Dánska spoločnosť Blika, ktorá sídli v priemyselnom parku v Trebišove, sa postupne spamätáva z krízy. Finančný riaditeľ Bliky Juraj Belej potvrdil, že oživenie začali pociťovať koncom roka 2010. To umožnilo začiatkom roka 2011 prijať nových ľudí. Belej očakáva, že s doznievajúcou finančnou krízou bude záujem o výrobky stúpať a s ním aj počet zamestnancov.
TREBIŠOV. Prvé príznaky krízy Blika pocítila od júna 2008. Podľa Beleja objednávky v porovnaní so začiatkom roka klesli o takmer 30 percent. Manažment v Dánsku na to reagoval výmenou všetkých manažérov.
Nový generálny riaditeľ Bliky Ole Kaack urobil zásadné organizačné zmeny. Opatrenia tvrdo zasiahli zamestnanosť - o prácu vtedy prišlo takmer 100 ľudí. Výsledkom bolo zvýšenie produktivity a efektivity takmer dvojnásobne a naopak, zníženie fixných nákladov takmer o 50 %. "Zmeny nezasiahli len prevádzku v Trebišove, došlo k nim aj v materskej spoločnosti v Dánsku."
Oživenie pocítili už vlani
Tvrdé opatrenia podľa Beleja priniesli efekt: "Pokles pokračoval až do apríla 2009, v prvom polroku 2010 ešte stagnoval, ale v druhom sme už zaznamenávali vyššie objednávky," uviedol.
Dodal, že objem výroby im stúpol o 39 %. Vysvetlil, že je to dané nielen oživením trhov, ale aj obnovením kontaktov s odberateľmi, ktorých spoločnosť stratila v čase sťahovania na Slovensko.
Oživenie výroby prinieslo aj zvýšenie zamestnanosti. Ku koncu roka spoločnosť zamestnávala 52 pracovníkov. V priebehu januára a februára prijala 9 nových ľudí do výroby. Belej očakáva, že oživenie trhov bude pokračovať, čo umožní ďalšie zvýšenie zamestnanosti.
"Máme výrobné kapacity až na zdvojnásobenie súčasného objemu výroby. Dokážeme rýchlo reagovať a v priebehu 2-3 týždňov prijať a zaškoliť ďalších ľudí, pružne meniť plánovanie výroby a logistické toky."
Fakty
Dánska Blika sa špecializuje na výrobu kovového dielenského nábytku, kovových šatníkov, nábytku pre školy, kovových úložných priestorov.
Na Slovensku sa etablovala v roku 2007, keď celú výrobu z materskej krajiny presťahovala do trebišovského priemyselného parku. Začiatkom roka 2008 zamestnávala okolo 160 ľudí v troch zmenách. Bolo to obdobie rozbehu firmy, zaškoľovania pracovníkov, riešenia problémov s odpadom, kvalitou a organizačnou štruktúrou.
V súčasnosti má odberateľov najmä v materskom Dánsku, ostatných severských štátoch a v Nemecku.
Nezamestnanosť v okrese Trebišov
V okrese Trebišov je vzácne každé nové pracovné miesto. Výrobných firiem je tu ako šafranu. Najväčším výrobným zamestnávateľom je trebišovská Vagónka.
Podľa Martina Kundeka, hovorcu úradu práce v Trebišove, bola nezamestnanosť ku koncu januára 25,08 %, čo znamená 11 830 ľudí, ktorí by mohli ihneď pracovať. Vo februári číslo stúplo, ku koncu mesiaca bola miera nezamestnanosti až 25,47 %, čo znamená 12 014 ľudí, čakajúcich na šancu zamestnať sa.
Okres Trebišov je momentálne na Slovensku na nelichotivom 6. mieste v miere nezamestnanosti. Pre armádu ľudí bez práce má momentálne úrad práce k dispozícii 83 voľných miest.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.