Korzár logo Korzár Zemplín

Obce v Poloninách nechcú novú rezerváciu

Lesníci a samosprávy nesúhlasia s ďalším chráneným územím v Národnom parku Poloniny.

V roku 1998 získal Národný park Poloniny ocenenie Diplom Rady Európy, o deväť rokov neskôr časť územia zapísali do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Na snímke stužický prales.V roku 1998 získal Národný park Poloniny ocenenie Diplom Rady Európy, o deväť rokov neskôr časť územia zapísali do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Na snímke stužický prales. (Zdroj: TASR)

Obyvatelia obcí pracujú najmä v lese, peniaze z neho majú aj obecné rozpočty. Ochranári hovoria, že Slovensko sa územie zaviazalo prísne chrániť a ekonomika je vedľajšia.

SNINA. Ďalších 1833 hektárov lesa v Národnom parku Poloniny žiada Lesoochranárske zoskupenie Vlk vyhlásiť za prírodnú rezerváciu Dolina Zbojského potoka. Návrh už pri príprave narazil na odpor lesníkov a samospráv dotknutých obcí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Krajský úrad životného prostredia v Prešove by mal začať návrh posudzovať v najbližších dňoch. Územie leží v katastroch obcí Zboj a Nová Sedlica v okrese Snina.

SkryťVypnúť reklamu

Lesné porasty nad obcami tvoria podľa ochranárov najväčší, najrozmanitejší a najzachovalejší komplex prírodných lesov v parku Poloniny. Ochrana by mala zabrániť ťažbe dreva a devastácii územia európskeho významu.

Lesníci sa boja o zamestnanosť

V lesoch hospodári štátny podnik Lesohospodársky majetok Ulič. Vyhlásenie rezervácie by podľa jeho riaditeľa Alexeja Németha zastavilo akúkoľvek hospodársku činnosť.

Podnik zamestnáva 200 ľudí a dáva prácu sedemdesiatim živnostníkom. „Sme široko-ďaleko jediným zamestnávateľom. Rezervácia by ekonomicky ohrozila podnik, obce by prišli o dane z nehnuteľností, podstatne by sa znížila zamestnanosť.“

Návrh podľa Németha neobsahuje údaje o ekonomických a sociálnych dosahoch, o stratách či prínose navrhovaného režimu ochrany prírody pre obyvateľov. „Neponúkajú žiadnu alternatívu. Za týchto podmienok som zásadne proti.“

SkryťVypnúť reklamu

Starostovia: Máme dosť rezervácií

Obavy majú aj starostovia obcí. „Ľudia prídu o prácu a veľký úžitok nám to neprinesie,“ hovorí starosta Zboja Ladislav Ladomirjak.

Lesníci ročne prinesú rozpočtu obce okolo osemtisíc eur. Chránené územia sú oslobodené od daní a po vyhlásení rezervácie by obec tratila. „Pre nás je to nezanedbateľná položka.“

„Proti sme nielen my, ale celá dolina,“ hovorí starosta Novej Sedlice Michal Runčák. „V Poloninách je chránených území viac ako dosť. Nič by som nepovedal, keby to bol prales ako Stužica, kde sú štyridsaťmetrové jedle, že ich ani sedem chlapov neobopne. V tomto lese sa stále hospodárilo, je to mladý les, ktorý sa hospodárskou činnosťou obnovuje.“

Vyhlásením rezervácie by podľa starostu ľudia prišli o prácu a obec ročne o viac ako 5300 eur. „Kto nám dá toľko peňazí? Ochranári?“

SkryťVypnúť reklamu

Ochranári: Les je cennejší ako drevo

Národný park Poloniny má takmer 30-tisíc hektárov. Sedem národných prírodných rezervácií, dvanásť prírodných rezervácií a jedna prírodná pamiatka zaberajú necelých dvetisíc hektárov z jeho plochy.

Autor projektu Jozef Fiala hovorí, že viac ako štvrtina plochy rezervácie spadá do územia zapísaného v zozname UNESCO. „Slovensko prijalo záväzok, že na území svetového prírodného dedičstva bude aplikovať manažment založený na prísnom nezasahovaní do porastov. (...) Sme povinní ho premietnuť aj do národnej legislatívy a praxe.“

„Dolinu opúšťajú kamióny s guľatinou, hoci ide o vzácne územie národného parku,“ povedal Viliam Bartuš z Vlka. Fiala je presvedčený, že lesy v doline Zbojského potoka musíme chrániť. „Je to prírodná pamiatka nesmiernej celospoločenskej hodnoty, ktorá ďaleko prevyšuje hodnotu dreva, ktoré sa z tohto územia dá vyťažiť.“

Najčítanejšie na Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 896
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 424
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 148
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 266
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 544
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 075
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 926
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 634
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu