MICHALOVCE. História lukostreľby je veľmi bohatá, veď luk bol v dávnej minulosti obávanou zbraňou. Na Slovensku nie je lukostrelecký šport veľmi na očiach, hoci je populárny. Aj v Michalovciach sa našli zanietení vyznávači tohto športu, ktorí sa nazývajú Záujmová skupina priateľov lukostreľby. Už štyri roky sa venujú lukostreľbe, pretože ako hovoria, je to pre nich výborný relax.
Prvé začiatky na Hôrke
Vznik michalovského lukostreleckého klubu sa datuje od roku 2007, kedy Marián Antal spolu s bratom a rodinou začali s prvými lukmi strieľať v rekreačnom stredisku Hôrka na Zemplínskej Šírave na vlastne vytvorené terče, ktoré boli poskladané z kartónov vyplnených starými handrami či kobercami. „Vtedy si nás všimli ďalší ľudia, ktorých to zaujalo a postupne sa k nám pridávali. Po čase sme sa s vedením futbalového klubu MFK Zemplín Michalovce dohodli na užívaní zanedbanej plochy za novou tribúnou v areáli futbalového štadióna. Dali sme nevyužívanú plochu do poriadku, skrášlili sme ju a naďalej sa o ňu staráme. Postavili som tu dve unimobunky, medzi ktorými je krytá terasa, kde sa stretávame. V jednej je kancelária a v druhej sklad, v ktorom sú odložené terče a rôzne náradie,“ rozhovoril sa na úvod zakladateľ a zároveň tréner klubu, ktorého pomenoval Záujmová skupina priateľov lukostreľby. „Tento názov hovorí za všetko. Kto má záujem, môže sa k nám pridať. Neexistuje veková hranica, v klube máme najmladšieho člena, ktorý má 8 rokov. Teda od žiakov základnej školy, cez stredoškolákov až po 60-ročných seniorov. Teraz máme v klube približne 18 členov, ale nie všetci sú aktívni, keďže niektorí majú študijné povinnosti,“ informoval nás Marián Antal.
Na turnajoch sa im darí
Michalovčania spolupracujú s klubmi na východnom Slovensku, najlepšie sa im darí s LK Nimród Veľké Kapušany, či ďalšími lukostreleckými oddielmi z Lelesa alebo Malých Trakan. „Chceli by sme trošku podchytiť a zviditeľniť lukostreľbu na východe krajiny. Slovenský lukostrelecký zväz sídli v Bratislave a práve na západnom Slovensku je tento šport oveľa rozšírenejší. Kluby na západe majú aj kvalitnejšiu výbavu, ktorá je aj finančne náročnejšia. Tam je to náročnejšie aj na cestovanie,“ povedal Marián Antal a dodal, že na opačnom konci republiky produkujú olympijskú lukostreľbu, zatiaľ čo tu tzv. tradičnú. Zemplínčania trénujú trikrát do týždňa (v stredu, piatok a nedeľu) a pravidelne a zúčastňujú rôznych turnajov. „Sezónu máme rozdelenú na halovú, vonkajšiu a loveckú, ktorá je prakticky po celý rok. V zime trénujeme v telocvični a počas vonkajšej sezóny sa približne každý tretí týždeň predstavíme na nejakom turnaji. Na súťažiach sa nám darí, veď takmer z každej sa vrátime s viacerými medailami. So spomínanými klubmi z východného Slovenska sme vytvorili Bratstvo lukostrelcov Zemplína a pravidelne sa zúčastňujeme turnajov medzi sebou,“ pokračoval Marián Antal, ktorý by chcel založiť lukostrelecký klub aj v Prešove.
Rôzne druhy lukov
Ako nám prezradil zakladateľ lukostreleckého klubu v Michalovciach Marián Antal, súťaží sa v rôznych kategóriách podľa typu luku. „Existujú rôzne typy lukov, od takého aký používal Robin Hood, ktorý sa nazýva Longbow, cez tradičné luky až po moderné, ktoré sa dajú kúpiť len na pár miestach na Slovensku. Výbava profesionálneho lukostrelca, teda olympijského, stojí dokopy viac ako 3300 eur. Je to špeciálne náradie stavané presne podľa majiteľa luku: podľa jeho výšky, dĺžky prstov, dĺžky náťahu či sily. V našom klube máme kládkové, terčové, lovecké, tradičné, ale aj olympijské luky - máme v podstate všetky typy lukov. K vybaveniu strelnice patria neodmysliteľne aj terče. Tie sú pomerne finančne náročné. Originálny terč je vytvorený z takého materiálu, z ktorého ak vyberieme zapichnutý šíp, tak sa naspäť zacelí,“ uviedol Marián Antal, podľa ktorého sa musí pri strieľaní lukom dbať aj na bezpečnosť. „Ak sa šíp zapichne tam, kde nemá, tak potom je veľký problém, pretože je to ako zbraň. Rýchlosť špičkových šípov dosahuje okolo 340 fps za sekundu (1 fps = 30 cm), čo predstavuje asi 110 metrov za sekundu,“ povedal 54-ročný Marián Antal.
Rôzny typy šípov
Marián Antal povedal, že „luk bez šípu je nič aj šíp bez luku je nič.“ Aj preto existuje aj veľa druhov šípov. „Na lov sa používajú šípy s ťažkými hrotmi. Šípy rozlišujeme od klasických drevených cez kovové, hliníkové, moderné karbónové alebo duralové, až po kombináciu hliníka a karbónu. Nie sú len rovné šípy, ale existujú aj také, ktoré sú v strede širšie, aby mali pri lete lepšiu dynamiku. Je veľmi veľa šípov,“ oboznámil nás zakladateľ michalovského klubu a zároveň nám aj ozrejmil, čo znamená 3D v znaku klubu: „3D znamená streľba na 3D figuríny. V máme rôzne napodobeniny zvierat, napríklad líšku, srnca, veľkú sovu či vlka, ktoré vyzerajú ako ozajstné.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.