Smutný rekord drží 45-ročný muž, ktorého vo štvrtok nad ránom prijali do michalovskej nemocnice. Traumatológovia neverili vlastným očiam – v laboratóriu mužovi namerali v krvi 7 promile alkoholu! Chybu vylúčil opakovaný test. Lekári krútia hlavami nad tým, že muž ešte žije. Taký vysoký obsah alkoholu je totiž nezlučiteľný so životom. Priznávajú, že extrémny prípad poukazuje na širší problém – stúpajúci počet opilcov, ktorí zamestnávajú RZP, uberajú čas a energiu lekárom a drancujú zdravotnícku kasu.
MICHALOVCE. Muža z Jastrabia pri Michalovciach našli vo štvrtok okolo štvrtej nad ránom náhodní okoloidúci. Ležal v bezvedomí v snehu pri hoteli Družba. Zavolali sanitku Rýchlej zdravotníckej pomoci. Tá muža previezla do nemocnice.
Traumatológ MUDr. Eugen Lešo hovorí, že muž bol silne podchladený a evidentne bol pod vplyvom alkoholu. Ošetrili ho, odobrali mu krv a napojili ho na infúziu. Keď prišli výsledky z laboratória, skoro odpadli: "Mužovi namerali v krvi 7 promile alkoholu. Mám šestnásťročnú prax, ale s takým prípadom som sa ešte nestretol. Mali sme maximálne 5 promile. Pre istotu sme test dali zopakovať, ale výsledok sa potvrdil – potom mal už len 6,8 promile."
Podľa dostupných medicínskych poznatkov je takýto obsah alkoholu nezlučiteľný so životom: "Mal šťastie, že ho našli ľudia. Inak by zomrel na otravu alkoholom, podchladenie, resp. kombináciu oboch. Už je v poriadku, normálne komunikuje."
Za posledný mesiac ho zachraňovali tretíkrát
Lešo vylúčil, že pacientom je bezdomovec. Uviedol, že držiteľom tohto "rekordu" je 45-ročný Ľubomír, ktorý žije v rodinnom dome v Jastrabí pri Michalovciach. Počítačový systém potvrdil, že muž v nemocnici leží už tretíkrát od 30. októbra. Na to isté. Medzitým ho lekári ratovali 19. novembra a teraz 2. decembra. Z rovnakého dôvodu bol v nemocnici viackrát aj vlani a predvlani.
Lekári žiadajú záchytky
Traumatológ priznáva, že prípad poukazuje na širší problém: "Je zrejmé, že počet opilcov rastie. Máme ich takmer počas každej služby, najviac počas víkendov, keď je voľno a sú diskotéky. Pribúdajú v čase vysvedčení či na konci roka. Mali sme tu aj štrnásťročných na mol opitých chlapcov, dokonca aj dievčatá."
Lekári sú zoči-voči opilcom bezmocní. Musia ich ošetriť, stojí to peniaze a tie potom nemocniciam chýbajú: "Väčšinou ich nájdu ľudia a priváža ich k nám sanitka Rýchlej zdravotníckej pomoci. Stojí to obrovské peniaze a blokuje záchranárov, ak niekto v tej chvíli potrebuje akútne pomoc. K nám prídu neraz v bezvedomí a nevieme, či je za tým len alkohol alebo poranenie hlavy. Preto ich musíme vyšetriť na CT a hospitalizovať, kým sa z toho dostanú. Málokto pri odchode zaplatí účet," vyratúva MUDr. Lešo.
Podľa neho je najvyšší čas obnoviť záchytky, kde si pobyt musí uhradiť previnilec.
Názor odborníka Okruhlicu
Toľko znesie len "trénovaný" alkoholik
Riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí a hlavný odborník na drogové závislosti, MUDr. Ľubomír Okruhlica hovorí, že 7 promile alkoholu v krvi je naozaj extrémny prípad: "Už 3 až 4 promile sa berú ako otrava alkoholom, okolo 7 je to už nezlučiteľné so životom."
Dodáva, že pri takých vysokých nameraných hodnotách väčšinou ide o tzv. trénovaných alkoholikov: "Teda ľudí, ktorí pijú pravidelne a veľa znesú. Až neskôr sa im zrúti pečeň a hrozí im smrť." Dodáva, že hoci je michalovský prípad šokujúci, slovenský rekord to nie je: "Je to zriedkavé, ale už sme mali aj viac."
Podľa Okruhlicu extrémne prípady opitosti nepatria na záchytku, ale do nemocnice: "Je to otrava, nech je už z čohokoľvek a tá patrí do rúk lekárom. Na záchytku patria agresívni opilci, ktorí ohrozujú okolie."
Vysvetľuje, že slovenská legislatíva je v tomto smere nedotiahnutá. Zákon 219/1996 o ochrane pred alkoholizmom hovorí: "Protialkoholickú záchytnú izbu zriaďuje a jej spádové územie určuje ministerstvo zdravotníctva po dohode s obcou, pre ktorej územie je určená."
Zákon síce existuje, ale neurčuje sankcie, ak sa záchytky nezriadia. Výsledok - z kedysi 40 záchytiek na Slovensku zostala jediná – v Bratislave. Podľa Okruhlicu je logické, že takéto zariadenie nechce pod patronát žiadna nemocnica.
Podľa neho majú záchytky patriť pod mestá, resp. pod mestské alebo obecné polície. Tie sa bránia, lebo to stojí peniaze: "A celý problém by mal byť pod kuratelou štátnej polície." Okruhlica očakáva, že celoslovenský problém chce riešiť ministerstvo vnútra: "Malo by ich zriadiť, ale zatiaľ na to nemá peniaze."
lyv
Slovenský rekord
Namerali 7,3 promile
Slovenský "alkoholický" rekord podľa dostupných zdrojov pochádza z roku 2001. Namerali ho v trnavskej nemocnici mladému mužovi z dediny pri Trnave - 7,3 promile. Vlani v októbri sa ho snažil "prekonať" 28-ročný muž z Hornej Súče. V trenčianskej nemocnici mu namerali "len" 6,9 promile.
Aby človekovi namerali asi 7 promile, musí podľa prepočtov vypiť 4,6 litra vína, 1,5 litra tvrdého alkoholu alebo 23 pollitrových pohárov piva. Za smrteľnú dávku sa pre netrénovaného človeka považuje 3,5 promile.
lyv, internet
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.