia väčšinou prípravné práce pre budúce stavby, ktoré plánujeme. Ide napríklad o zvyšovanie hrádze okolo melioračného kanála. Vyčistili aj ornitologickú terénnu stanicu. Budujeme ďalší náučný chodník z Iňačoviec do Blatnej Polianky. Pripravujeme parcelu pre nové družstvo, ktoré tu chceme vybudovať. Je znečistená rôznym odpadom s kríkmi. Chceme, aby sa tam dali postaviť senníky a stajne," vysvetlil manažér CHVÚ Senné Ján Uhrín.
Náučný chodník sprístupnili v roku 2007. Je na ňom deväť informačných panelov. Opisujú význam vlhkých lúk, rastlín, rybného hospodárstva, funkciu a význam mokradí, históriu krajiny a jej využitie v minulosti. V lokalite zrekonštruovali ornitológovia stavidlá a postavili premostenia.
V rezervácii pracujú už druhý týždeň štyria Španieli, Srb, Češka, Poliak, šiesti Slováci a dve Ukrajinky. "Na Slovensku som prvýkrát. Tu v rezervácii je úžasný ekosystém, neporušená príroda," povedal 21-ročný Španiel Andres Frada, ktorý študuje environmentalistiku.
Stavajú pozorovacie veže
"Lokalita je už teraz dobre spropagovaná. Preto tu montujeme aj vyhliadkové veže, aby sa ešte viac zatraktívnila pre turistov," povedal ornitológ.
Tri pozorovacie veže budú umiestnené pozdĺž náučného chodníka a bude na ne voľný vstup. "Budú drevenej konštrukcie a vysoké 9,5 metra. Umiestnime ich tak, aby z nich bol dobrý výhľad na rezerváciu. Napríklad na lúku Ostrovík pri Sennom, ďalšia bude pri Blatnej Polianke. Veže by mali stáť do konca novembra. Už sme postavili základy prvej. Tá bude stáť už od polovice augusta," doplnil Uhrín.
Rezervácia je jedinečná v strednej Európe. Hniezdia tu vtáčie druhy, ktoré sa nikde inde na Slovensku nevyskytujú - napríklad lyžičiar biely, šabliarka modronohá, čorík bahenný a ďalšie.
Pozorovanie vtáctva. V rezervácii postavia 9,5 metra vysoké veže. Budú prístupné širokej verejnosti.
Foto: mipo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.