Ich poslaním je spríjemňovať, oživovať a skrášľovať prostredie. Humenským fontánam sa to nie vždy darí. Niektorým vôbec.
HUMENNÉ. Fontána v parku pred hotelom Karpatia špatí okolie už niekoľko rokov. Mladšie ročníky Humenčanov si už ani nepamätajú, kedy naposledy v nej tiekla voda.
Mesto ešte v roku 2004 uzavrelo so spoločnosťou MS systém, s. r. o., Košice, vlastníkom hotela, zmluvu. Podľa nej sa nájomca (MS systém, s. r. o., Košice) zaviazal v termíne do dvoch rokov od nadobudnutia platnosti zmluvy sprevádzkovať fontánu umiestnenú na prenajatom pozemku a zabezpečiť jej údržbu a náležité opravy.
„Ďalej sa v zmluve uvádzalo, že tieto náklady v plnom rozsahu hradí nájomca vo vlastnej réžii a nebude si ich nárokovať od prenajímateľa, teda mesta, späť. V prípade, že nájomca nedodrží termín sprevádzkovania fontány umiestnenej na prenajatom pozemku, mesto skončí tento nájomný vzťah. Bol tu teda vytvorený dostatočný časový priestor na splnenie podmienok zmluvy. Zmluva bola skončená k 2. 5. tohto roku z dôvodu nesplnenia zmluvných podmienok,“ informovala hovorkyňa magistrátu Slavěna Vorobelová.
Nechcú sa vyjadrovať
„O fontáne hovoriť nebudem. Už nám nepatrí. Priestor sme odovzdali. Chceme si objednať parkovacie plochy pred hotelom,“ uviedla pre Korzár riaditeľka hotela Emília Bočková.
V regionálnych médiách ako dôvod nekonania uviedla chýbajúce podklady a projektovú dokumentáciu k fontáne.
„Rozhodnutie o tom, ktoré investičné akcie budú vyčlenené ako prioritné, bude výsledkom vzájomnej dohody medzi poslancami a odhlasuje sa v rámci zasadnutia mestského zastupiteľstva. Mestský úrad predložil poslancom celý zoznam potrebných investičných akcií v meste v objeme približne 32 mil. eur. Poslanci uvedený zoznam vzali na vedomie,“ uviedla Vorobelová.
Poslanci na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva schválili úverový rámec vo výške 4 milióny eur, čím sa rozšíril priestor na investície.
Ešte o fontáne nerokovali
V plánovaných investičných akciách figuruje aj revitalizácia parku pred hotelom Karpatia s odhadovaným finančným nákladom 83 400 eur. „Mesto, samozrejme, má veľký záujem situáciu riešiť a tento priestor upraviť k spokojnosti občanov. Navrhne túto úpravu parku, fontány a podchodu ako jednu z priorít na riešenie,“ ubezpečila Vorobelová.
Podľa slov predsedu komisie výstavby pri MsZ Michala Babina (KDH), touto otázkou sa v komisii ešte nezaoberali. „Ani raz sme neprejednávali, čo s fontánou. Teraz je tam ako päsť na oko. Podľa môjho názoru ju treba opraviť a sfunkčniť. Viem si to predstaviť. Prostredie je pekné, chodí tadiaľ veľa ľudí,“ povedal.
Jednoznačne opraviť
Tento názor podporuje aj poslanec Michal Druga (Smer-SD). „Ťažko povedať, aké sú možnosti, ale určite ju treba zachovať a podrobiť komplexnej rekonštrukcii. Treba zveľadiť celý park, vytvoriť oddychovú zónu s lavičkami, opraviť neďaleký podchod. Aby bolo toto miesto útulné a bezpečné,“ uviedol.
Názory obyvateľov sa rôznia
„Koľko by sa muselo investovať, aby sa sprevádzkovala? Nech sa radšej zbúra a vytvoria sa parkovacie miesta. Veľa ľudí ju tu nechce aj kvôli vandalom. Budú sa tu schádzať, kúpať sa vo vode. Aj keď, viete, aké to tu bolo pekné, keď fungovala?“ myslí si pani Klaudia, ktorá býva v susedstve.
