Primátorka Humenného a poslankyňa Národnej rady Jana Vaľová (Smer-SD) informovala, že jej už kompetentný človek skontroloval tendre mesta a zistil vážne nedostatky. Neskôr zmenila rétoriku. A dohodla konzultácie o verejnom obstarávaní za 30 eur na hodinu. Tento džob dala Márii Vermešovej, exšéfke odboru kontroly Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), prvej odvolanej pre kauzu nástenkový tender, ktorá sa prevalila počas vlády Roberta Fica (Smer-SD).
HUMENNÉ. Primátorka Jana Vaľová (Smer-SD), na svojej prvej tlačovke informovala o kontrolách na mestskom úrade.
14. január: O kontrolách v minulom čase
Vaľová na tlačovke povedala, že od 27. decembra do 14. januára bolo viacero kontrol zameraných na zmluvy a verejné obstarávania: "Veľmi vážne nedostatky som zistila pri verejnom obstarávaní."
Neskôr povedala: "Predstavujem si, že verejné obstarávania na tomto úrade bude mať kompetentný človek."
Krátko nato: "Mala som tu človeka kompetentného, ktorý 30 rokov robil vo verejnom obstarávaní. Bol 30 rokov na ÚVO v riadiacej funkcii a ten mi bol skontrolovať všetky tieto veci."
Dodala, že ten človek zistil vážne pochybenia a je to hrozné, lebo ide o peniaze z Európskej únie. A že chce poveriť osobu, ktorá bude zodpovedať za verejné obstarávania.
26. január: Konzultačná hodina za 30 eur
Mesto na svojej internetovej stránke zverejnilo zmluvu, ktorú Jana Vaľová uzavrela s Máriou Vermešovou, bývalou šéfkou kontroly ÚVO. V zmluve figuruje ako živnostníčka, ktorá mestskému úradu poskytne "konzultácie a poradenské služby v oblasti verejného obstarávania".
Za hodinu si bude účtovať 30 eur. Ak si za konzultácie o jednom verejnom obstarávaní naúčtuje 60 hodín, mesto si vyhradilo právo spýtať sa jej na dôvody. Konkrétny zoznam verejných obstarávaní, ktoré bude Vermešová konzultovať, v zmluve nefiguruje.
Nie je z nej teda jasné, koľko eur jej služby budú mesto stáť. Zmluva platí do konca júna 2011. Vaľová s Vermešovou ju podpísali 19. januára, právoplatná je od druhého dňa po jej zverejnení na internete. Teda od 27. januára.
Obrat v tvrdeniach
Hovorkyne mestského úradu Slavěny Vorobeľovej sme sa opýtali, kto od 27. decembra do 14. januára verejné obstarávania kontroloval. Kto bol ten človek, o ktorom hovorila Vaľová, čo všetko skontroloval a zistil vážne nedostatky? Bola to Vermešová? T
á totiž v tom čase ešte zmluvu podpísanú nemala. V prípade ak nie, chceli sme meno človeka s 30-ročnou praxou vo verejnom obstarávaní, o ktorom Vaľová hovorila.
Vorobeľovej a Vaľovej tvrdenia sa však od tohto momentu diametrálne rozišli. Hovorkyňa totiž uviedla, že kontroly urobila hlavná kontrolórka mesta Jana Čandová.
Po tom, čo sme Vorobeľovú upozornili, že kontrolórke plán činnosti poslanci neschválili, lebo doteraz riadne nerokovali, reagovala: "Predpokladáme, že plán zastupiteľstvo podporí."
Hovorkyňa navyše z Vaľovej "jedného človeka" urobila skupinku zamestnancov. "V stanovisku oddelenia výstavby bola primátorka upozornená na problémy vo verejných obstarávaniach. Preto boli predbežne pre internú potrebu úradu zamestnancami skontrolované niektoré náležitosti v súvislosti s týmito verejnými obstarávaniami."
Mária Vermešová: Nič som nekontrolovala
Mária Vermešová nám potvrdila, že primátorka Vaľová s ňou zmluvu o konzultáciách podpísala. Poprela, že by na úrade doteraz vykonala akúkoľvek kontrolu: "Ja nie som kontrolný orgán!"
Na našu otázku, či v čase od 28. decembra do 28. januára na mestskom úrade v Humennom bola, odvetila: "Ja pani Vaľovú poznám už roky rokúce. Bola som za ňou ako za Mgr. Janou Vaľovou, nie ako za primátorkou mesta."
Povedala, že ona nebude na úrade zabezpečovať elektronické aukcie. Konzultácie o verejných obstarávaniach vraj ešte nemala. A tak ostáva záhadou, o kom s 30- ročnou praxou na ÚVO to primátorka vlastne hovorila.
Exprimátor: Kontrolovali skontrolované
Predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Jozef Babják reagoval, že primátorka mala poslancov informovať nielen o kontrolách na úrade, ale aj o tom, koľko budú mesto stáť. Povedal, že ak si u niekoho takúto službu objednala bez toho, aby poslanci poznali cenu, ktorú bude potrebné hradiť z mestskej kasy, považuje to za Vaľovej súkromnú aktivitu, ktorú si má zaplatiť z vlastných, nie mestských peňazí.
Milan Mňahončák (Náš kraj) uviedol, že vie o tom, že spomínané kontroly robil vedúci odboru výstavby mestského úradu Marián Šalata.
Podľa neho chce Vaľová vedieť všetko o prebiehajúcich tendroch, mať v nich jasno a vyhnúť sa problémom, lebo je štatutárkou mesta. Na margo Vermešovej uviedol, že by mala mať na úrade na starosti elektronické aukcie.
