BREKOV. Dobrovoľníci sa na hrad Brekov dostali prostredníctvom výmenných sietí v spolupráci s občianskym združením INEX. Pod skratkou IVW sa skrýva International voluntary workcamp. Tábora v Brekove sa zúčastnili dobrovoľníci z Južnej Kórey, Talianska, Ukrajiny, Francúzska, Belgicka a Slovenska. Viacerí si vzali aj neplatenú dovolenku, za čo im patrí vďaka. Pracovali bez nároku na odmenu, no získali dobrý pocit, nové priateľstvá a životné skúsenosti. Dobrovoľnícky tábor IVW Brekov 2010 mal tri hlavné ciele.
Zbierali odpadky a kosili
Prvým cieľom bolo čistenie hradu od odpadkov a kosenie vysokej trávy. V minulosti boli sťažnosti návštevníkov na zvieratá, ktoré sa zdržiavali v priestoroch hradu a ich trus veľmi zapáchal. V súčasnosti nastal druhý extrém a na hrade sa už nepasú takmer žiadne zvieratá. Priestor hradu tak veľmi rýchlo zarastá. Dobrovoľníci kosili vysokú trávu krovinorezmi. Do budúcnosti sa plánuje zabezpečiť zvieratá spásajúce kontrolovane trávu.
Informačné tabule
Druhým cieľom bola inštalácia informačných tabúľ. Turisti sa v minulom období sťažovali na slabé informácie o hrade v jeho okolí. Združenie na záchranu Brekovského hradu (ZnzBh) zabezpečilo nové vyrezávané tabule. Drevené tabule vyrobené F. Balickým boli osadené pred vstup do hradu a k ceste na hrad. V najbližšom čase by sa mali dokončiť inštaláciou informačnej časti, textov a fotografií.
Murovanie severnej časti hradby jadra
Tretím hlavným cieľom tábora bolo murovanie. Malta sa pripravovala priamo pod hradom stredovekým spôsobom a dobrovoľníci ju prepravovali pomocou koňa. Ide o druhú etapu záchranných prác. Cieľom je stabilizovať narušený vstupný portál do horného hradu doplnením rozpadnutých častí bočných špaliet a záklenku a tým aj čiastočne stabilizovať obvodovú hradbu. V tejto práci by ZnzBh chcelo pokračovať až do jesene. Ak by sa podarilo ukončiť celý úsek hradobného múru, bude to veľký úspech občianskeho združenia. Táto práca by trvalo zmenila tvár hradu Brekov.
Sprievodný program
Keďže rok 2010 je Európsky rok boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu, dobrovoľníkom prednášala francúzska dobrovoľníčka o chudobe s názornými ukážkami.
V rámci projektu na podporu dobrovoľníctva 21-členná skupina mladých ľudí z Holandska, Estónska a Fínska pripravovali propagačné materiály o dobrovoľníctve. Táto skupina navštívila i tábor na hrade Brekov. Filmovali a fotili dobrovoľníkov pri práci.
Dobrovoľníci spoznávali aj tradičné slovenské jedlá ako halušky, pirohy či lokše. Počas voľného dňa navštívili Morské oko, históriu regiónu si prezreli v Zemplínskom múzeu v Michalovciach a splavili miestnu rieku Laborec na kanoe.
Dojmy dobrovoľníkov
Luana z Francúzska chcela objaviť Slovensko trochu inak ako turista. Janka z Košíc by chcela pomôcť opraviť hrad, ktorý navštevovala už ako malé dieťa. Nadia z Talianska za zaujíma o históriu, hlavne stredovekú. Jack z Belgicka nevedel presne, prečo vlastne išiel do tábora, len mu povedali, že je to zábava. Potvrdil, že takýto tábor je naozaj dobrá zábava. Kim z Korey potvrdil, že sa mu páči krajina i naše jedlá. Iryna z Ukrajiny sa vyjadrila, že pri odchode sa cíti ako majsterka v zberaní kameňov. Pri splave sa cudzinci čudovali, prečo je tak veľa šiat ovešaných po stromoch lemujúcich Laborec. Všetci prvýkrát v živote chutnali guľáš, ako aj prvýkrát opekali na otvorenom ohni.
Autor: Stanislav Macinský
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.