Zamestnať v nej má 10 ľudí. Zámer je momentálne v štádiu posudzovania vplyvov na životné prostredie. Primátorka Monika Bérešová uviedla, že projekt po ekologickej stránke preverili a chcú mu dať zelenú. Navrhovaný spôsob spracovania PET odpadu nenamieta ani organizácia Greenpeace. Zatiaľ sú podobné prevádzky len na západnom Slovensku a v Prešove.
SEČOVCE. Starý sklad poľnohospodárskych výrobkov sa nachádza neďaleko hlavnej cesty aj železničnej trate. Stojí v priemyselnej zóne Sečoviec v areáli, kde sídlia viaceré firmy. Prízemnú budovu momentálne nikto nevyužíva. Patrí súkromnému podnikateľovi Jurajovi Majovskému.
Východ vláči PET fľaše na západ
Podľa enviroportálu majiteľ budovu plánuje zrekonštruovať, nainštalovať technológiu a spracúvať tu PET fľaše. Koordinátor projektu Marián Majovský vysvetlil, že ich k zámeru motivoval súčasný stav: "Na východe republiky je veľa firiem, ktoré PET odpad vykupujú, ale ani jedna ho priamo v regióne nespracúva. Najbližšia spracovateľská prevádzka je až v Prešove, ostatné sú až na západe Slovenska."
Dodal, že do vybudovania prevádzky chcú investovať asi pol milióna eur. Uviedol, že polovicu investície získajú z eurofondov a druhú z vlastných zdrojov. Prevádzku chcú spustiť najneskôr začiatkom roka 2013: "Momentálne je projekt v štádiu posudzovanie EIA. Ak nebudú problémy s vybavovaním povolení, rekonštrukciu dokážeme začať do konca tohto roka. Od toho sa odvíja otvorenie prevádzky."
Mesto aj Greenpeace dávajú projektu zelenú
K zámeru sa môžu vyjadriť aj občania mesta. Podklady sú na mestskom úrade. Primátorka mesta Monika Bérešová (nez.) uviedla, že projektu plánujú dať zelenú: "Po skúsenostiach z minulosti sme preverili technológiu. Nejde o chémiu, ale o mechanické spracovanie. Je to ekologické, nebude z toho ani zápach."
Za prínos pre mesto považuje 10 nových pracovných miest, ale aj možnosť spracúvať PET odpad priamo "doma". Zámer sa pozdáva aj obyvateľom mesta. "S PET fľašami je problém – v prírode sa to nerozloží a zaberá to veľa miesta. My to doma zbierame a deti to potom nosia do školy. Ročne ich takto vyseparuje len naša rodina asi tisíc. Som rád, ak to niekto dokáže ďalej spracovať na niečo, čo ešte poslúži," myslí si 45-ročný Peter.
Zámer podporuje aj organizácia Greenpeace. Jej hovorkyňa Lucia Szabová potvrdila, že je to ekologicky čisté: "S prevádzkami, ktoré zatiaľ existujú, sú dobré skúsenosti."
Trebišov + Sečovce = 200 ton ročne
Podľa Juraja Novykmeca z mestského úradu momentálne PET fľaše vozia do Prešova alebo až na západné Slovensko do Kolárova či Senice: "Až tam sú spracovateľské závody, takže ak to budeme mať priamo v meste, bude to výhoda."
Vysvetlil, že po vyseparovaní PET fľaše roztriedia na biele a farebné a zlisujú do obrovských balíkov na špeciálnom lise, ktorý je v areáli Technických služieb mesta. Potvrdil, že takto nahrubo spracujú tisíce ton PET fliaš ročne: "Vlani ľudia vyseparovali až 62 ton PET odpadu. Viac ako dve tretiny sú práve PET fľaše."
Podobne je to v Trebišove. "Ročne máme asi 138 ton PET odpadu. Vozíme to až do Senice."
V Sečovciach budú PET fľaše z celého okresu
Plánovaná technológia dokáže spracovať asi 300 kg PET fliaš za hodinu. "Na začiatku chceme PET fľaše odoberať od zberných dvorov po Trebišovskom okrese. Neskôr plánujeme rozšíriť svoje pôsobenie aj na iné zemplínske okresy," vysvetlil Majovský.
Ako vstupná surovina budú slúžiť výlisky z použitých a triedených PET fliaš. Tie na technologickej linke rozomelú, vyčistia a vytriedia od vrchnákov, etikiet, lepidla, zvyšku pôvodného obsahu atď. Po vysušení sa získa čistý PET materiál vo forme plastových vločiek.
lyv
Ako je to s PET odpadom
Na Slovensku sa ročne vyprodukuje asi 12-tisíc ton PET odpadu. Jeho najväčším spracovateľom je v súčasnosti General Plastic v Kolárove. PET odpad spracúva aj spoločnosť Kordservice Senica. Na východe má takúto technológiu spoločnosť Fiam, s. r. o., Prešov. Všetky tri spracúvajú plast trojfázovo – drvenie, pranie a regranulácia. Výstupný produkt sa používa na výrobu umelých vlákien, plastov, fólií a obalových materiálov v potravinárskom, farmaceutickom, chemickom, textilnom a automobilovom priemysle, ale aj v poľnohospodárstve či stavebníctve. V Sečovciach budú výstupnou surovinou plastové vločky s 2 % relatívnou vlhkosťou. Podľa Majovského je už táto surovina vhodná na ďalšie zhodnotenie.
lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.