MICHALOVCE. Uplynulú nedeľu sa v Zemplínskom múzeu usídlili Kelti. Na územie dnešného Slovenska sa dostali okolo roku 400 p. n. l.
Riaditeľ múzea Maroš Demko vysvetlil, že región Zemplín patrí medzi významné lokality, kde sa našli pohrebiská, náleziská mincí a stopy ich osídlenia. Mnohé nájdené predmety sú súčasťou expozície múzea. Najvýznamnejším a doposiaľ najrozsiahlejším náleziskom je keltské pohrebisko v Ižkovciach.
Hádzali oštepom
Kelti boli nielen známi bojovníci, ale aj majstri remeselnej výroby a skvelí kuchári. Presvedčiť sa o tom mohli aj návštevníci múzea, ktorým napiekli placky a ponúkli ich medovinou. Milovníkom histórie zneli obľúbené melódie keltských bojovníkov v podaní hudobnej skupiny Keltieg. Členovia skupiny učili deti hrať na írsky bubon. Nechýbalo maľovanie keltských ornamentov na tvár. Kelti učili návštevníkov a deti hádzať oštepom, bremenom a strieľať z luku. Ukázali aj to, ako sa tkali keltské opasky.
Nechýbala jazda na koni, ukážky sokoliarov, skákanie na trampolíne, ukážky výroby hrnčiarskych produktov. Podujatie spestrila aj výstava automobilových veteránov.
“Mne sa najviac páčil Asterix a Obelix, s ktorými som sa mohla odfotiť, a jazda na koni,“ povedala štvorročná Zuzanka Hotovčinová z Michaloviec.
Autor: mipo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.