HUMENNÉ. Príchod na pešiu zónu vítala malých aj veľkých veselá hudba, vôňa trdelníkov, chutný burčiak, perníky z lásky, zábavné atrakcie. Vítalo ich veselé mesto Humenné, v ktorom to okrem iného žilo aj bohatým kultúrnym programom a domácim folklórnym vystúpením pod názvom Humenský toliar.
Ľudia boli spokojní s umiestnením
Už druhý rok sa humenský jarmok uskutočnil priamo na námestí. Ľudia si umiestnenie stánkov veľmi pochvaľovali aj tento rok. „Som spokojná s jarmokom a hlavne s umiestnením stánkov. Je to oveľa lepšie, keď sú stánky na námestí. Prechádzate sa dookola a všetko máte vlastne poruke,“ povedala mladá Humenčanka.
„Pre vodičov je to úplne super, že sú stánky na námestí, pretože cesty sú voľné a nekomplikuje sa doprava. A jarmoky sa majú konať na námestí,“ povedal mladý pán z Jasenova.
Aj najmladší návštevníci si prišli na svoje
Nielen za klasickými stánkami so sortimentom, ale aj za zábavnými atrakciami prichádzali návštevníci. Najmä tí najmladší si prišli na svoje. Mohli sa do sýtosti vyskákať na trampolíne či na skákacom hrade, ktorý bol umiestnený aj pri Mestskom kultúrnom stredisku aj pri fontáne lásky. Taktiež sa mohli povoziť na detských motorkách.
Ručná výroba mala prvotné miesto
Medzi najzaujímavejšie stánky patrili hlavne ručnej výrobe. Najobletovanejšou bola pani Milena Šandorová z Michaloviec a jej stánok s ručnou výrobou bižutérie a suvenírov. Pri jej stánku ostalo ne– jedno ženské oko. Zaujímavou zbierkou sú ručne vyrobené náušnice. Mohli ste tam nájsť aj tvary ceruziek, ovocia, kvetov či mnohé extravagantné tvary.
Pavol Tomko z dedinky Malý Ruskov vyrába píšťaly a fujary. Na našu otázku či je v dnešnej modernej dobe záujem aj o takýto sortiment, nám prekvapivo odpovedal, že áno. Skonštatoval, že v meste je možno o to ešte väčší záujem ako na dedine. Povedal, že ľudia prichádzajú nato, že výrobky z dreva sú oveľa kvalitnejšie. Vždy je o drevo záujem. A mal pravdu. V remeselníckej uličke ste mohli okrem spomínaného nájsť aj keramikárov, výrobcov prútených košíkov či mnohé zaujímavé a o očiam neprehliadnuteľné výrobky z dreva. Stačilo sa len rozhliadnuť a pristaviť sa.
Talentovaný maliar
Pri prechádzaní stánkov ste mohli natrafiť na talentovaného maliara portrétov na Vladislava Svetlíka z Michaloviec. Robí portréty z fotografií, ale aj naživo. Maľuje na čiernobielo aj farebne. Pózovala mu okrem iných aj mladá Humenčanka Mirka Tkáčová, ktorú nahovoril jej otec. „Nikdy som nemala príležitosť, aby ma niekto namaľoval. A tak ma dnes oco nahovoril,“ s úsmevom nám povedala Mirka. Na otázku, ako dlho trvá namaľovanie takéhoto obrazu, nám pán Vladislav povedal, že hodinu, hodinu a pol. Nikdy presne nevie, ako mu to bude dlho trvať. Ľudia sa pri ňom zastavovali a s údivom vraveli: „ Máte veľký talent!“
Nedeľa patrila Humenskému toliaru
Humenský toliar je medzinárodný festival, na ktorom v prvom dostávajú priestor domáce folklórne súbory. Tento rok sa o dobrú folklórnu náladu postarala spevácka skupina Zaričanka zo Stakčína. Jej najmladšia speváčka má len tri roky!
Avšak publikum prebral so svojím pestrým tanečným programom domáci súbor Chemlon, ktorý patrí medzi popredné súbory východného Slovenska.
O skvelé výkony a bohatý program sa postaral aj súbor Jánošik zo Zvolena. O spokojnosti divákov svedčil neprestávajúci potlesk a usmiate tváre.
Autor: Katarína Mikitková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.