Počet ponúkaných brigádnických miest oproti vlaňajšku neklesol. Faktom však je, že o brigádu sa zaujíma stále viac nezamestnaných a čoraz menej absolventov.
HUMENNÉ. Letnú brigádu si študenti začínajú zháňať už v máji a júni. „Ponúkame pomocné práce nárazového typu, ktoré sú väčšinou krátkodobé. Nevieme, ako sa ponuky na trhu budú vyvíjať. Stáva sa, že momentálne nemáme nič, ale o pätnásť minút to už môže byť zopár miest,“ hovorí Katarína Hančárová, personálna konzultantka Študentského servisu v Humennom.
Roznášanie novín, letákov, práce v textilnom a potravinárskom priemysle, inventúry v obchodných reťazcoch, sťahovanie, upratovacie či pomocné stavebné práce – takéto sú najčastejšie ponuky.
Brigádnikov berú aj stavebné firmy
„Naša spoločnosť prijíma brigádnikov na stavebné práce každý rok. V tomto roku sme prijali 25 brigádnikov, prevažne študentov. Nakoľko stavebná činnosť má skôr sezónny charakter, záujemcovia o brigádu sa nám hlásili už v máji a v júni a následne v priebehu júna sme ich prijímali. V neskoršom letnom období už ďalších záujemcov neprijímame, keďže zákazky sa rozbiehajú práve začiatkom leta a vtedy je aj najväčší dopyt po pomocných silách,“ hovorí Adriana Šimonová, obchodná riaditeľka stavebnej firmy v Humennom.
Jedným dychom dodáva, že firma má s brigádnikmi zväčša dobré skúsenosti. „Evidujeme viacerých študentov, s ktorými spolupracujeme opakovane už niekoľko rokov.“
Zarábajú si na stavbe aj v hypermarkete
Podobnú skúsenosť má aj budúci maturant Igor. „Brigádu som si našiel sám cez známeho. Na stavbe som pracoval už vlani. Bol som spokojný, tak som sa tohto roku prihlásil opäť. Plánujem pracovať až do konca letných prázdnin. A zárobok? Tak akurát, ani veľa, ani málo,“ tvrdí.
Gymnazistke Veronike brigádu v trafike v hypermarkete pomohla vybaviť mama. „Takáto práca mi vyhovuje. Som spokojná so zárobkom i s prostredím. Vydržím až do začiatku školského roka.“
Hodinová sadzba 1,5 eura
„Veľa sa hovorí o prehĺbení krízy, ale v tomto roku sme nezaznamenali nijaký výrazný pokles počtu voľných brigádnických miest. Dopyt vysoko prevyšuje ponuku, ale je tu už dlhší čas – povedala by som – akási stabilizácia,“ uvádza Katarína Hančárová.
Podľa jej slov sa o brigádnickú prácu zaujíma menej absolventov ako po iné roky. Príčiny vidí vo zvýšených nárokoch na odmenu a možnosti pracovať v zahraničí. „Ich predstava sa pohybuje na úrovni 500 – 600 eur,“ upresňuje. Brigádnické zárobky sa pritom pohybujú v čistom od 1,5 eura na hodinu a vyššie.
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Humennom voľné brigádnické miesta neeviduje. “Nevieme zabrániť tomu, aby sa na naše vývesné plochy nedostali aj ponuky zamestnávateľov o brigádnické miesta. Našou snahou je ale umiestniť evidovaných nezamestnaných do trvalého pracovného pomeru,“ upresňuje Monika Štefková, vedúca finančného oddelenia.
Nie každý chce za prácou cestovať
O prácu nastálo sa v Študentskom servise zaujíma čoraz viac nezamestnaných. „Ponúkame trojtýždňové turnusy v potravinárskom priemysle v Česku, montáž LCD televízorov vo Voderadoch,“ vymenúva aktuálne ponuky personálna konzultantka Hančárová.
Na druhej strane však dodáva, že aj napriek vysokému počtu nezamestnaných, sa čoraz častejšie stretáva s neochotou ľudí cestovať za prácou mimo mesta a s absenciou kvalitných remeselníkov. „Veľa ľudí je bez akýchkoľvek pracovných návykov, nepracovať im vyhovuje a zvykli si na to. Snažíme sa „vyžmýkať“ z mesta a regiónu, čo sa dá, ale na obidvoch stranách je to ťažké,“ uzatvára Hančárová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.