Ivan Pajtaš (HZDS) povedal: "Teraz o tom nemám informácie, takže sa neviem k tomu vyjadriť."
Exprimátor Vladimír Kostilník (nez.) povedal, že verejné obstarávania v prípade projektov čerpajúcich peniaze z EÚ vždy kontrolovalo ministerstvo, ktoré vyhlasuje výzvu. Ak kontrola dopadne dobre, verejné obstarávanie odobrí, ak má pochybnosti o správnosti, postúpi kontrolu Úradu pre verejné obstarávanie. Ten v prípade pochybenia obstarávanie zruší. Podľa Kostilníka teda ten, kto kontroloval tendre mesta, "kontroloval skontrolované".
Kostilník spochybnil aj Vaľovej výrok o "človeku kompetentnom s 30-ročnou praxou vo verejnom obstarávaní". Upozornil: "Prvý zákon o tendroch vyšiel v roku 1994."
Stanovisko
Čo hovorí odborník na samosprávu
Ivan Rončák z Transparency international Slovensko uviedol, že kontrolovať zmluvy mesta môže v podstate každý. Na margo zmluvy s Vermešovou povedal, že podľa zákona jej mesto môže zaplatiť len za konzultácie od 27. januára, nie za také, ktoré si bude účtovať za skoršie obdobie.
Rončák spochybnil spôsob, akým dospeli k cene hodinovej konzultácie s Vermešovou. Podľa neho si mala primátorka urobiť aspoň prieskum trhu a jeho výsledky zverejniť, aby bolo jasné, že tá cena je na trhu bežná a nie vymyslená a porovnať cenové ponuky: "Tak by zistila ceny na trhu za tieto služby, mohla porovnávať a vybrať pre mesto najvýhodnejšiu."
Stotožnil sa s názorom, že zo zmluvy nie je jasná ani orientačná suma, koľko Vermešovej služby mesto vyjdú. Preto odporúča: "Zamestnanci úradu by mali zaznamenávať čas Vermešovej nad dokladmi a porovnať ho s tým, za ktorý si vystaví faktúru."
Fakty
Vermešová a nástenkový tender
V súvislosti so škandálom okolo nástenkového tendra za 3,6 miliardy korún bola z funkcie riaditeľky odboru kontroly na ÚVO odvolaná Mária Vermešová.
Predseda SNS Ján Slota opakovane čítal list, ktorý v júli 2008 napísala v mene ÚVO Vermešová. Na otázku šéfa Agentúry na podporu regionálneho rozvoja, či je v tendri všetko v poriadku, Vermešová uviedla: „Úrad pri preskúmavaní... nezistil konanie v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní, ktoré by zásadným spôsobom ovplyvnilo výsledky verejného obstarávania." V liste sa uvádzalo, že je to „výsledok kontroly". Šéf Úradu pre verejné obstarávanie Béla Angyal (nom. SMK) vtedy reagoval, že o tejto kontrole nič nevie.
Čudné boli dve veci. Šéfka odboru kontroly oznámila v mene úradu výsledok „kontroly", ktorá sa nekonala. A šéf úradu ju za to neodvolal okamžite, ale až vtedy, keď odmietla podpísať protokol zo skutočnej kontroly, ktorý už konštatuje, že zákon dodržaný nebol.
Vermešovú napokon Béla Angyal odvolal bez uvedenia dôvodu.
EÚ nám pre zásadné pochybenia odmietla tento tender preplatiť, takže to museli zatiahnuť slovenskí daňoví poplatníci.
Glosa
Evolúcia alebo Človek kompetentný
Po človeku zručnom (homo habilis), vzpriamenom (homo erectus) a rozumnom (homo sapiens) sa po približne 200-tisíc rokoch v Humennom objavuje človek kompetentný (homo competens). Informácie o ňom ako prvá podáva primátorka Vaľová. Dozvedáme sa, že homo competens mal riadiacu funkciu v orgánoch zaoberajúcich sa verejnými obstarávaniami ešte za socializmu, keď o nich ešte ani nechyrovali. Keďže slová primátorky nemožno spochybňovať, dúfam, že ich zachytí aj Ústav pamäti národa a urobí o tom náležitý zápis pre budúce generácie.
Aspoň písomná zmienka nám po ňom však určite zostane. Pani primátorka totiž zjavne nechce riskovať, že evolučnú novinku - človeka kompetentného - odhalia médiá a plachého tvora jej vyplašia. To vysvetľuje, prečo po tom, čo jeho existenciu a predmet jeho aktivít prezradila, hodila spiatočku a kontroly verejných obstarávaní na úrade prisúdila hlavnej kontrolórke a potom zamestnancom úradu. Je ozaj chvályhodné, že homo competensovu existenciu po krátkom čase už nerozpitvávala, čím statočne zabránila tomu, že by mal vystúpiť zo svojej anonymity.
Akýsi Yetti, ktorý sa objavil na chodbách humenského mestského úradu, určite nemá nič spoločné s konzultantkou, ktorá sa objavila v jednej z prvých tohtoročných zmlúv mesta. O jej existencii vo vzťahu k mestu máme prvú písomnú zmienku z 19. a potom z 26. januára tohto roku, kým o človeku kompetentnom hovorila jeho objaviteľka už 14. januára.
Škoda, že zatiaľ nevieme, čím sa homo competens líši od homo sapiensa, no z evolučného vývoja sa dá predpokladať, že zmeny sa dotkli vývoja jeho mozgu, určite držania tela a manuálnej zručnosti.
Ostáva len veriť, že mozog nemá zmenšenú veľkosť, z chrbtice sa nevytratilo pár dôležitých stavcov a pohyby rúk sa neobmedzili len na potlesk svojmu objaviteľovi.
Anna Kornajová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.