HUMENNÉ: Predchádzajúce táborové ročníky niesli názov Útek z Egypta I. a II. Tento rok už deti nikam neutekali. Dozvedeli sa o stvorení sveta. Bojovali s babylonskými nástrahami a čakali na Noemovu archu v bazéne.
Aj keď prímestský detský tábor trval iba tri dni, všetci zažili neopakovateľné zážitky. "Nebol dôvod, aby sme tento rok prerušili peknú tradíciu. Naším zámerom bolo, aby deti a ich rodičia aj cez takúto akciu pochopili, že cirkev má o nich záujem a že im chce venovať svoj čas," povedal kaplán Jozef Kadlic.
V pondelok sa pre deti začalo dobrodružstvo
Na ihrisku v Jasenove nebola o krik núdza. "Mirka, do toho, Mirka, do toho," aj takto kričali Oranžoví piráti, aby Mirka doskákala v mechu čo najrýchlejšie do cieľa. Okrem nich kričali na skákajúcich aj Zelené žabky, Fialové svetielka, Ružoví smajlíci, Kvapky neba, Deti slnka a Šerdečka.
Názov skupiniek si deti spoločne s animátormi vymysleli sami a predstavili ho v divadelných scénkach. Vyrobili si aj vlajku, ktorá symbolizovala názov ich skupinky. Hlad im pomohol zahnať výborný guľáš a osviežili sa pri hre balon-bal, ktorý vznikol z hry volejbal. Namiesto volejbalky hrali s balónom plným vody. Neraz sa stalo, že balón niekomu praskol priamo nad hlavou. Deti spoločne s animátormi súťažili v rôznych disciplínach celý deň.
Pevnosť Boyard na Brekovskom hrade
Nasledujúci deň sa súťaženie ani zďaleka neskončilo. Každá zo skupiniek si svoju vlajku zapichla pred Brekovským hradom a vyštartovala dobyť babylonské nástrahy. Čakalo ich osem stanovíšť, na ktorých si mohli vyskúšať svoje sily, prezieravosť a odvahu. Domáca potkania samica Šiša strážila temnú miestnosť a tri nádoby naplnené záhadnými tekutinami. Nič netušiace deti museli prekonať strach a vytiahnuť zo zamaskovaných nádob potrebnú indíciu. Na stanovišti sa zradné šípky popasovali s vetrom, ktorý im bránil vo výhre a neustále odfúkaval letiace šípky. Na ďalšom stanovišti musel jeden odvážlivec prekonať svoj strach z výšok, aby získal ďalšiu časť indície. Ak vyliezli na mysteriózny strom alebo ak preliezli pavučinu bez toho, aby sa jej dotkli, získali opäť ďalšie indície. Na inom stanovišti museli v stanovenom čase presýpať lyžicou, ktorú mali v ústach, soľ z jednej nádoby do druhej.
Niektorí skončili aj vo väzení
Skupinky sa vystriedali pri všetkých animátoroch, ktorí hodnotili, či danú úlohu súťažiaci zvládli, alebo nie. Deťom sa podarilo aj prepichovanie balónov dlhou palicou a na stanovišti prvej pomoci pomáhali ranenému prežiť v prírode.
Odvedený do väzenia bol ten, komu sa úlohu na stanovišti nepodarila splniť. Vyslobodiť ho mohli iba ostatní členovia skupiny, ktorí uhádli Furasove hádanky.
Hra na Brekovskom hrade bola pre deti zážitkom. "Najviac sa mi páčilo, ako sme hľadali indície, a aj Šiša sa mi páčila," povedala Lenka.
Tri dni ubehli veľmi rýchlo
"Prečo sa už tábor končí?" pýtali sa deti. Spoznali nových kamarátov, každý deň slávili svätú omšu, dostali sladké odmeny za súťaživosť v disciplínach a v posledný deň sa do sýtosti vybláznili na kúpalisku v Strážskom.
Nezabudnuteľné tri dni zažili nielen deti, ale aj animátori, ktorí si na príprave tábora dali naozaj záležať. "Ak by som mal použiť stupnicu od 1 do 10, tak by som tábor ohodnotil známkou 9. Naši animátori odviedli kus poctivej práce pred, ale aj počas samotného tábora, a za to im patrí veľká vďaka. Bez nich by to bolo veľmi ťažké a dovolím si povedať, že aj nemožné zorganizovať akciu tohto typu. Samozrejme, že vždy sa nájdu aj nejaké nedostatky, ale to preto, že sme iba ľudia. Takže tá deviatka patrí predovšetkým im, desiatku nedávam zámerne, aby sa aj v budúcnosti snažili. Myslím si, že tábor splnil svoj účel," povedal kaplán Jozef Kadlic.
Autor: Katarína Kočanová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.