žičiavalo.
HORNÝ ZEMPLÍN. Na Luciu sa nesmelo ani priasť. Tety z Kuzdeľa tak ostali aj v materskej škole bez „roboty". Spevom však podfarbili omínanie kukurice a príbehy, ktoré za mlada zažili. Deti ich počúvali skoro bez dychu.
Strach nemali
Podľa tradície ten, kto chcel strigy vidieť na vlastné oči, mal zhotoviť drevený stolček bez klincov. Na krížnych cestách, keď si na ten stolček sadol, videl všetky strigy a ježibaby. V spolupráci s občianskym združením AMAVET, ktorý pôsobí pri miestnej základnej škole, strigy na metlách prileteli aj do materskej školy. Deti strach nemali, pretože všetci mali na krku cesnakový náhrdelník. A ježibaby boli v takomto prípade úplne bezmocné. Na pomoc zo školy prišli aj ozajstné čertice. Tie pod vedením učiteľky Silvie Olenočinovej zatancovali tanec so zaujímavou choreografiou.
Lístočky s menami nápadníkov
Potom si spoločne všetci pochutnali na hriankach s cesnakom a tety z Kudzeľa nepohrdli ani kapustnicou z už vykysnutej kapusty, ktorú spoločne pred niekoľkými týždňami s deťmi nakladali. K Lucii sa viažu aj veštby, ktorými si dievčatá predpovedali budúceho manžela. Na lístočky si napísali dvanásť mužských mien a uložili pod tanier. Každý deň jeden lístoček spálili bez toho, aby videli meno na lístočku. Posledný lístoček otvorili na Štedrý deň, meno na ňom napísané malo byť menom nastávajúceho. „A mne vyšiel veru Jozef", prezradila teta Anna Hančariková. „A takého som si naozaj našla," potvrdila. „Či našiel on mňa?" dodala s úsmevom. Čo dodať na záver? Snáď iba toľko, ak bude táto skvelá spolupráca s Kudzeľom, či AMAVETOM pokračovať aj naďalej, ľudové tradície ostanú v tejto obci zachované a možno z detí vyrastú raz ozajstné Kudzeľačky, ktoré v týchto tradíciách v súbore budú pokračovať aj naďalej.
Na Luciu sa jedli v chalupách hrianky s cesnakom. Ten chránil pred zlými silami. Foto: val
Autor: Valéria Polačková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.