Viacerí obyvatelia miest si kupujú na Šírave nehnuteľností a bývajú v nich celoročne. Z mesta odchádzajú do rekreačných oblastí kvôli prírode a pokojnejšej atmosfére.
ZEMPLÍNSKA ŠÍRAVA. Bývanie na Šírave má podľa celoročných obyvateľov viac výhod ako negatív.
"V jari a v jeseni je príroda v okolí Šíravy najkrajšia. Nie sú tu žiadni turisti, autá ani zhon. Toto obdobie mám najradšej. Problém je trochu v zime, keď veľmi nasneží a sú neodhrabané cesty. Cestári ich čistia medzi poslednými, ale dá sa to zvládnuť," hovorí 31-ročný Matúš Kudláč, ktorý si upravil chatu v rekreačnom stredisku Prímestská oblasť a býva v nej po celý rok.
Niektorí Zemplínčania bývajú celoročne aj v okolí Vinianskeho jazera. V blízkosti jazera stavia dom aj známy futbalový brankár Marián Kelemen, ktorý momentálne pôsobí v poľskom klube Slask Wroclaw.
"Je tam nádherná príroda a hlavne pokoj. To, že budeme mimo mesta nejako radikálne nepocítime. Autom to máme do Michaloviec zo Šíravy necelých desať minút," vysvetlil Kelemen.
Pokoj hľadajú podnikatelia, lekári aj dôchodcovia
Najviac chát a nehnuteľností sa nachádza v rekreačných strediskách Kaluža a Kamenec, ktoré sú v katastrálnom území obce Kaluža. Starosta Ján Čuchran (KDH) potvrdil, že bývanie na Šírave sa postupne stáva trendom.
"Je to blízko Michaloviec a pre ľudí je to výhodné. Chodia si do roboty z chát. Čo sa týka ubytovania, na chatách máme okolo 25 ľudí, ktorí tam bývajú celoročne. Bývajú tu lekári, podnikatelia a dochádzajú do Michaloviec, ale aj ľudia, ktorí sú na dôchodku a hľadajú pokoj," vysvetlil starosta.
Bývanie v rekreačných strediskách má aj svoje nevýhody. Mimo letnej turistickej sezóny tu nesvieti verejné osvetlenie a v zime je po cestách ťažší prístup k chatám.
"Chatári sú upovedomení o tom, že čo sa týka prístupových komunikácií, že sú to účelové cesty, ktoré my nezabezpečujeme, lebo nemáme povinnosť ich zabezpečovať. Ale my sa snažíme im vytvárať podmienky. V zime odhrnieme sneh. Tá infraštruktúra nie je tak dobudovaná ako v intraviláne, priamo v obci," uviedol Čuchran.
Pre náročných postavili luxusné apartmány
V katastri obce Kaluža je 350 chát a 89 podnikových zariadení a penziónov. Záujem obyvateľov miest o celoročné bývanie na Šírave pravdepodobne ešte porastie. "Ak sa na chate zdržiavajú viac ako 90 dní, musia zaplatiť poplatok za odvoz komunálneho odpadu," vysvetlil starosta.
Dodal, že výšku poplatku budú musieť upraviť. "Do budúcnosti budeme musieť to samozrejme prehodnotiť, keď sa ten počet bývajúcich ešte zvýši, pretože sú to väčšie náklady," uzavrel.
Na narastajúci trend bývania v rekreačných strediskách už zareagovali aj investori. V rekreačnom stredisku Hôrka postavil investor sedem apartmánových rodinných domovov s terasami ústiacimi na hladinu Šíravy. Apartmány sú určené pre náročnejšiu klientelu. Investor tu plánuje vybudovať nadštandardný rekreačný komplex. Obyvatelia domov budú mať k dispozícii nástupné móla na jachty a vodné skútre.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.