Michalovskí hasiči, mestskí a štátni policajti evidujú viacero telefonátov prestrašených ľudí. Naposledy zasahovali s profesionálnym včelárom pri likvidácii včelieho roja pri materskej škole na sídlisku Stráňany.
MICHALOVCE. Michalovskí hasiči vyrážajú v posledných dňoch nielen k požiarom a dopravným nehodám, ale aj k rojom včiel.
Naposledy sa v pondelok večer podieľali na likvidácii približne trojtisícového včelieho roju, ktorý sa usídlil nad detským ihriskom v blízkosti škôlky na sídlisku Stráňany. Policajtov na včely upozornili prestrašení rodičia, ktorí sa báli, aby včely nenapadli deti.
Včelári upokojujú ľudí, že roje zvyčajne nie sú nebezpečné. Nesmiete ich však vyrušiť, hádzať do nich kamene, alebo do nich šťuchať palicou.
Hasiči pomáhajú technikou
Riaditeľ Hasičského a záchranného zboru v Michalovciach Martin Tejgi potvrdil, že v posledných dvoch týždňoch asistovali pri viacerých prípadoch.
“Pomáhame iba vtedy, ak sa roje včiel nachádzajú na verejných priestranstvách, v blízkosti škôl a škôlok a môžu ohroziť ľudí. My asistujeme s výškovou technikou, ak sa roj nachádza na ťažko prístupnom mieste ,“ objasnil riaditeľ.
Dodal, že včely odchytáva skúsený včelár. Ľudia volajú hasičov alebo policajtov, lebo netušia, ako sa roj môže správať.
“Roj včiel sa usídlil na strome priamo nad pieskoviskom a hlavami hrajúcich sa detí. Je dobré, že to hasiči s včelárom zlikvidovali. Deti sú zvedavé a mohli sa o roj zaujímať a nemuselo to dobre dopadnúť,“ povedala obyvateľka sídliska Stráňany.
Včelár: Roj nechajte na pokoji
Miroslav Kozma, tajomník Slovenského zväzu včelárov, základná organizácia Michalovce, vysvetlil, že ide o klasické včely, ktoré za normálnych okolností nie sú nebezpečné.
“Skôr keby do nich hádzali kamene, alebo by ten roj nejakým spôsobom vyrušili, tak vtedy by mohol byť nebezpečný. Roje majú problémy samy so sebou, nie to, aby ešte napádali druhého. Ten roj sa dá niekedy normálne pohladkať rukou. Samozrejme to neodporúčam skúšať nevčelárom,“ povedal odborník.
Hasiči nesmeli s autom do garáže
Posledný roj schovaný na strome odchytil včelár zo strechy hasičského auta. Po nočnom zásahu hasiči podľa odborníka nesmeli s autom do garáže, lebo niekoľko včiel spadlo na auto.
“Aby im včely nelietali po garáži. Môžu ich mať potom na strope a budú ich otravovať. Hasiči si oblečú uniformu a v nej by mohli mať včely a to by mohol byť problém. Auto môžu zaparkovať do garáže až ráno, keď sa rozvidnieva, včely vtedy odletia,“ povedal včelár.
FAKTY
ROJE VČIEL
V tomto období nie sú ojedinelým javom. Po narodení novej včelej matky s ňou odchádzajú zo starého úľa tisícky včiel a hľadajú si nový domov. Najčastejšie ho nachádzajú v dutinách stromov.
“Cudzie roje by sa mali likvidovať. Kvôli chorobám, lebo nevieme odkiaľ je ten roj, či nie je napadnutý nejakou chorobou,“ vysvetlil Kozma.
Nie vždy to končí likvidáciou roja. Niekedy si ich vezme ochotný včelár. “Pokiaľ je ochotný včelár a si dá na nich pozor, bude ich sledovať rok, či nemajú nejakú nákazlivú chorobu. Musí ich ale držať izolovane od ostatného včelstva.“
mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.