BREKOV. Medzinárodná dobrovoľnícka sieť Alliance a OZ INEX Slovakia potvrdila, že na Medzinárodný tábor dobrovoľníckej práce do zahraničia odišlo pracovať zo Slovenska viac ako dvesto dobrovoľníkov. Viac ako sto dobrovoľníkov zo zahraničia prišlo pomáhať na naše tábory.
Dvadsať párov rúk
Dobrovoľníci zo zahraničia sa zapojili do 12 projektov po celom Slovensku. Sedem z nich si vybralo Brekov. „Zahraniční dobrovoľníci si miesta workcampu vyberajú z katalógov, potom nám potvrdia svoju účasť. Zaujímavé je, že sa nám ešte nestalo, že sa niekto prihlási a nepríde,“ povedal riaditeľ Združenia za záchranu Brekovského hradu Stanislav Macinský.
Už tretí ročník Medzinárodného dobrovoľníckeho tábora Brekov 2011 sa začal v nedeľu 31. júla. K 13 nadšencom, záchranárom hradu zo Slovenska, sa pridalo sedem cudzincov z Talianska, Francúzska, Španielska, Nemecka, Ruska, Bieloruska a Švajčiarska.
Chceli nás spoznať
„Rozhodoval som sa medzi Gréckom a Slovenskom. Vybral som si hrad Brekov, pretože som chcel cestovať, spoznať krajinu, ľudí, kultúru,“ povedal 19-ročný Pavlik Genadjevič z Moskvy. Je študentom, budúcim bioinžinierom.
„Toto je už ôsmy workcamp. Predtým som bol v Indii, Francúzsku, Nemecku aj v Anglicku. Hlavným dôvodom, prečo som tu, bolo, že som chcel navštíviť Slovensko, spoznať tunajších ľudí. Veľa som o ňom nevedel,“ povedal René zo Španielska.
Je inžinierom-výskumníkom pre vysokorýchlostné vlaky.„Rád pracujem vonku, v prírode. Na hrade som nikdy nepracoval, chcel som to vyskúšať,“ priznal.
Práca, ktorá má zmysel
Zo zamestnania dali workcampu pred dovolenkou prednosť aj lídri Paľo a Katka Karcelová, ktorá sa profesionálne venuje mládeži. „Ja som bola dobrovoľníčkou v Macedónsku. To ma motivovalo, aby som aj naďalej vo svojom voľnom čase pracovala a prispela k obnove tohto hradu,“ povedala.
Dodala, že práca na hrade ju baví, pretože jej ide hlavne o to, aby sa stále zdokonaľovala v komunikácii s ľuďmi a učila sa s nimi vychádzať aj pri tomto type práce.
„Vybrala som si Brekov, lebo som chcela spoznať východné Slovensko. Poznám ho len po Košice,“ priznala študentka Dominika Ošková s Liptovského Mikuláša. „Som nielen spokojná so svojím výberom, ale aj s ľuďmi, ktorí tu prišli“ dodala.
Skvelý tím
Partia pracuje na hrade denne od ôsmej rána do piatej poobede. Ich snahám pomohlo aj slnečné a teplé počasie.
„Najprv sme zo sute vybrali kamene zo zrútených múrov. Potom sme vytvorili živú reťaz a za dva dni sme ich preniesli pod vstupnú bránu horného hradu. Práca nám išla neuveriteľne od ruky. Hlavne dievčatám, ktoré sa pritom do sýtosti porozprávali,“ zasmial sa Macinský.
Mužská časť dobrovoľníkov buď miešala maltu, alebo murovala novú stenu. Cez deň im dobre padli slovenské jedlá, každý večer jeden z dobrovoľníkov predstavil špeciality národnej kuchyne. Pavlik napríklad zabodoval s kaviárom.
Dobrovoľníci ešte stihli navštíviť Spišský hrad na akcii Súhradnice. Na nej si pozreli prezentáciu našich hradov. Nechýbala nočná stanovačka na hrade a splav Laborca. Workcamp sa skončil 7. augusta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.