Po prirodzenom zosuve pôdy a čiastočne aj prispením vandalov došlo k zrúteniu náhrobných kameňov, ktoré znehodnotilo jeho historickú hodnotu.
HUMENNÉ. Z dôvodu zamedzenia devastácie a krádeže náhrobných kameňov bol v roku 2003 schválený projekt výstavby betónového oplotenia za finančnej pomoci americkej nadácie Libermann, UZ ŽNO. V tom istom roku sa začala aj výstavba oplotenia. Mala dve etapy a skončila sa v roku 2005.
Podnet na obnovu dal rodák žijúci v Amerike
Na podnet pána Grosa, humenského rodáka žijúceho v USA, ktorý má na cintoríne pochovaných rodičov, sme vypracovali žiadosť o finančný príspevok na projekt rekonštrukcie židovského cintorína v Humennom, ktorý schválila Rada na odškodnenie obetí holokaustu. Významnej finančnej podpory sa nám dostalo od americkej nadácie Libermann, UZ ŽNO v Bratislave a sponzorov. V máji tohto roku sa začalo s jeho realizáciou. Práce realizuje firma z Tornale.
Pamiatkari cintorín vysoko hodnotia
Na tomto cintoríne sú pochované významné osobnosti, ktoré žili na území mesta Humenné, ako rabíni, rodiny Jozefovicz, Stern, Jakubovič, Guttman a mnohé iné. K dnešnému dňu je zrekonštruovaných okolo 250 hrobov. Práce na ďalších hroboch budú ďalej pokračovať. Z rozhodnutia Krajského pamiatkového úradu v Prešove bol židovský cintorín v Humennom navrhnutý do zoznamu Národného kultúrneho dedičstva.
Autor: Juraj Levický
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.