Stovky Slovákov zháňali uplynulé dni darčeky pod vianočný stromček aj na Ukrajine. Pod stromček nakupovali najmä lacnejšie parfumy, športovú obuv, oblečenie, ale aj vianočné ozdoby, alkohol a sladkosti. Ukrajinskí predajcovia tvrdia, že Slováci míňali menej ako pred rokom.
VEĽKÉ SLEMENCE. Obecné parkovisko pri slovensko-ukrajinských hraniciach vo Veľkých Slemenciach je aj posledné dni pred Vianocami zaplnené. Parkujú tu autá nielen z prihraničných okresov Michalovce, Trebišov a Sobrance, ale aj od Vranova nad Topľou a Košíc.
Na lacnejšie nákupy na Ukrajinu prišli aj desiatky Slovákov, ktorí sa vrátili domov na východné Slovensko iba na sviatky z Veľkej Británie, Čiech, Nemecka a ďalších krajín, kam odišli za prácou.
Pod stromček nakupujú parfumy a oblečenie
Slovenskí aj ukrajinskí colníci vybavujú cestujúcich na hraničnom priehode pre peších plynule bez výrazneho čakania. V ukrajinských obchodíkoch sa dá platiť hrivnami aj eurami.
"Nakúpil som cukríky, nejaké keksy, tvrdé pečivo a to je všetko. Samozrejme fľašu pálenky. Za nákup som dal 26 eur. Na celom nákupe som ušetril okolo 15 eur. Nechodím pravidelne, len raz za polroka. U nás je draho. Oplatí sa aj farby a laky a náradie do domácnosti. Myslím, že výber je slušný," povedal 66-ročný Jozef z Michaloviec.
"My sme nakúpili sladkosti pre deti. Vyšli nás o dve eurá lacnejšie na jeden balíček ako na Slovensku," povedal manželský pár z Veľkých Kapušian.
Rodičia kupovali pod stromček deťom prevažne lacnejšie bicykle, sane a oblečenie. "Okrem darčekov sme kúpili veci na Silvestra, čo sa týka alkoholu a malinoviek."
"Slováci nakupujú pred Vianocami aj voňavky. Teraz je to dobrý biznis," poznamenal ukrajinský obchodník Andrej Bogdan.
Ukrajinci: Slováci menej míňajú
Bogdan dodal, že tržby obchodníkov z roka na rok klesajú. "Je to slabšie. Cítiť, že ľudia nemajú až toľko peňazí. Ale to nie je len u vás, ale aj u nás. Keď nechodia vaši, aj my máme menej roboty. Ale za to môže kríza. Je to slabšie," vysvetlil Ukrajinec.
Len pár metrov od hranice má obchodík so sladkosťami a športovým oblečením. "Je to slabšie. Pred minuloročnými Vianocami bola lepšia tržba, ale stále lepšie ako nič. Je to ťažké. Dúfam, že kríza skončí a na druhý rok bude lepšie. Niektoré obchody už tu zavreli. Lebo obchodov je veľa a ľudí menej. Kým pred dvomi rokmi chodilo okolo tisíc ľudí denne, teraz príde približne štyristo ľudí. Obchodov je tu okolo sto. Na toľko obchodíkov toľko ľudí sa až tak neoplatí. Platíme nájom, predavačkám treba zaplatiť a niečo treba aj zarobiť," povzdychol si ukrajinský predajca.
Jeho slová potvrdzujú aj štatistiky hraničnej polície. Kým pred dvomi rokmi prešlo priechodom vo V. Slemenciach vyše pol milióna cestujúcich, vlani to bolo už len 349-tisíc. Viacerí Slováci smerovali po tieto dni na predvianočné nákupy aj do Užhorodu. Aby sa vyhli čakaniam na hraničnom priechode vo Vyšnom Nemeckom, prechádzali radšej cez priechod pre peších vo Veľkých Slemenciach. Odtiaľ si brali taxík. "Slováci chodia aj do Užhorodu, kde je to ešte o niečo lacnejšie a majú aj väčší výber tovaru. Ale za taxík musia zaplatiť desať eur," uzavrel Bogdan.
Limity pre dovoz neobchodného tovaru z Ukrajiny
- cigarety najviac 40 kusov (dve krabičky)
- cigary najviac 10 ks
- tabak na fajčenie najviac 50 gramov
- alkoholické nápoje s obsahom alkoholu viac ako 22 percent najviac 1 liter
- s obsahom alkoholu menej ako 22 percent najviac 2 litre. Do tejto kategórie sa zaraďuje aj šumivé víno
- pivo najviac 16 litrov na 1 osobu
- víno tiché najviac 4 litre na 1 osobu
- iný neobchodný tovar v celkovej hodnote najviac 300 € na 1 osobu. Pre osobu do 15 rokov platí limit 150 €
mpo
Ukrajinský predajca. "Je to slabšie. Pred minuloročnými Vianocami bola lepšia tržba," konštatuje Andrej Bogdan. Foto: mipo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.