HUMENNÉ/SPIŠKÁ NOVÁ VES. Po sérii pohárových pretekov sa plavecký oddiel PK Chemes Humenné vydal do Spišskej Novej Vsi na prvé jarné kvalifikačné kolo Východoslovenskej oblasti Slovenského plaveckého zväzu. Očakávali sa výrazné osobné maximá, čo sa takmer do bodky aj potvrdilo. Zisk 36 medailí, z toho 15 majstrovských titulov - to je vizitka, ktorá PK Chemes právom radí minimálne na východe republiky k najlepším klubom v tomto športovom odvetví. Už istú miestenku na M-SR seniorov, juniorov a 14-ročných žiakov (1.- 3. 7. 2011 v Humennom) si už po 1. kole zabezpečilo päť humenských plavcov.
Štyri tituly
Valentína Štefanová si aj na Spiši počínala tak, ako sme na ňu zvyknutí a s prehľadom si vyplávala svoju nomináciu. Získala štyri tituly majsterky regiónu a k tomu pridala jednu striebornú medailu. Najhodnotnejšie časy dosiahla v šprinte na 50 m znak (33,10 sek.) a 50 m voľným spôsobom (28,78 sek.).
Chýbalo 0,11 sekundy
Martina Babjaka už určite netreba nejako zvlášť predstavovať. Jeho vystúpenia to len potvrdzujú. Získal zlaté medaily na 50 m znak (28,72 sek.), 200 m polohové preteky (2:19,02 min.) a 1 500 m voľným spôsobom (18:24,90 min.) a striebro za 50 m a 200 m voľným spôsobom. Najmä v krauliarskom šprinte mu nominačný čas na EYOF do tureckého Trabzonu ušiel o jedenásť stotín sekundy.
Opäť "svoje" preteky
Znie to až neuveriteľne, ale už minimálne v tretích pretekoch v rade si naši starší žiaci urobili opäť "svoje" preteky. Až v troch disciplínach sa stretli na stupni víťazov pohromade a za disciplínu 100 m znak im navyše ceny odovzdával člen výkonného výboru SPZ a ich tréner v jednej osobe Marián Tomahogh. Päť zlatých a po jednej striebornej a bronzovej medaile si vyplával Filip Levický a hlavne historickým klubovým rekordom na 100 m polohové preteky za čas 01:09,92 min. poslal zdvihnutý prst plavcom na západ Slovenska.
Matej Micikaš najmä v znaku už dlhšie nepozná konkurenta, čo potvrdil zlatými medailami a klubovými maximami na 50 m a 100 m. Cenné sú určite aj striebra za 100 a 200 m polohové preteky a 100 m prsia. To, čo dokazuje Tibor Hodbod v poslednom čase pri jeho útlej postave, je až neuveriteľné a rovnako, ako jeho už spomínaní spolubojovníci, aj tu zaplával vynikajúce časy. Titul na 100 m prsia a opätovná nútená úprava klubového rekordu za čas 1:17,96 min. ho skutočne radí k favoritom na majstrovstvách Slovenska v tejto disciplíne. Šprintérske striebra na 50 m voľným spôsobom, v 50 m znaku a bronzové kovy v stovkách na znaku a v polohových pretekoch majú svoje kvality. Paula Sabovčíková si schuti zaplávala hlavne v disciplíne 200 m motýlik, kde v čase 2:55,67 min. obsadila tretiu priečku.
Nádej i neokresaný diamant
Radosť nám urobili naši najmladší žiaci, a to konkrétne nádej humenského plávania Alexandra Kušnírová, ktorá si dokázala vyplávať štyri vzácne kovy. Striebro vydolovala v znakárskych disciplínach na 50 a 100 m a bronz si domov odváža v disciplíne 100 m polohové preteky a 100 m prsia. Oliver Firkaľ, náš neokresaný diamant, mal rovnako veľké ambície a zisky dvoch bronzových medailí za 50 znak a 200 m polohové preteky uspokojili trénera Jána Pencáka.
Autor: J. Čúrny
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.