ŇAGOV. Nad obcou v smere na Výravu je vojenskýý cintorín z 1. svetovej vojny. V obci nie je o ňom ani zmienka, prístupová cesta k nemu neexistuje.
Leží tu 102 vojakov
K cintorínu sa dá dostať len proti prúdu potoka. „V lete 2008 ho obec spolu s Klubom vojenskej histórie (KVH) Beskydy čiastočne opravila. Odvtedy sa cez neho namiesto obecných koscov prehnali kravy. Trávu spásali, ale povyvracali kríže, hroby rozdupali. Nikto sa nezaoberal ani informačnou tabuľou. Aj prístupová cesta chýba. Veď do okolia chodia turisti práve kvôli takýmto cintorínom. Aj Ňagovčania by tu zapálili sviečku, ale dostať sa tam je náročné,“ dozvedeli sme sa od ľudí , ktorých to trápi.
Klub núkal pomoc, v pláne mal postupnú obnovu
„Je tam pochovaných 52 Rusov, 38 Nemcov a 11 Rakúšanov,“ povedal Radoslav Turik z KVH Beskydy. Povedal, že podnet na obnovu cintorína vyšiel z klubu. Do brigády sa vtedy zapojila obec. „Nemali sme so starostom, ani s nikým z obce žiaden konflikt, preto sme si nevedeli vysvetliť, že sa nám viac neozvali. Snažili sme sa skontaktovať so starostom, no už sa nám to nepodarilo,“ povedal. Nezáujem starostu ich mrzí. Majú skúsenosti s inými obcami, kde sa o obnovu a údržbu snažia práve starostovia. „Urobili sme len prvý krok. Navŕšili sme zeminu na hroboch, osadili sme provizórne kríže. Plánovali sme pomoc pri postupnej rekonštrukcii. Od obce ale snaha o spoluprácu chýba,“ povedal.
Obec má iné priority
„Viete, koľko nám tu treba po dedine kosiť? A som tu na všetko sám. Povedzte, kto ma udal?“ reagoval starosta Ňagova Sergej Smetanka (KDH). Dodal, že ľudia, ktorí robia pre obec verejnoprospešné práce majú inú robotu. „Rekonštruujú kuchyňu v kultúrnom dome,“ uviedol príklad. Info panel a prístup k cintorínu vraj raz bude. „Chystáme projekt rekonštrukcie cintorína,“ povedal. „Obce, ktoré majú na svojom území vojenský cintorín dostávajú od ministerstva vnútra každoročne peniaze na jeho údržbu,“ povedal Turik. Starosta priznal, že obec o tieto peniaze nežiadala. Dôvodil, že je zavalený povinnosťami a na obecnom úrade má len jednu zamestnankyňu. Sľúbil, že cintorín pokosia.
Kravy. Hoci cintorín oslobodili od trávy, kopytami zničili hroby a pováľali provizórne kríže. FOTO: KOR
Realita. Niekto z domácich sa takto snažil pred kravami zachrániť posledný celý kríž. FOTO:KOR
Obciam s vojenskými cintorínmi pomáha finančne štát
Obce cez krajské úrady môžu požiadať ministerstvo vnútra o financie na údržbu cintorínov. Vychádza to približne 20 eur na jeden hrob.
Peniaze používajú na nákup benzínu a strún do kosačiek, alebo na vyplatenie koscov. Všetky výdavky zdokladujú a pošlú ministerstvu.
„Navyše je možné požiadať peniaze na opravu poškodených krížov, alebo oplotenia. Ešte sa nestalo, že ministerstvo nejakej obci serióznu žiadosť zamietlo,“ povedal nám jeden z oslovených starostov.
Podľa našich výpočtov mohla obec Ňagov cintorín toto leto pokosiť za 280 eur, ktoré by dostala z ministerstva. Ak by o ne požiadala.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.