Korzár logo Korzár Zemplín

V Topoľovke vynovili základnú školu

Pri prejazde Topoľovkou upúta veselá farba novej fasády na základnej škole. Veľa nového je aj vo vnútri budovy, ktorú obec zrekonštruovala z eurofondov.

Ako nová. ZŠ v Topoľovke je vynovená zvonku aj zvnútra. Toto multifunkčné ihrisko si urobila škola s obcou svojpomocne. Zapojil sa každý, kto mohol.Ako nová. ZŠ v Topoľovke je vynovená zvonku aj zvnútra. Toto multifunkčné ihrisko si urobila škola s obcou svojpomocne. Zapojil sa každý, kto mohol. (Zdroj: kor)

Škola v obci je dôležitá nielen pre miestne deti, ale aj školákov z okolitých obcí. Kvôli autobusovému spojeniu si do nej však musia privstať.

TOPOĽOVKA. Miestnych, ale aj cestujúcich, ktorí dedinou len prechádzajú, upútava nová fasáda základnej školy. Hoci skoro vo všetkom nezaostáva sa školou v meste, má svoje špecifiká.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ranné vtáčatká

"Mne sa veľmi páči naša škola. Len keby som nemusel do nej skoro ráno vstávať," povzdychne si druháčik Tobias Sentál. Je jedným z jej súčasných 135 žiakov. Kým školáci v Humennom sa ráno o pol ôsmej chystajú z domu, školákom v Topoľovke v tom čase už zvoní na prvú vyučovaciu hodinu.

Riaditeľ školy Dušan Labanc vysvetľuje, že to podmieňuje doprava žiakov z blízkej Karnej, Lieskovca a Hudcoviec. Autobusmi každé ráno okolo siedmej odtiaľ cestujú do humenských škôl stredoškoláci. Keďže "sólo" autobusová linka pre ich žiakov nie je, cestujú školáci do Topoľovky s nimi. "V obci sú ráno o 7.10 hod.," hovorí Labanc. Špecifická je aj doprava naspäť. Deti majú autobusy domov o pol jednej, jednej aj o pol druhej popoludní. Z mimoškolskej činnosti sa domov dostanú autobusmi, ktorými cestujú domov z Humenného stredoškoláci.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnaké ako v meste: Detí už nie je toľko

Labanc hovorí, že súčasný počet žiakov odráža demografický vývoj v regióne. Pokles pôrodnosti je citeľný. Pred desaťročím mala škola až 240 žiakov. Krízovým rokom bol už školský rok 2001/2002, keď do prvého ročníka nastúpilo len deväť žiakov. Dnes má podľa Labanca každá trieda od 1. až do 9. ročníka po 13 až 15 žiakov. V materskej škole majú 18 škôlkarov.

Popoludní sa učitelia venujú žiakom v školskom klube detí. Talentované deti nemusia za hodinami výtvarnej či hudobnej výchovy cestovať. Priamo v budove školy učia popoludní učitelia ZUŠ Strážske a Súkromnej umeleckej školy z Michaloviec. Známym je divadelný súbor, ktorý na škole dlhé roky úspešne vedie Otília Semanová. "Dokonca máme jedného žiaka z Hudcoviec, ktorý študuje herectvo na VŠMU v Bratislave," podotkne Labanc.

SkryťVypnúť reklamu

Na multifunkčné ihrisko si trúfli sami

Decká sa vo veľkom venujú športu. V kurze je stolný tenis, ale aj volejbal a futbal. Športovať nemusia len v telocvični, ale i na multifunkčnom ihrisku pred školou. "V minulosti tam bolo antukové ihrisko. Nemalo oplotenie. Keď tam žiaci športovali s loptou, bolo to nebezpečné. Ihrisko susedí priamo s hlavnou cestou," spomína Labanc.

Dnes je to iné. V spolupráci s obcou ho dali za 19 916 eur do poriadku. "Pomáhal každý, kto mohol," podotkne Labanc. Namiesto antuky je tam asfalt, pribudlo oplotenie a vybavenie azda na všetky druhy športu. Okrem žiakov tam športujú aj dospelí z obce.

Zub času dal o sebe vedieť

Hoci nedávno v budove vymenili podlahy, vymaľovali ju, opravili sociálne zariadenia, školský rozhlas, kúpili nové lavice a zriadili modernú počítačovú učebňu, starosti im robila plynová kotolňa. "Školu postavili pod kopcom a po dlhšom daždi ku budove steká voda. Do kotolne prerážala spodná voda. Bola potrebná izolácia celej budovy," hovorí Labanc.

Dodáva, že svoje si užili v budove školy v zime: "Steny nemali izoláciu. Keď fúkalo, teplota vo vnútri klesla o 5 stupňov. Vykurovanie nás stálo veľa peňazí. Prefukovalo aj cez okná. Boli už staré, vypadávali z pántov, ohrozovali deti." No a k tomu sa ohlásili aj problémy so strechou. Ozvali sa po desiatich rokoch od jej poslednej opravy.

SkryťVypnúť reklamu

Rekonštrukcia bola nevyhnutná

Obec sa rozhodla, že sa pokúsi získať peniaze na rekonštrukciu z eurofondov. Projekt podala vo februári 2008. Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja ho schválilo s tým, že 85 percent peňazí dostala Topoľovka z Európskej únie a 10 percent zo štátneho rozpočtu. Spolufinancovala ho aj piatimi percentami zo svojho rozpočtu. Celková hodnota projektu je 387-tisíc eur. Podpis zmluvy o financovaní projektu podpísali v marci 2010. V tendri na dodávateľa stavby uspela firma Arprog Poprad, ktorá sa pustila do práce v júni. Stavbári pracujú na škole aj teraz, finišovať by mali v januári budúceho roku.

Ako v bavlnke

"Už teraz je citeľný rozdiel," podotýka Labanc. Z nových okien sa tešia nielen upratovačky, ktoré tým pádom budú na náročné umývanie tých starých len spomínať, ale aj žiaci. "V triedach je teplo. Je to nielen oknami, ale aj zateplením. Ušetrené peniaze za vykurovanie budeme môcť tým pádom použiť na ďalšie zlepšenie vyučovacích podmienok," dodáva riaditeľ.

O krátky čas sa zmení na nepoznanie aj okolie školy. Obec totiž uspela s projektom revitalizácie svojho centra. Zrekonštruuje chodníky, vylepší zeleň. Čakáreň na autobus, ktorej sa stále ušla rana do okna, už bude murovaná. Celý projekt má hodnotu 491-tisíc eur.

Topoľovčania čakajú ešte na ďalšie výzvy. Radi by videli zrekonštruovanú školskú jedáleň, telocvičňu. Ale aj strechu nad staršou časťou budovy školy. Podľa Labanca je veľmi dôležité, že dedina sa o svoju školu stará. Deti ju nemusia opúšťať a denne cestovať do mesta: "Deti dostávajú od učiteľov maximum. V škole vo svojej obci si uvedomujú odkiaľ pochádzajú, kde majú svoje korene a kam patria."

Najčítanejšie na Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 636
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 153
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 133
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 247
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 176
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 909
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 741
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 517
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu