Myslel aj na tých, ktorí budú hľadať miesto posledného odpočinku svojich príbuzných, ale aj na tých, ktorí sa zo zdravotných dôvodov nemôžu pohybovať. Vopred upozorňuje na dôležité detaily, ktoré môžu ohroziť bezpečnosť na pohrebisku. Strašiakom je hlavne riziko požiaru na hrobe.
HUMENNÉ. Už od 22. októbra kosili zamestnanci Technických služieb (TS), ktoré majú vo svojej správe humenský cintorín, areál starej aj novej časti.
V sviatočnom režime
Riaditeľ TS Ján Fink hovorí, že do piatka budú ešte opakovane vyhrabávať trávu, lístie a vynášať staré vence mimo priestoru hrobov. Vysvetľuje, že po každom rannom mraze lístie opadá, a tak, ak chcú udržať na cintoríne poriadok, musia začať vyhrabávať odznova.
"Od piatka minulého týždňa sme uviedli do prevádzky sociálne zariadenia na cintoríne. V čase spomienkového aktu budú otvorené od ôsmej rána do 20. hodiny," hovorí. Cintorín je pre verejnosť už od piatka otvorený od siedmej rána a až do 5. novembra ho budú zatvárať po 22. hodine. "Od pondelka 25. októbra osvetľujeme celý cintorín, cesty, chodníky a schody až do záverečnej, a to do piatka 5. novembra," hovorí. Od soboty 30. októbra do utorka 2. novembra ozvučia cintorín od siedmej rána do 18. hodiny clivou hudbou. "Pozostalým, ktorí si budú potrebovať dokúpiť vence, kytice alebo kahance, sme k dispozícii v dome smútku od 25. októbra do 5. novembra od siedmej do 17. hodiny," dodáva.
Pomôžu s hľadaním hrobu
Na cintorín už vo veľkom prichádzajú pozostalí. Niektorí upravujú hroby, iní tíško rozjímajú a položia na ne kvety. Poniektorým sa však nájsť hrob s odstupom čase nedarí.
"Treba prísť za nami do domu smútku. Celý cintorín je zmapovaný a očíslovaný. Všetko máme v počítači. Za okamih nájdeme hrob, ktorý hľadajú," hovorí správca pohrebiska Ladislav Kerlík. Denne už takto pomáhajú minimálne trom pozostalým. "Stáva sa, že aj keď príbuzných nasmerujeme do nejakej kaskády, nevedia hrob nájsť. V takom prípade stačí, ak nás požiadajú a pomôžeme. Aj teraz nedávno tu istí ľudia hľadali hrob dievčiny, ktorá zomrela po vojne. Vedeli, že má na pomníku holubicu. Taký je tu len jeden. Okamžite sme ich k nemu priviedli," vraví.
V prípade podobných problémov budú zamestnanci TS na cintoríne a pomôžu s hľadaním. Ľudia ich rozoznajú podľa uniforiem. "Zamestnanci okrem toho vytvoria aj kontrolné hliadky, aby zabránili krádežiam. Od pondelka do piatka 29. októbra sú na ňom od od siedmej do 17. hodiny. Od soboty 30. októbra do utorka 2. novembra budú na cintoríne od ôsmej do 20. hodiny."
Už pred sviatkami to majú rušné
Kerlík s Finkom dodávajú, že sú s pozostalými v poslednom čase v živom styku: "Najmä po zverejnení zoznamu neplatičov za hrobové miesta." Vysvetľujú, že sa okrem normálneho prístupu pozostalých stretávajú aj s ľuďmi, ktorí sú vyslovene drzí a chodia sa k nim vyhádať. "Rodinné vzťahy sú pomerne dosť zlé. Narušené. Ak sú štyria-piati súrodenci a niekto z nich zdedil napríklad dom, iní sa bránia, aby rodičom platili hrobové miesta," hovorí Kerlík.
Fink dodáva, že zo zoznamu stále vyškrtávajú všetkých tých, čo zaplatili. Po Dušičkách ho znova zaktualizujú. Poplatok za hrobové miesto si môžu vyrovnať pozostalí, ktorí do Humenného pricestujú, aj v priebehu sviatočných dní.
Fink vyzýva návštevníkov cintorína, aby boli ohľaduplní k zdravotne postihnutým občanom. Keďže cintorín je na strmom kopci, umožnia pozostalým, aby chorého alebo starého príbuzného vyviezli k hrobovému miestu autom: "Prosíme ostatných vodičov, aby sa nesnažili využiť túto situáciu na to, aby sa dostali autom dnu aj oni."
Dojem môže narušiť neporiadok alebo požiar
Kontrolné hliadky zamestnancov budú na cintoríne dávať pozor na to, aby na nejakom hrobe nevznikol požiar. "Veľmi nebezpečné sú kahance s otvoreným ohňom. Ľudia ich zvyknú klásť dokola hrobu tesne k umelohmotným kvetom alebo celofánu. Sú to všetko veľmi horľavé veci a v prípade silnejšieho vetra môžu rýchlo vzplanúť. Oheň môže úplne zničiť výzdobu na hrobe, prípadne preskočiť na vedľajší hrob," upozorňuje Kerlík. Dodáva, že hliadky budú zbierať vyhorené kahance alebo staré kytice: "Ľudia majú vo zvyku klásť ich na kôpky mimo kontajnerov."
Fink zdôrazňuje, že aj takýto drobný neporiadok môže znegovať ich snahu o dôstojný priebeh týchto sviatkov.
Kerlík, ktorý je správcom už siedmy rok, spomína, že v prípade dobrého počasia sa na cintoríne každoročne naskytne pekný pohľad na pestrofarebne vyzdobené hroby: "To vždy v ľuďoch zanechá silný dojem."
Na humenskom cintoríne je v súčasnosti 6 800 hrobových miest a 110 urnových miest. Každoročnou tradíciou je, že ľudia okrem toho, že zapália sviečky pri centrálnom kríži, rozožnú plamene sviec na hroboch vojakov z 2. svetovej vojny.
Zvláštna novinka: Pozostalí naháňajú paragóny
Správca pohrebiska Ladislav Kerlík upozorňuje na rozmáhajúci sa fenomén naháňania pokladničných dokladov.
"Prichádzajú k nám pozostalí, ktorí potrebujú úradom doložiť potvrdenie o nákupe rakvy a pohrebných rekvizít, aby mohli dostať štátny príspevok na pohreb. Žiadajú nás o vydanie dokladu, že si u nás kúpili rakvu," krúti hlavou.
Háčikom je podľa neho to, že si rakvu v pohrebných službách, ktoré má pod palcom mesto, nekúpili, ale uprednostnili iné súkromné firmy. "Upozorníme ich, že takýto doklad si majú pýtať od toho, od koho rakvu a rekvizity kúpili. V poslednom čase sú to už tak dvaja až traja ľudia mesačne. Niekedy aj viac, v závislosti od počtu pohrebov. My im však môžeme dať doklad len v prípade, ak ju kúpia u nás," konštatuje Kerlík a dodáva: "Rakva pritom nie je lacný špás. U nás stojí od 116 eur. Bežné sú po 130 a exkluzívny typ aj 280 eur."
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.