Aj keď bez batožiny, ale predsa sa tu objavujú vzácni hostia z Afriky. Napríklad bociany čierne a orly krikľavé. Tichým pozorovateľom ponúknu orlie páry pohľad na svoje svadobné lety.
PTIČIE. Do lokality Čarna hura, ktorá je súčasťou Vihorlatských vrchov, sa v tomto období vracajú sťahovavé vtáky z juhu. Sú medzi nimi aj vzácne druhy, ktorých výskyt v Európe je už ojedinelý, a preto si vyžadujú najprísnejšiu ochranu.
Jedni stelú, iní sa venujú svadobným letom...
"V týchto dňoch sú už na svojich hniezdiskách bociany čierne," hovorí Miroslav Demko, výkonný riaditeľ Slovenskej ornitologickej spoločnosti SOS Bird/Life Slovensko. "Z Afriky sa vracajú aj orly krikľavé," dodáva.
Vysvetľuje, že ruch je už aj na lúkach pod Čarnou hurou: "Vidno a hlavne počuť škovránky, drozda plavého, čierneho a trkotavého." Bociany si po prílete vystelú machom, alebo aj stavajú svoje velikánske hniezda na mohutných smrekoch, boroviciach, duboch alebo bukoch. "Domov" sa orly vracajú v pároch. Sú verné svojmu teritóriu a hniezdam. Perličkou je, že orlia dvojica si svoju náklonnosť v období párenia prejavuje svojsky. Krúžia vo výške, potom sa strmhlav rútia k zemi, aby sa po chvíľke vyhupli takmer do pôvodnej výšky. Táto "hojdačka" spolu s krúžením je súčasťou ich svadobných letov.
Bociany biele aj lastovičky už máme v obciach
Demko uvádza, že vo väčšine obcí sú už hniezda bociana bieleho obsadené. "V tomto roku sa vrátili trochu skôr než zvyčajne," podotýka. Dodáva, že v našich končinách minulý týždeň ešte lastovičky vidno nebolo, ale zato "objavili sa už v niektorých častiach južného Slovenska". Tí, ktorým štebot večne poletujúcich spoločníkov pri ich príbytkoch chýba, už dlho čakať nebudú. "V priebehu tohto a budúceho týždňa už budú späť na celom území Slovenska," avizuje Demko.
Orol krikľavý. Tieto dravce sa na hniezdiská vrátili v uplynulých dňoch z Afriky. Foto: Andrej Chudý, SOS Bird/Life Slovensko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.