Sú najlacnejšou a najrýchlejšou voľbou, lebo dúfali, že na ulici raz postaví mesto aspoň dva mosty. Vodohospodári sa od výstavby priepustov dištancujú. Výsledkom je, že na celej ulici sú legálne len dva. Na jar a v lete tu majú povodne.
HUMENNÉ. Na Gaštanovej ulici v Humennom, na ľavom brehu Lieskovčíka, si sedem rodín kúpilo pozemky, na ktorých si chcelo postaviť domy.
Vlastníci zaplatili urbanistickú štúdiu
„Od roku 1998 sme od stavebného úradu postupne získali právoplatné stavebné povolenia," hovorí jednej z nich Juraj Nosko. Rok predtým boli podľa jeho slov za vtedajším primátorom Jánom Pavlíkom (KDH) kvôli urbanistickej štúdii pre rozšírenie individuálnej bytovej výstavby (IBV). Tá mala predchádzať zmene územného plánu mesta.
„Primátor Pavlík povedal, že na takú štúdiu mesto peniaze nemá, ale ak ju zaplatíme, tak nám neskôr peniaze vrátia. Zadali, zaplatili a postúpili sme ju mestu. Vo vtedajšej mene nás vyšla na 250-tisíc korún. Poslúžila ako nevyhnutný podklad pre rozšírenie mestského územného plánu o túto IBV," spomína.
Podľa Noska sa peňazí za štúdiu pre mesto, kvôli ktorej pre projektantov zháňali a tiež zaplatili informácie a posudky z rôznych úradov, nikdy nedočkali.
Projektanti odporúčali dva väčšie mosty
Nosko spomína, že najviac vybavovačiek mal pred budovaním premostenia ponad Lieskovčík. „Na jeho premostenie vydalo riaditeľstvo Povodia Bodrogu a Hornádu dočasné povolenie len mne a ešte jednému susedovi," vraví.
Už pred 13 rokmi projektanti v štúdii odporúčali, aby ponad Lieskovčík viedli dva väčšie mosty, ktoré by zvládli aj storočnú vodu. Na toto riešenie ale majitelia a ani mesto doteraz financie nenašli. A tak, hoci povoľovania premostení musia byť v súlade so stavebným, vodným zákonom, zákonom o ochrane pred povodňami, Lieskovčík si majitelia premostili rôzne.
Podľa slov vodohospodárov dvomi oceľovými lávkami, tromi betónovými mostmi, dvomi oceľovými, siedmimi betónovými skružami a jednou betónovou dvojskružou. Hoci vodohospodári robia povodňové prehliadky raz za dva roky a podľa platnej legislatívy mosty a iné stavby na vodnom toku a v jeho blízkosti kontroluje nielen správca toku, ale aj stavebný úrad a vlastník.
Nevhodné priepusty stoja potoku v ceste
Nečudo, že za posledné roky Lieskovčík už viac ráz zalial domy aj celú lokalitu. Problémy na Lieskovčíku podľa Jána Tkáča, riaditeľa Správy povodia Laborca vodohospodári zdokumentovali v júli 2009.
Ľudia z okolia sa ale netaja, že opatrenia z ich strany nevideli. A rok na to, po dlhotrvajúcich intenzívnych dažďoch, ukázal Lieskovčík znova svoju druhú tvár a silu. Voda sa vlani liala vedľajšími ulicami, záhradami a zaplavovala suterény domov: „To už išlo do tuhého."
Ďalšej možnej krízovej situácii chce preto predísť nový prednosta Obvodného úradu v Humennom Jozef Babják. O účinných opatreniach nedávno s Tkáčom rokoval.
Vodohospodári Lieskovčík len prehĺbia a vyčistia
Tkáč potvrdzuje, že tri kilometre dlhý Lieskovec nemá dostatočnú kapacitu na odvedenie 100-ročnej veľkej vody. Uvádza, že o problémoch na Lieskovčíku informovali mesto vlani v septembri a kvôli údržbe potoka ho požiadali o súhlas vstupu na pozemky.
Vlani v novembri na jednom úseku vyrúbali náletové dreviny z prietočného profilu a začiatkom januára prečistili asi 60-metrový úsek pri reštaurácii Gaštanka.
