HUMENNÉ. Program, ktorý pozostával z teoretickej a praktickej časti, spracovala Správa Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty v Medzilaborciach pod vedením Anny Mackovej.
Na začiatku bola teória
V teoretickej časti mali žiaci možnosť dozvedieť sa na troch stretnutiach zaujímavé informácie o obojživelníkoch prirodzene sa vyskytujúcich na území Slovenska. Žiaci pracovali v troch skupinách s výstižnými názvami: rosničky zelené, skokany a žubrienky. Roly bádateľov sa zmocnili v plnom nasadení a s plnou zodpovednosťou a vážnosťou. Každý z účastníkov dostal terénny poznámkový blok a ceruzu sponzorskej firmy. V rámci pracovných úloh sa žiaci naučili rozoznávať obojživelníky už podľa vajíčok, vývojových štádií a špecifických anatomických znakov u dospelých jedincov. Oboznámili sa s hlasovými prejavmi druhov žiab žijúcich na Slovensku, ale aj s ich prirodzenými biotopmi a nástrahami, ktoré im na nich hrozia.
V prírode sme uložili ochranné fólie
Terénna časť programu sa uskutočnila v lokalite Brestovské rybníky pri Humennom. Úlohou žiakov bolo najprv sa oboznámiť s lokalitou a následne sa zúčastniť transferu obojživelníkov cez cestu do rybníka pod vedením pracovníkov S-CHKO VK a pod dozorom pedagógov. Na túto časť sa žiaci veľmi tešili.
Samotnému transferu predchádzala príprava lokality pri Brestovských rybníkoch. V rámci nej boli 21. marca ochranármi a miestnymi dobrovoľníkmi v spolupráci s Obecným úradom Brestov nainštalované ochranné fólie popri ceste. Fólie slúžia ako zábrana predovšetkým pre tie druhy obojživelníkov, ktoré tiahnu z miesta zimovania v lese, na miesto rozmnožovania do rybníkov.
Žabky poprenášali vo vedierkach
K najväčším stratám na danom úseku dochádza práve počas jarnej migrácie u druhov: skokan hnedý a ropucha bradavičnatá. Cesta predstavuje prekážku, ktorú sú skokany a ropuchy nútené každoročne prekonávať, ak sa chcú dostať k vode s cieľom naklásť tam svoje vajíčka. Skúsenosti pracovníkov S-CHKO VK napovedali, že ťah sa zväčša začína na prelome marca a apríla. Naši malí pomocníci preto netrpezlivo čakali na pokyn, kedy sa ťah začne.
Ten prišiel 31. marca. V plnom počte a s veľkým nadšením prišli žiaci na lokalitu s očakávaním, čo sa bude diať. Najskôr prišli na rad základné organizačné a bezpečnostné pokyny. V úvode si žiaci zopakovali svoje teoretické vedomosti. Nasledovala najočakávanejšia činnosť, a to samotný zber žiab a následne ich transfer cez cestu do rybníka. Aj malé obavy z priameho kontaktu s ropuchou prekonalo nadšenie žabky zachrániť.
Autor: zš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.