Pozorovanie chráneného vtáctva je podľa ornitológov to originálne, čo môže Zemplín ponúknuť aj zahraničnej klientele.
MICHALOVCE. Slovenská ornitologická spoločnosť SOS/BirdLife má už dlhší čas ambície v Zemplíne výrazne rozbehnúť "vtáčiu turistiku".
Ornitológovia vidia obrovský turistický potenciál Zemplína vo vzácnej zachovanej prírode napríklad Vihorlatského pohoria, Národného parku Poloniny či zemplínskych nížin, kde hniezdi vzácne vtáctvo. Kvôli jeho pozorovaniu, vo svete známemu ako birdwatching, sú k nám ochotní pricestovať záujemcovia z ďalekého zahraničia. Len u nás totiž ešte žije veľa vzácnych druhov, ktoré už vo svete vyhynuli, alebo sú ohrozenými druhmi. Problémy, s ktorými sa turisti stretávajú, je chronický nedostatok ubytovania na vidieku, blízko lokalít, kde vtáctvo hniezdi alebo loví. Cestu k zmene ponúkajú ornitológovia prostredníctvom vtáčej turistiky.
"Tento štvrtok organizujeme taký jednoduchý seminár pre verejnosť, cestovné kancelárie, samosprávy, vyššie územné celky, podnikateľov. Chceme informovať o tejto možnosti ekoturistiky, ukázať príklady zo zahraničia a dať tipy, ako by to mohlo fungovať aj tu v Zemplíne," povedal riaditeľ SOS/BirdLife Slovensko Miroslav Demko. Seminár je bezplatný. Bude sa konať v malej sále Mestského kultúrneho strediska v Michalovciach od 10.00. "Chceme ľudí oboznámiť aj s prírodnými hodnotami východného Slovenska a s podmienkami aktivít cestovného ruchu, tak aby sme si toto prírodné bohatstvo nezničili," uzavrel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.