V prvej polovici tohto roka vyseparovali technické služby v meste vyše 444 ton odpadu. Je to o 80 ton viac ako v rovnakom období minulého roka.
MICHALOVCE. V metropole Zemplína vyvážajú technické služby odpad z 526 kontajnerov, ktoré sú rozmiestnené pred obytnými domami a z viac ako 3-tisíc kuka nádob pred rodinnými domami. Zabezpečujú zneškodňovanie, prepravu a separovaný zber komunálneho odpadu aj v deviatich priľahlých obciach, kde je rozmiestnených ďalších 1 730 kuka nádob.
V rámci verejnoprospešných prác vyviezli služby v prvom polroku zo zberných dvorov, cintorínov a osady Angi mlyn 830 veľkoobjemových kontajnerov. V porovnaní s minulým rokom je to o 17 veľkoobjemových kontajnerov viac. Na ďalšie spracovanie odovzdali rôznym odberateľom 503 ton vyseparovaných plastových obalov, sklo, papier, elektrošrot a obaly z kovu.
Ľudí môžu odradiť preplnené kontajnery
Michalovčania vyvážajú odpad na skládku tuhého komunálneho odpadu Žabany. Separovaním sa znižuje množstvo odpadu, ktoré sa na spomínanú skládku vyvezie. Za prvý polrok vyviezli technické služby na skládku z mesta viac ako 7-tisíc ton odpadu. Vyše 444 ton vyseparovali a odovzdali odberateľom na ďalšie spracovanie.
Zvoz, separovanie a zhodnocovanie odpadu sa robí na triediacej linke na Lastomírskej ulici. Separovanie a nakladanie s odpadom má na starosti Stredisko odpadového hospodárstva. Ročné prevádzkové náklady na činnosť strediska dosahujú vyše 840-tisíc eur.
"Podstatne to stúplo, hoci viem, že v súčasnosti sú problémy s ďalším nakladaním s týmto vyseparovaným odpadom a že je problém ho ďalej predať. Ale aj tak to hodnotím ako pozitívny fakt, pretože je to jedna z ciest, ako znižovať množstvo odpadu uloženého na skládku," povedal mestský poslanec Vladimír Braník (Smer-SD).
Dodal, že ľudí môžu od separovania odradiť preplnené kontajnery v niektorých lokalitách mesta, ktoré nestihli technické služby včas vyviezť. "Treba venovať zvýšenú pozornosť tomu, aby plné kontajnery na sídliskách boli včas vyprázdnené, pretože sa stáva, že sú preplnené, a tak ľudia ďalej neseparujú a strácajú motiváciu. V okolí kontajnerov preto vzniká neporiadok," upresnil Braník.
Riaditeľ technických služieb Július Oleár vysvetlil, že zber separovaného odpadu sa robí v meste podľa harmonogramu. "Narúšať ho je dosť problematické, lebo by vznikol chaos. Ale, samozrejme, stávajú sa prípady, že pri niektorých komoditách sa v kratšom časovom cykle nahromadí odpad. Preto by som chcel poprosiť aj obyvateľov mesta, ak takéto prípady nastanú, nech okamžite kontaktujú dispečing technických služieb. Bol zriadený aj na to, aby sme tieto problémy vedeli promptne riešiť," povedal Július Oleár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.