Starosta tvrdí, že spolu s poslancami vyšli v ústrety tam žijúcim rodinám. Manžel podnikateľky si myslí, že ide o zámernú likvidáciu firmy.
ĽUBIŠA. Podľa Petra Hudáka z Ľubiše koncom marca osadila samospráva značku Zákaz vjazdu nákladných automobilov na dvoch miestach v obci. Podľa neho tak úplne zabrzdila firmy, v ktorých je konateľkou jeho manželka.
Kamióny ani von, ani dnu
Hudák vysvetlil, že jeho manželka podniká v dvoch firmách v časti obce, kde bol v minulosti poľnohospodársky dvor. Vlastnia tam budovy a majú aj nájomcov. Preto tam chodili kamióny s oceľou a autodopravcovia s drevom. Povedal, že 21. marca mu starosta listom oznámil, že na prístupových komunikáciách, ktorými k nim prichádzali kamióny, osadia zákazovú dopravnú značku.
"Ako majú nájomcovia vyviezť materiál, ktorý tam majú? Ako máme podnikať my?" hnevá sa Hudák. Vraj nerozumie, načo obec stavala za veľké peniaze dve cesty, ak nie sú schopné zvládnuť kamióny. Pripustil, že vie o sťažnostiach obyvateľov štvrte, v ktorej s nimi býva aj so starostom.
Starosta: Ľudia chceli cestu zahatať
Starosta Ľubiše Jozef Sklenčár (nez.) povedal, že sa na samosprávu obrátili obyvatelia: "Po tom, čo sme zrekonštruovali miestne komunikácie, si pani Hudáková našla nájomcov. Kamióny s drevom sem prichádzali a odchádzali aj v noci, ľudia nemali pokoj. Povedali, že ak niečo neurobíme, spravia živú reťaz, aby im v tom zabránili."
Podľa starostu osadenie značky schválili obecní poslanci: "Ešte v sobotu 12. marca sme boli s nimi na terénnej obhliadke. Pán Hudák sľuboval, že si svoj vstup ku prevádzkam vyrieši, no nestalo sa." Podľa neho je vstup do firmy neštandardný: "Vidíte tu nejakú ceduľu? Od exekútora kúpili dve budovy, z nich jedna je polozbúraná. Pozemky pod nimi nevlastnia, patria iným súkromným vlastníkom."
Značkou stopli všetky nákladné autá
Hudák si myslí, že obci sa podaril lapsus: "Skoro všetky domy vykurujú drevom. Ako si ho privezú na pozemok, ak tu nemôžu nákladné autá nad 3,5 tony? Ako sem prídu smetiari, pracovné stroje, čo pôjdu na pole? Čo ak sa niekto bude potrebovať sťahovať?"
Za pravdu mu dávajú jeho niektorí susedia. Podľa iných z obce, s ktorými sme hovorili, no do sporu sa nechcú pliesť, je to o inom: "Kamióny, ktoré chodili k nim na firmu, predtým úplne roztrieskali cestu. Všade bol prach, škvara, v noci hluk. Dobre, že s tým urobili koniec."
"Osadenie značky nám odobril okresný dopravný inšpektorát," povedal starosta.
Hudák rozhodnutie spochybnil: "Hneď im v ňom napísali, že treba zvážiť, ako sa do štvrte dostanú iné nákladné autá." Starosta reagoval, že s poslancami navrhnú systém: "Obyvatelia si na to vybavia výnimku. Môžu ju dostať aj Hudákovci. Ale ako obyvatelia, nie podnikatelia."
Obec nepopustí, značka zostane
Podľa starostu Sklenčára nie je v poriadku, ak obci ničia cestu za milióny. Samosprávu bráni: "Vzali sme si úver, aby sme urobili prístupovú cestu do areálu. Tam sa môžu kamióny idúce ku Hudákovej dostať cez oficiálny vchod. Tie firmy si riadne plnia záväzky voči obci."
Hudák reagoval, že bol s tými firmami dohodnutý, no rozmysleli si to a ich kamióny nepustili. Sklenčár reagoval, že preto teraz nemôže nechať zničiť novú miestnu komunikáciu: "Získali sme na ňu peniaze z Eúropskej únie. Ešte ju nemáme ani prefinancovanú a už ju kamióny na niektorých miestach zničili."
Obec si stojí za tým, že značky neodstráni. Podľa starostu je na ťahu rodina Hudákovcov: "Musia sa dohodnúť so svojimi susedmi v areáli."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.