VEĽOPOLIE. Školenie starostov zvolal Obvodný úrad v Humennom. Jeho potrebu avizoval už v polovici januára tohto roku jeho prednosta Jozef Babják (za SDKÚ). V regióne je totiž nových až 45 starostov, ktorí so situáciami, aké zažili vlani počas povodní ich predchodcovia, nemajú žiadne skúsenosti.
Najdôležitejšie informácie ako prvé
František Straňavský z odboru civilnej ochrany a krízového riadenia informoval, že na stretnutí prebrali hlavne zákon o povodniach. "Starostovia z každej obce musia do 15. februára spracovať povodňové plány záchranných prác. Náš odbor spracuje do konca februára vlastný," povedal s tým, že plány obsahujú aj systém varovania a vyrozumenia obyvateľstva.
Uviedol, že starostov vyzvali, aby s nimi oboznámili poslancov aj občanov: "Raz ročne ich majú informovať o mimoriadnych udalostiach a záchranných prácach."
Straňavský uviedol, že starostovia by mali mať nahrávky so všetkými signálmi a vedieť ich v danej chvíli použiť. "Napríklad pri vyhlásení 3. stupňa povodňovej aktivity by mal starosta cez obecný rozhlas spustiť na šesť minút nahrávku sirény s varovaním obyvateľov," povedal.
Aby ich nič nezaskočilo
Starostovia musia všetky mimoriadne situácie hlásiť na čísle 112. Rovnako sa na povodne musia vopred pripraviť a mať poruke v obci či už čerpadlá, alebo vrecia. "Aj to sa nám stalo, že sa nás vlani počas povodne starosta spýtal, odkiaľ má vziať piesok," podotkol Straňavský s tým, že v týchto veciach musia mať starostovia jasno už teraz.
Dozvedeli sa aj o varovaní pred veternou smršťou alebo silnou búrkou, na ktorú úrad upozornia meteorológovia, a aj o potrebe vlastných obecných cielt na strhnuté strechy. Starostom s vypracovaním povodňových plánov úrad pomôže a bude im poruke s metodickou pomocou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.