Kým sa jeden architekt snažil z čistenia vody vylúčiť čo len náznak chémie, druhým ľuďom "ustlal" na umelej hmote. A pekne drahej.
SNINA. Len cez víkendy sa môžu Sninčania dostať do ohradeného areálu rekreačnej oblasti Sninské rybníky. Mnohých tam ťahá prechádzka okolo pôvodných prírodných bazénov, ktoré nechala samospráva v tomto roku prestavať na biobazény. Prírodné kúpalisko, v ktorom vodu nebudú čistiť chemicky, ale pomocou rastlín, majú na Slovensku len vo Veľkom Krtíši.
Zaplatené výhradne z peňazí mesta
Pôvodne mali stavbári dokončiť stavbu v auguste. Mimoriadne daždivé počasie ich postup brzdilo. Termín odovzdania nakoniec padol na deň posledného zasadnutia poslancov v tomto volebnom období. Slávnostným prestrihnutím pásky odovzdal dodávateľ stavby Stavomont Snina biobazény mestu.
Prednostka mestského úradu v Snine Jana Rosičová povedala, že celkový rozpočtový náklad schválený v rozpočte mesta je zhruba milión eur (30 miliónov korún). Snažili sa o financovanie stavby z európskych zdrojov na projekty cezhraničnej slovensko-poľskej spolupráce. Prednostka potvrdila, že mesto odpoveď na svoju žiadosť o financie z týchto zdrojov ešte nedostalo.
Mesto si žiadalo práce navyše. Málo ich nebolo
Lýdia Gičová, vedúca odboru výstavby povedala, že z celkovej sumy predstavujú náklady na bazén s chodníkom až 813 251 eur (24,5 milióna korún). Potvrdila, že si mesto objednalo práce navyše. Po odkrytí jestvujúceho potrubia pod pôvodnými bazénmi vysvitlo, že je v havarijnom stave a museli ho vymeniť. Hoci si predstavitelia samosprávy ešte predtým, než poslanci projekt schválili, prešli biobazény na Morave a podľa našich informácií aj vo Veľkom Krtíši, zdá sa, že v pôvodnom projekte mnohé chýbalo.
Náklady objektu biobazénu s chodníkom predstavujú čiastku 24,5 mil. Sk, v tomto je zahrnutá aj výmena potrubných rozvodov a jedna vodná atrakcia, ktoré predstavujú práce naviac. Zvyšná čiastka do sumy 30 mil. Sk, ktoré má mesto vyčlenené na tento projekt, v sebe zahŕňa realizáciu zostávajúcich objektov - trávnaté ihrisko, prezliekacie kabínky, stavebné úpravy sociálnych zariadení, kamerový systém, verejné osvetlenie a ozvučenie. Iba ozvučenie, ktoré predstavuje práce naviac vo výške 500-tisíc Sk, nebolo súčasťou projektu.
Ďalšie investície do areálu
V areáli zachovali pôvodnú fontánu. Má nový prívod vody, ktorý nebudú zastavovať ani v zime. Symbolizuje Sninský kameň. Kamene pochádzajú z lomu zo Zemplínskych Hámrov. Rosičová potvrdila, že mesto vyhlásilo súťaž návrhov na revitalizáciu oploteného areálu. Do poriadku potrebujú dať ešte vstupný objekt, vymyslieť, čo s nefunkčným bazénom a pridať pár športových atrakcií. "Zrealizovať by sme to chceli na jar," povedala prednostka.
Začiatok sezóny závisí od počasia, v pláne je polovica júna. Kapacita vodnej plochy je 176 osôb. Denná navrhovaná návštevnosť je zhruba 900 osôb.
Najprv "strihali", potom merali?
Pred začiatkom stavby sa architekt, víťaz tendra na technológiu biobazénov z Moravy, rozplýval nad tým, že lokalita na úpätí Vihorlatských vrchov je pre ne ako stvorená. Krátko na to ale už kvôli nim vyťali 56 stromov. Hovorkyňa mestského úradu v Snine Anna Brečková aktuálne potvrdila ďalší výrub: "V súčasnosti je rozhodnutím povolený výrub 208 kusov drevín."
Vysvetlila, že ide nielen o stromy v bezprostrednej blízkosti biotopu, ale aj o také, ktorých výrubom presvetlia areál a rozšíria plochy na slnenie. Chcú obmedziť aj nálet lístia a peľu zo stromov do kúpacej a do biologickej časti. Podľa Brečkovej je väčšia časť stromov, predovšetkým ihličnanov v zlom stave a sú nasadené husto. Pri odovzdaní stavby bola však väčšina z nich na svojom mieste.