Pán Pavol, starousadlík zo Sídliska I, je presvedčený o tom, že fontánu treba zachovať. „Nech ju opravia. Každý sa vyhovára na krízu. Veď nemusí striekať celý deň. Že je veľká? Stena má tlmiť hluk z padajúcej vody,“ hovorí.
Pýcha centra
Fontánu lásky postavili v centre pešej zóny v roku 2001 za 5,2 milióna Sk. Od roku 2004 ju spravuje Energobyt, s. r. o., Humenné. Projekčné a konštrukčné chyby mali v minulosti za následok viacnásobné zatopenie strojovne s elektrickými čerpadlami.
„Asi pred piatimi rokmi sme tento problém vyriešili. Aj napriek tomu je v strojovni neustála vlhkosť, nakoľko nemá vyriešené dostatočné odvetranie. Do strojovne preniká vlhkosť napríklad cez poklop šachty, preto aby nedochádzalo k poškodzovaniu zariadení predovšetkým v zimnom období, nainštalovali sme dovnútra improvizovanú ventiláciu a ohrievač na časový spínač, aby sme monitorovali teplotu a eliminovali zrážanie pary a v zime jej zamŕzanie,“ informoval Marián Lopata, konateľ Energobytu.
Vytopenia z minulých období sa výrazne podpísali pod zlý technický stav zariadenia, a tak bola minuloročná generálna oprava čerpadiel a výmena obslužného systému riadeného počítačom za 14–tisíc eur nevyhnutná. „Dnes je fontána v dobrom stave. Vyžaduje si ale viac finančných prostriedkov,“ dodal.
Plán prevádzkových nákladov, opráv a prípadných investícii na nasledujúci rok je v štádiu príprav. Bude sa týkať výmeny pneumatických ventilov, nákladov na programovanie hudobnej produkcie, riešenia osvetlenia, premiestnenia veterného senzora či monitoringu fontány cez internet.
Náklady sú vysoké
Tvorí ich viacero položiek: k bežným prevádzkovým treba rátať vodu, elektrinu, úkony spojené so zazimovaním zariadení alebo ich uvedením do prevádzky po zime, rôzne opravy, pravidelné čistenie, chémiu na úpravu vody, pohotovosť po 22. hodine, cez víkendy a sviatky, autorské poplatky za používanie hudobných diel a programátorské služby. Ročne to vo finančnom vyjadrení znamená približne 20-tisíc eur. Fontána funguje od apríla do októbra 16 hodín denne, čo je za sezónu 3 800 prevádzkových hodín. Vo večerných hodinách svieti, ale nehrá. „Najväčším problémom je to, že po 10 rokoch sú niektoré technologické časti fyzicky a morálne zastarané a zohnať adekvátne náhradné komponenty je takmer nemožné,“ uzatvoril Lopata.
Tratí sa voda
Potok času majú v správe Technické služby. Podľa slov Milana Kuruca, povereného zastupovaním riaditeľa, sa v ňom „tratí“ voda. Problém je jednoduchý – riešenie zložité. „Voda presakuje cez dno do okolitého terénu. Neustále ju dopĺňame, čo stojí nemalé finančné prostriedky Musíme kompletne rozobrať teleso fontány. Dno musíme zaizolovať špeciálnou hmotou,“ vysvetlil riaditeľ Kuruc.
Nakoľko ide o špecifický problém, treba osloviť špecializovanú firmu. Znamená to ďalšie financie navyše. Riaditeľ Kuruc vidí opravu fontány reálne na jar budúceho roku. „Keď začneme v apríli, práce – podľa môjho odhadu - potrvajú 2 – 3 mesiace,“ upresnil.
Malé, ale nákladné
Také sú dve fontány v parteri parku pri kaštieli. Nestriekali ani po kompletnej rekonštrukcii v rámci poľsko-slovenského projektu revitalizácie parku.
„V zime vnikla do šachty voda. Zaliala vodou elektrické čerpadlá. Poruchu sme odstránili a fontány sme sfunkčnili koncom mája. Dnes sú už v poriadku,“ vysvetlil riaditeľ Kuruc.
Humenské fontány nemajú na ružiach ustlané. „Fontány sa stavajú z prepychu. Keď naň niet peňazí, tak nie je. Mesto Martin nedávno odstavilo všetky mestské fontány práve z ekonomického hľadiska,“ povedal študent z Humenného. Ktovie, čo čaká tie naše.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.