Po tom, čo ho aj po piatich storočiach v mieste jeho rodiska hľadali zvedavci z celej Európy, označili jeho sympatizanti miesto jeho skrýše a tajomného odkazu.
RUSKÁ VOLOVÁ. Malebná obec v Sninskom okrese sa už niekoľko storočí spája s menom Fedora Hlavatéto, ktorý sa v nej narodil. Muž, ktorý by mohol byť učiteľom aj samotnému Jánošíkovi, však v regióne, kde pôsobil, nemal žiadny pamätník.
Bol postrachom feudálov a ľudovým hrdinom
"Panstvo z Uble mu zabilo mamu aj otca, kvôli hajdúchom zomreli jeho dve sestry. S jeho osobnou nenávisťou voči pánom a ich príkoriam na poddaných sa postupne stotožnili stovky ľudí, ktorí s ním sympatizovali. Takto sa rozrastala aj jeho zbojnícka družina. Pôsobila na území východného Slovenska, Ukrajiny, Zakarpatia, Poľska aj Východných Tatier," uvádza Kristián Huňara zo združenia Rusínski umelci pod Vihorlatom.
"Tu, do Ruskej Volovej, odkiaľ pochádzal, prichádzali turisti nielen zo Slovenska, Čiech, ale aj z celej Európy, ktorí sa o neho zaujímali. Donedávna tu však nikde nebolo oficiálne miesto, kde by o tomto človeku celoeurópskeho formátu získali informácie," dodáva.
Odkaz na kameni naznačuje miesto pokladu
Huňara si myslí, že slávneho zbojníka, ktorého popravili v Trebišove, dejiny nedocenili: "Žil a cítil s prírodou, s ľuďmi a bojoval proti ich útlaku. Aj on bohatým bral a chudobným dával. Traduje sa, že do dediny dokázal ľuďom nahnať 400 volov a 300 oviec."
Členovia združenia, obec Ruská Volová, milovníci histórie ako aj sympatizanti slávneho zbojníka sa rozhodli, že na mieste, kde sa družina Fedora Hlavatého schádzala, postavia pre turistov informačnú tabuľu. "Od minulého víkendu je na vrchu Kopyto (792 m. n. m.) nad Ruskou Volovou pri 'Kameni Fedora Holovateho'," hovorí Huňara.
Dodáva, že na tomto tajomnom kameni sú hieroglyfy, ktoré osobne vyryl Hlavatý: "Podľa legendy ukazujú na miesto, kde ukryl obrovský poklad."
Odhalenia tabule sa zúčastnilo 60 ľudí. Akt spojili aj s kultúrnym programom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.