Andrej Patlevič, generálny riaditeľ Stavomontu Snina povedal, že jeho firma rezať nebude. "Nový výrub bude realizovaný odbornou organizáciou tak, aby nedošlo k poškodeniu už zrealizovanej stavby," reagovala Brečková.
Kombinácia: Biobazény a plastový trávnik
Aj keď sme sa z internetu dozvedeli, že odborníci na biotechnológiu sa hrdia tým, že pri čistení vody nepotrebujú chémiu, na "rybníkoch" ňou ale architekt nepohrdol. Plochu na ležanie vystlal 2 500 metrami štvorcových umelej trávy. Hovorkyňa Brečková vysvetlila, že tak urobil kvôli využitiu voľnej plochy, v ktorej bude oddychová zóna. "Je exteriérový, typ Green Basic, určený na záťažové plochy, odolný voči poveternostným vplyvom a nízkym teplotám", charakterizovala ho s tým, že je položený na betóne.
Výrobca vraj deklaruje, že po styku s vodou zapáchať nebude. Keďže materiál je istou formou plastu, myslia aj na horľavosť. "Priamo pri bazénoch, aj na ležovisku pri fontáne, bude zákaz fajčenia. Fajčiť bude možné len na vyhradených miestach," avizovala hovorkyňa.
Patlevič povedal, že záručná doba na celú stavbu je päť rokov. Dovtedy za jej kvalitu stopercentne ručia. Prípadné nedostatky im môže mesto do toho času reklamovať. Umelý trávnik stál 53-tisíc eur, meter štvorcový vyšiel bez DPH na 18,10 eura. Jeho životnosť je desať rokov.
Ako je to na Biokúpalisku Krtko vo Veľkom Krtíši
Vo Veľkom Krtíši postavili biokúpalisko vedľa krytej plavárne, v lokalite, ktorá nie je zalesnená. Správca areálu nám povedal, že tam stromy a dreviny dokonca dosádzali. Počas tejto sezóny návštevníci žiadali, aby bolo v areáli viac stromov, pod ktorými by našli chládok. V celom areáli platí zákaz fajčenia. Ak cigaretu, tak na vyhradenom mieste. V zóne určenej na ležanie majú trávnik. Živý.
Anna Kornajová
Červené bodky. V celom areáli je ich 208. Stromy chce mesto vyrúbať. Stavba už ale stojí. Vraj to zvládne špecializovaná firma. Foto: Anna Kornajová
Poznámka: Biologika
Na Sninské rybníky ma naši od mala brávali kvôli prírode. Ach, tie stromy a ten vzduch! Po rokoch som v ich tieni neraz uspávala svoje deti. Poviem rovno, že novinky o biobazénoch vnímam ako facku prírode a zdravému rozumu.
Kombinácia "pévécé trávy", lesa a biobazéna je pre mňa svadba z rozumu. Ako sa na nej bude v lete ľuďom ležať, uvidíme. Nehovorím hop, kým niekoho nevytočí. Úplná bomba však je, že po tom, čo stavbári dokončili stavbu za také hriešne peniaze, sa zrazu niekomu prisnilo, že stromy tam treba zrúbať. Kde bol pán Niekto doteraz? Vie si to vôbec predstaviť? Akoby slávnostne prestrel stôl a hneď nato si zmyslel, že sa kýve. Davaj! A pod obrusom zrezal nohy motorovou pílou.
Ak sa splní to, že ďalších 208 stromov padne, bude Snina mesto-unikát. Po tom, čo medzi stromami, prakticky v lese, postavilo biobazény, kde sa bude prplať s vodnými minirastlinkami, "vyhladí" kvôli nim celé okolie. Nedbá dať "K.O" krásnym stromom, ktoré tam doteraz statočne vyrábali kyslík, robili tieň a zadržiavali vlahu. Vadia. Hoci lístie z nich by opadlo vždy na jeseň. Po letnej sezóne.
Ak už architekt vedel, že stromy sa biobazénom za susedov nehodia, mohol to povedať rovno. Polí je okolo Sniny dosť. Po slávnostných fanfárach dal sólo motorovým pílam. Čoby jeden neurobil pre prírodu, však?
Anna Kornajová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.