Tkáč vysvetľuje, že kvôli rozmočenej zemi na čas práce zastavili. Dodáva, že ak to počasie dovolí, pustia sa do údržby vrchnej časti potoka až k poslednému domu.
Babják dodáva, že v rámci aktivačných prác pomohlo aj mesto. Dodáva, že vodohospodári prehĺbia koryto potoka: „Potrebujú sa k nemu dostať s ťažkými mechanizmami, čo môže byť podľa problém, lebo na oboch brehoch sú vysadené okrasné krovy a stromy."
Nosko si myslí, že v tomto smere vyjdú všetci majitelia domov vodohospodárom v ústrety. Navyše vodohospodári majú právo užívať pobrežné pozemky desať metrov a pri drobných vodných tokoch päť metrov od brehovej čiary.
Priepusty nezvládajú veľkú vodu, vodohospodári ich nestavajú
Babják, Tkáč aj Nosko sa zhodujú, že dôvodom povodní na Lieskovčíku sú priepusty. Babják upozorňuje, že oficiálne povolenie na ich osadenie majú len dvaja majitelia domov.
„Údržba definitívne nezlepší danú situáciu pokiaľ sa jestvujúce priepusty nenahradia takými, ktoré budú mať dostatočnú prietočnú kapacitu a správne výškové osadenie," zdôrazňuje Tkáč. „Poznatky z výstavby priepustov, mostov sú také, že prevažnú väčšinu týchto premostení vybudovali v minulosti bez príslušných povolení. Sú vybudované na nepostačujúcu kapacitu odvedenia veľkých vôd a taktiež sú častokrát nesprávne výškovo osadené," vysvetľuje.
Majitelia domov ale s pomocou vodohospodárov rátať nemôžu. Hoci pozemky od ulice sú mestské, pozemok pod tokom Lieskovca a priľahlé pobrežné pozemky vlastní Slovenský pozemkový fond, ale aj iní vlastníci, výstavba premostení je investíciou občana.
„Platná legislatíva neumožňuje správcovi toku financovanie takýchto stavieb," zdôrazňuje nekompromisný postoj vodohospodárov Tkáč.
Obyvatelia chcú komplexné riešenie, voda sa leje aj z poľa
Nosko si myslí, že je dôležité, aby sa do riešenie problému s povodňami na Gaštanovej ulici zaangažovalo aj samotné mesto, oprášilo urbanistickú štúdiu, v ktorej figurujú dva mosty a financovalo ich výstavbu.
Navyše si myslí, že hoci by podľa neho vlastníci priepustov urobili všetko, aby splnili literu zákona, podľa ktorého zodpovedajú za stav priepustov, statiku, prietočnosť, upchatie, či nánosy, problém s povodňami v lokalite by odstránili len čiastočne.
V poslednom čase sa totiž k zaplavovaniu rodinných domov na Gaštanovej pridáva aj valiaca sa voda z polí na kopci vedľa IBV v lokalite Dubník. Tá po búrkach a dlhotrvajúcich dažďoch zaplavuje pozemky z opačnej strany ako Lieskovčík. Kým ten sa im tlačí na pozemky od Gaštanovej ulice, voda z polí tam preniká z opačnej strany a nezastavia ju ani múry.
„Tejto problematike sa treba venovať komplexne. My ako majitelia domov takýto rozsiahly problém sami nikdy nezvládneme," myslí si Nosko.
Ako postupovať pri vybavovaní premostenia potoka?
K výstavbe premostení cez vodný tok je potrebné stavebné povolenie, ktoré vydáva príslušný stavebný úrad.
Stavebný úrad výzve účastníkov konania, ktorými sú susedia a dotknuté orgány štátnej správy, o ich pripomienky. Predložené vyjadrenia by mali byť v súlade s príslušnými zákonmi, normami a nariadeniami. Posúdi ich opodstatnenosť.
Presný postup pri povoľovaní je v kompetencii stavebného úradu a súčasne aj s ním spojené poplatky. Ľudia s okresov Snina, Humenné, Medzilaborce sa pri povoľovaní premostení majú obrátiť na príslušný stavebný úrad vo svojom okrese. Povoľovanie vodných stavieb prináleží vodohospodárskemu orgánu OÚ ŽP ŠVS Humenné.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.