MICHALOVCE. Interaktívna výstava nesie názov Hodnoty - Vedecká hračka. Zaujímavosťou je, že deti sa môžu vystavených exponátov dotýkať a pohrať sa s nimi. Hrou spoznávajú fyzikálne veličiny ako je hmotnosť, dĺžka, čas.
Riaditeľ múzea Maroš Demko vysvetlil, že výstava je určená predovšetkým žiakom a pedagógom základných a stredných škôl, rodinám s deťmi staršími ako tri roky. Podotkol, že mnohé hračky zaujali aj dospelých. "Rodičia a učitelia sa neraz prichytili pri tom, že sa s hračkami pohrávajú viac ako ich deti," vysvetlil riaditeľ.
Výstavu pripravilo s múzeom banskobystrické občianske združenie Vedecká hračka. V 139 mestách a obciach Slovenska sa od roku 1998 pohralo na jeho interaktívnych výstavách viac ako 300-tisíc, najmä mladých návštevníkov. Vyše pol milióna ľudí bolo na rôznych šou a prezentáciách vedeckých hračiek. Podľa organizátorov je cieľom výstav popri hre s vedeckými hračkami a hlavolamami nasmerovať záujem návštevníkov na pozorovanie a nenásilné experimentovanie. Zámerom je aj poukázať na využiteľnosť hier a hračiek v školskom a mimoškolskom vzdelávaní a výchove.
Na výstave nechýbajú k hračkám aj texty a manuály, ktoré objasňujú jednotlivé javy a zákonitosti. K dispozícii je 110 hračiek a hlavolamov z 22 štátov a 7 pôvodných fyzikálnych experimentov na odhad fyzikálnych hodnôt. Na výstave je plazmatická špirála, lampa meniaca farby pohybom, guľôčkový časomerač, Eulerov disk s hologramom, Galileov teplomer, kaleidoskopy, zvuky zvierat v kockách, magnetickí cvičenci a ďalšie.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.