Obec už investovala do projektov, odkúpila pozemky a má aj stavebné povolenie na výstavbu chodníka a rekonštrukciu oporného múru. Chýbajú peniaze. Hoci je problémové miesto na ceste prvej triedy, na finančnú pomoc Slovenskej správy ciest zatiaľ môže zabudnúť.
KAMENICA NAD CIROCHOU. Na problémy s hustou premávkou na niektorých miestach v obci upozorňovali na nedávnom verejnom zhromaždení obyvatelia Kamenice.
Kameničanka: Kvôli kamiónom padáme do šancu
Jedna obyvateľka žiadala samosprávu, aby postavili chodník na začiatku obce v smere od Humenného. Sťažovala sa, že sa boja vyjsť na cestu, pretože ich nákladné autá vytláčajú do šanca: "Je to už neúnosné. Ten chodník tu nutne potrebujeme."
Starosta Kamenice Alexander Bugyi (nezávislý) reagoval, že o ohrozených chodcoch na tomto úseku samospráva vie, no riešenie stojí a padá na peniazoch. Obec s tým už jednu skúsenosť má.
Za projekt dali takmer 15-tisíc eur
Úsek na hlavnej ceste 1/74 medzi cintorínom a pamätníkom v centre obce je špecifický tým, že je zúžený a bez chodníka. Denne ním prejdú stovky áut. Okrem toho týmto miestom prechádzajú so svojou ťažkou technikou aj vojaci do Vojenského obvodu Valaškovce nad dedinou. V tesnej blízkosti autá míňajú chodcov.
Medzi oporným múrom a plotom na druhej strane cesty už roky chýba chodník. Ľudia majú v živej pamäti dopravné nehody, ktoré spôsobila na zákrute hlavne neprimeraná rýchlosť.
"Jedno šťastie, že tu doteraz nikoho nezabilo," komentovali ľudia na mieste. Samospráva nie je nečinná. "Bezpečnosť chodcov je na prvom mieste. Máme vypracovanú projektovú dokumentáciu. Obec zaň zo svojich prostriedkov zaplatila 14 937 eur," zdôraznil starosta s tým, že dokumentáciu si objednali pred tromi rokmi a v súčasnosti už majú aj stavebné povolenie.
Rodina problém chápe, dotýka sa aj jej
Bugyi uviedol, že základom projektu je rozšírenie miesta tak, aby po pravej strane v smere od Humenného vznikol priestor pre vybudovanie chodníka.
"Vrchom ho potiahnuť nemôžeme. Ako by sme tam dostali v zime starých ľudí?" povedal. Obec chce rozšíriť zákrutu pri pomníku zbúraním starého domu po pravej strane v smere od Humenného.
Rodina Mažeriková s tým súhlasila. Asanáciu zaplatí obec. Nemenej dôležité bude aj spevnenie oporného múru. "Pozrite, ako sa na toto miesto tlačí zemina z našej záhrady. Stromy však nechceme zrezať, lebo ich korene spevňujú svah," povedala Jana Mažeriková.
Jej rodine patria pozemky pri ceste. Potrebnú časť na chodník už obci predali. V rámci projektu by ich nový dom a cestu mala oddeliť protihluková stena. Mažeriková verí, že stavbou sa stlmia aj otrasy. V ich dome sa objavili trhliny.
Slovenská správa ciest pri "jednotkách" chodníky nerieši
Hodnotu celej rekonštrukcie tohto miesta odhadli v minulom roku na 265 551 eur. V cene je zarátané aj odkopanie zeminy a odvodnenie svahu. Starosta dúfa, že obci s touto rekonštrukciou finančne pomôže aj štát. "Ide predsa o miesto pri ceste 1. triedy. Hovoril som o ňom s odborníkmi. Označili ho za chybný bod na ceste," poznamenal. Hovorkyňa Slovenskej správy ciest Iveta Fedorová má na to iný názor: "Sme štátna rozpočtová organizácia, ktorá môže finančné prostriedky vynakladať len na činnosti, ktoré sú naším predmetom činnosti. Z nich hlavným predmetom je príprava, výstavba a správa ciest I. triedy. Neriešime samostatne výstavbu chodníkov. Je to záležitosť obcí."
S peniazmi od Slovenskej správy ciest rátať nemôžu
Kameničania sa budú musieť uspokojiť aj s touto odpoveďou hovorkyne: "Ak Slovenská správa ciest vynakladá finančné prostriedky na budovanie chodníkov, tak len v rámci rekonštrukcie ciest. Momentálne neplánujeme rekonštrukciu cesty v Kamenici."
Kameničanov tak bude miesto znervózňovať dovtedy, kým si na rekonštrukciu a chodník nedajú dokopy peniaze. "Je to frekventované miesto. Ľudia z lokality Tarninky ním chodia na poštu, do obchodu. Odtiaľ prechádzajú do kostola starší ľudia. Väčšina z nich v tmavom oblečení," podotkol starosta s tým, že aj keď majú v dedine 23 ulíc, obchádzať toto miesto je náročné.
Starosta vodičom: Buďte ohľaduplní a myslite na chodcov
Rovnako náročná sa mu zdá aj situácia na križovatke pri pamätníku: "Pre zvýšenie bezpečnosti vodičov by sa tu hodila okružná križovatka, no my ako obec o tom nerozhodneme."
Mažeriková podotkla, že tesný úsek je najväčším postrachom rodičov, ktorých deti sa pohybujú pri obci.
"Nehoda tu bola naposledy vlani v decembri," poznamenal Bugyi. "Vodič bol pod vplyvom alkoholu. Našťastie, ani vtedy a ani doteraz na to nedoplatil žiaden chodec životom. Faktom je, že hlavne kamióny vytvárajú silný podtlak, ktorý môže človeka vtiahnuť pod kolesá. Prosím vodičov, aby boli na tomto mieste k chodcom ohľaduplní."
V pamäti Kameničanov však asi ťažko len tak skoro vybledne spomienka na jednu z dopravných nehôd: "Šofér išiel prirýchlo, nezvládol zákrutu a s autom narazil do domu."
"Normálka". Takto chodia Kameničania z lokality Tarninky z obchodu. Foto: kor
Kapitola sama osebe. Cyklisti sú na tom rovnako ako chodci. Len s tým rozdielom, že musia zvládnuť aj prejazd poškodenej krajnice, ktorú ničia kamióny. Foto: kor
Protihluková bariéra. Raz možno bude na mieste, kde je teraz plot z pletiva. Mať v susedstve hustú premávku nie je radosť nielen pre ľudí, ale aj pre dom. Foto: kor
Oporný múr. Podľa Slovenskej správy ciest nie je popraskaný múr, ale len omietka. Obec Kamenica ráta v projekte s rekonštrukciou celého úseku pri ceste. V hre sú peniaze, ktoré dá obec dokopy dosť ťažko. Foto: kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.