Turisti z nich môžu pozorovať kŕdle divých husí, žeriavov, volaviek a kormoránov.
SENNÉ. Národná prírodná rezervácia Senianske rybníky patrí medzi najdôležitejšie hniezdiská a migračné trasy vodného vtáctva na Slovensku. Ornitológovia ju nazývajú aj "Vtáčím rajom". Každoročne sem prilietajú kŕdle tisícok husí, žeriavov a volaviek. Nádherné vtáčie divadlo na oblohe a vodnej hladine môže najnovšie pozorovať aj verejnosť. Ornitológovia postavili v okolí rezervácie tri vyhliadkové veže. Každá z nich má výšku 9,5 metra.
"Je z nich výborný výhľad na rybníky, vlhké lúky a mokrade. Doteraz to nebolo možné. Je tam vysoká tráva a nebolo vidieť na rybníky," vysvetlil ornitológ Ján Uhrín zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti Bird Life Slovensko.
"Veže slúžia aj pre verejnosť. Vstup je voľný a neplatí sa nič. Dobré je vziať si ďalekohľad. Veže slúžia aj pre odborníkov na monitoring vtáctva," dodal Uhrín.
Už v týchto dňoch začali migrovať prvé kŕdle divých husí. Z veže pri Sennom ich teraz pekne vidno. O pár dní tadiaľ potiahnu tisíce žeriavov. Smerujú na svoje hniezdiská v tundre. "Sú to najmä žeriavy popolavé, ale zvyknú sa v kŕdľoch objaviť aj žeriavy stepné," dodal Uhrín.
Jedna veža je umiestnená pri NPR Senianske rybníky a je z nej nádherný výhľad na rezerváciu. Druhá je v južnej časti rybničnej sústavy a vidno z nej na chovné rybníky s otvorenou hladinou. "Ďalšia veža je pri Blatnej Polianke. Je z nej výhľad na ochranné pásmo NPR Senianske rybníky. Zo všetkých troch veží je iný pohľad. Všetky tri časti rybničnej sústavy sú iné biotopy. Rezervácia je jeden biotop, ochranné pásmo s trstinou druhý, lebo tam hniezdia vtáky a potom je voľná hladina, kde sú teraz husi. Tým je to zaujímavé."
Veže ako súčasť náučného chodníka
Veže začali stavať v júli 2010. Dokončili ich v decembri. Pri obci Blatná Polianka ešte dokončia štvrtú vežu, infopanely a dobudujú mostík, ktorý povedie cez mokrade k pozorovacej veži. Veže sú súčasťou náučného chodníka, ktorého výstavbu podporila EÚ. Je na ňom 14 zastávok, na ktorých sú umiestnené infopanely s informáciami o rastlinstve, vtáctve, živočíchoch, rybníkoch, rybnom hospodárstve, o rezervácii a krajine.
Veže sú konštruované pre skupinu 12 osôb. Na infopaneloch a vežiach sú informácie, ktoré by mali dodržiavať. "Upozorňujú ľudí, čo by nemali robiť a kam by nemali vstupovať. Bolo by dobré, aby sa to dodržiavalo, aby to, čo robíme, nebolo kontraproduktívne a proti prírode," upozornil Uhrín.
Veže sa podľa ochranárov nachádzajú v dostatočnej vzdialenosti od vtáctva. "Vtáky si na pohyb ľudí po náučnom chodníku zvyknú a nie sú vyrušované, ako by sa mohlo niekomu zdať," uzavrel ornitológ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.