SOBRANCE. Efektívnosť či účinnosť kamerového systému, ktorý v súčasnosti prevádzkujú približne štyri desiatky obcí na slovensko-ukrajinskom pohraničí za účelom odhaľovania nelegálnej migrácie, prevádzačstva či pašeráctva, je podľa názoru viacerých miestnych starostov nedostatočná.
Na rozpoznanie motorových vozidiel alebo osôb na zázname je po zotmení potrebné svetlo pouličných lámp, v mnohých obciach sa však z úsporných dôvodov v noci nesvieti.
Predstavitelia vlády nevylučujú s ohľadom na budúce zefektívnenie monitoringu východnej hranice poskytnutie pomoci jednotlivým samosprávam, ako aj možné prepojenie systému obecných kamier na Riaditeľstvo hraničnej polície v Sobranciach, ktorého príslušníci pracujú v pohraničí s vlastnými monitorovacími zariadeniami.
Na nočné osvetlenie nemajú obce ani štát peniaze
Inštaláciu kamier v jednotlivých obciach zafinancoval pred niekoľkými rokmi štát. V minulosti prispieval samosprávam na nočné svietenie, no viaceré z nich túto formu podpory v súčasnosti už nepoberajú.
"Kamerový systém nemá nočné videnie a tým pádom je tento systém podľa môjho názoru nefunkčný. Niekedy to bolo riešené formou doplatku k elektrickej energii svietením cez noc, toto však padlo," poznamenal starosta Baškoviec (okres Sobrance) Boleslav Lešo.
Ako dodal, obec si z vlastnej kasy nočné svietenie dovoliť nemôže. Ďalším problémom je financovanie opráv kamerového systému umiestneného pred budovu miestneho obecného úradu z vlastného rozpočtu.
"Po mojom nástupe do funkcie starostu v januári tohto roka bol celý kamerový systém nefunkčný, dal som ho opraviť z rozpočtu obecného úradu. Prakticky obec je vlastníkom a správcom kamerového systému a za svoje náklady ho udržiavame," vysvetlil Lešo.
Podľa jeho slov si kamery s ich príslušenstvom vyžadujú v súčasnosti už revitalizáciu či vzájomné prepojenie, aby pracoval monitoring schengenskej hranice ešte ucelenejšie a efektívnejšie. "Nebolo by na škodu všetko zmodernizovať. Technika išla za tie roky ďaleko dopredu."
Málo konkrétnych sľubov
O možnom efektívnejšom fungovaní obecných kamier rozprávali počas spoločnej návštevy hraničného priechodu Vyšné Nemecké v septembri tohto roka premiérka Iveta Radičová a minister vnútra Daniel Lipšic.
Predsedníčka vlády nevylúčila budúce napojenie kamerových systémov k optokáblom umiestneným v blízkosti dotknutých obcí.
"Je dobré tie kamery samozrejme využiť, ale už aj na systém, ktorý je na Riaditeľstve hraničnej polície vybudovaný. Ten prvý krok vnímam a vidím v prepojení na systém, ktorý je na Riaditeľstve a následne istá pomoc týmto obciam," povedala Radičová s tým, že o konkrétnom modeli spolupráce samospráv a polície je zatiaľ predčasné hovoriť.
Podľa vyjadrení ministra vnútra je modernizácia technologickej základne na východnej hranici stále aktuálna aj v súvislosti s blížiacou sa kontrolou.
"Pre nás je rok 2012, 2013 kľúčový kvôli pravidelnému schengenskému hodnoteniu, takže všetko je vo vývoji, ale budeme sa snažiť, aby počas tohto hodnotenia sme boli čo najlepšie pripravení," uzavrel Lipšic.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.