PORUBA POD VIHORLATOM. Pozostatky neznámeho vojaka, pravdepodobne príslušníka Wehrmachtu, vykopali historici vo štvrtok dopoludnia v lesíku pri obci Poruba pod Vihorlatom. Pri hľadaní vychádzali z rozprávania najstarších obyvateľov obce a miestnych pamätníkov.
Telo mŕtveho vojaka našla v čase prechodu frontu v októbri až novembri 1944 tunajšia obyvateľka Verona Firdová. Padlý vojak bol oblečený v nemeckej vojenskej uniforme. Regionálny historik Matej Starják vysvetlil, že vojaka pravdepodobne zastrelili partizáni alebo ho usmrtili nemeckí vojaci, keď sa pokúsil o dezerciu.
Pochovali ho tajne. Báli sa partizánov aj Nemcov
Problematikou hrobov nemeckých vojakov v Porube pod Vihorlatom sa primárne zaoberá tunajší rodák a historik Václav Ihnát. Objasnil, že keď dedinčania chceli pochovať nemeckého vojaka, obávali sa partizánov, že ich obvinia z napomáhania fašistom a na druhej strane Nemcov, že ich budú viniť z vraždy vojaka.
„Verona Firdová spolu s jedným mužom sa v nočných hodinách vybrali na uvedené miesto. Vojaka vyzliekli z uniformy, lebo sa obávali o svoju bezpečnosť a obliekli ho do civilných šiat. Potom ho odtiahli severovýchodným smerom, k horám, a na identifikovanom mieste ho pochovali do jednouchého hrobu, ktorý označili,“ vysvetlil Ihnát.
Matej Starják dodal, že prvé roky po oslobodení sa o hrob nikto nestaral. „Až neskôr ho udržiavala spomínaná žena. Práve ona ho aj označila, a to železným krížikom z obecného cintorína. V blízkosti hrobu neskôr tunajšie roľnícke družstvo zriadilo vinice a ženy, ktoré sem chodili pracovať, sa o hrob starali.
Po čase vinice zanikli a na ich mieste sa v súčasnosti nachádza lesík. Po úmrtí pani Firdovej sa o hrob starala Mária Krompáková. Aj tá je však už nebohá,“ poznamenal Starják.
Hroby vojakov aj na obecnom cintoríne
V hrobe vojaka našli len niekoľko kostí a úlomok z lebky. Podľa historikov sa toho viac nezachovalo, pretože tunajšia pôda je veľmi kyslá a došlo rýchlo k rozkladu. Preto identifikácia mŕtveho vojaka nebude, žiaľ, možná.
Vďaka iniciatíve občianskeho združenia Priatelia Zemplína sa rozbehlo skúmanie vojenských dejín na pomedzí historickej Zemplínskej a Užskej župy.
Podľa spomienok najstarších žijúcich pamätníkov sa na obecnom cintoríne v Porube pod Vihorlatom nachádza niekoľko hrobov, do ktorých boli pochované obete z radov civilného obyvateľstva z okolitých obcí a asi aj padlí nemeckí vojaci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.