Keď sa rodina Mažerikovcov nasťahovala do Kamenice nad Cirochou, na ich pozemku v centre obce stál len jeden stĺp elektrického vedenia. Teraz sú tam tri nové. Nikto ich nepožiadal o súhlas k stavbe, nikto neplatí za prenájom pozemkov. Východoslovenská distribučná sa bráni, že chyba nie je na ich strane.
KAMENICA NAD CIROCHOU. Jana Mažeriková požiadala na verejnom zhromaždení občanov samosprávu o pomoc s riešením problému, ktorý vznikol na pozemku jej rodiny a ďalšej rodiny z Kamenice.
Vlastníci: Za desať rokov tri stĺpy a bez slova
Mažerikovci a ešte jedna rodina z Kamenice majú spoločné pozemky pod cintorínom v obci. "Parcely sú v centre obce. Raz by sa tu mohol niekto rozhodnúť postaviť si rodinný dom," vraví pani Jana.
Vysvetľuje, že sa do Kamenica prisťahovali pred desiatimi rokmi. "Na tieto pozemky sme sa chodili sánkovať s deťmi. Okrem stĺpa pri chodníku blízko pri ceste tu nebolo nič," spomína.
Dodáva, že za celých desať rokov ich ani rodinu, s ktorou pozemky vlastnia, neoslovil nikto s tým, že na nich chce umiestniť stĺpy elektrického vedenia: "Nikto sa nás nič nepýtal, no na pozemku máme teraz tri ďalšie stĺpy."
Obec o stĺpoch neinformovali
Mažeriková má v rukách list vlastníctva. "Na parcelách nie je o stĺpoch ani zmienka." Dodáva, že len nedávno si všimla, že na jednom zo stĺpov pribudlo nové technické zariadenie a na ich pozemku stojí rozvodná skrinka. "Bola som za starostom, či niekto vyzval obec, že tam idú čosi stavať, prečo nás neinformoval?" pýta sa.
Starosta Alexander Bugyi (nezávislý) reaguje, že obec dostala len oznámenie o odstávke elektrického prúdu. Potvrdil, že pozemky, na ktorých stĺpy stoja, nie sú obecné, ale Mažerikovcov a Balogovcov.
"Pripadá mi zvláštne, že niekto ide postaviť takéto stĺpy, nepozrie sa do katastrálnej mapy, na čie pozemky ich ide umiestniť a už vôbec nás vopred nekontaktuje," krúti hlavou Mažeriková. Dodáva, že sa ich to dotklo.
Východoslovenská distribučná uvádza iné roky výstavby
Andrea Danihelová, hovorkyňa spoločnosti Východoslovenská distribučná, a. s., vraví, že na pozemkoch sú energetické stavby z rokov 1936 až 1990.
To však nesedí s tvrdením Mažerikovej, podľa ktorej tam tri stĺpy stoja od roku 2000.
Danihelová vysvetľuje, že na pozemku je distribučná transformačná stanica, ďalej k nej prislúchajúca elektrická prípojka vysokého napätia a vysokonapäťová elektrická prípojka pre ďalšiu transformačnú stanicu v obci.
Súčasťou nadzemnej prípojky sú tri betónové podperné body. Zdôrazňuje, že všetky zariadenia postavili podľa elektrizačného zákona: "Energetický podnik bol oprávnený stavať a prevádzať na cudzích nehnuteľnostiach v rozsahu vyplývajúcom z povolenej stavby elektrické vedenie, ako i malé stanice do rozlohy 30 metrov štvorcových, s príslušenstvom."
Majitelia finančnú náhradu asi neuvidia
Na našu otázku, či musia mať súhlas súkromného vlastníka k tomu, aby cez jeho pozemok viedlo elektrické vedenie, hovorkyňa odpovedala: "Ak sa dotknutý pozemok nachádza v intraviláne obce, zabezpečujeme súhlas vlastníka súkromného pozemku."
Prečo vlastníkov Mažerikovcov a Balogovcov nikto neoslovil, sme sa nedozvedeli. Hovorkyňa dodala: "Povinnosť strpieť výkon týchto oprávnení energetického podniku viazne na dotknutej nehnuteľnosti ako zákonné vecné bremeno."
Opýtali sme sa, či rodiny môžu žiadať o vyplatenie finančnej ujmy. Odpoveď znie - že ak sa cítia zriadením vedenia obmedzení vo využívaní pozemkov, majú právo na jednorazovú náhradu. Podľa hovorkyne si o ňu mali požiadať. Má to však malý háčik. Žiadosť bolo potrebné podať do troch mesiacov odo dňa, keď sa stavba uviedla do trvalej prevádzky - užívania. Inak sa nárok na náhradu stráca.
Peniaze len tak ľahko nevymôžu
Mažerikovci sa budú musieť vyrovnať aj s ďalšou skutočnosťou. Ak by chceli Východoslovenskú distribučnú požiadať o to, aby si od nich pozemky prenajala a platila za ich využívanie, nepochodia.
Danihelová odpovedá, že podľa zákona o energetike z roku 2004 oprávnenia k cudzím nehnuteľnostiam, ako aj obmedzenia ich užívania, ktoré vznikli pred účinnosťou tohto zákona, zostávajú nedotknuté: "Spätná náhrada škody teda nie je v súčasnosti možná."
Mažeriková uvádza, že nezostanú pasívni a budú sa domáhať riešenia, z ktorého by ako vlastníci mali aj nejaký prospech: "Nie je predsa v poriadku, ak niekto využíva naše pozemky, akoby boli jeho vlastné. Z distribúcie elektriny cez naše znehodnotené pozemky majú nemalý príjem."
Znehodnotené pozemky. Takto nazýva svoj majetok pani Jana. Od distribučnej spoločnosti nedostala za to, že musí strpieť na svojom pozemku cudzie zariadenia, ani cent. Foto: kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.