TRNAVA PRI LABORCI. Otvorením pamätnej izby vzdali Trnavčania hold svojmu rodákovi Viliamovi Gaňovi.
Predseda Matice slovenskej Marián Tkáč vyslovil obdiv a poďakovanie za celoživotné dielo tohto významného človeka. „Viliam Gaňo sa stal pojmom pre širokú verejnosť, predovšetkým pre špeciálnych pedagógov.“
Veľkú zásluhu na zriadení pamätnej izby má hlavne Anna Šamudovská, predsedníčka miestneho odboru Matice slovenskej.
„Mojou srdcovou záležitosťou bolo zriadiť pamätnú izbu pre takéhoto človeka. Bol to človek s hlbokým sociálnym cítením a hlbokou kultúrou srdca,“ povedala.
Samozrejme, táto izba by sa nestala skutočnosťou bez podpory množstva ďalších ľudí. „Z takejto drobnej mravenčej práce sme utvorili peknú a dôstojnú izbu pre nášho rodáka Viliama Gaňa,“ uviedla Šamudovská.
Baláž: Taký človek sa narodí raz za 200 rokov
Pamätná izba obsahuje artefakty späté s Gaňovým životom a prácou, ukážky jeho tvorby či pomôcky na výučbu postihnutých detí.
Čestný predseda spoločnosti pre špeciálnu a liečebnú výchovu Jozef Baláž spolupracoval s Viliamom Gaňom a ten bol dokonca jeho vysokoškolským učiteľom. Spomína si na jeho prvú prednášku, ktorá ho nesmierne zaujala.
„Jeho otec bol záhradníkom a ten zamestnával hluchonemého pomocníka. Gaňovi nešlo do hlavy prečo ten nepočujúci chlapec nerozpráva, keď má dobré rečové orgány, pľúca a jazyk v poriadku. A tak mu skrsla myšlienka, že každý hluchonemý sa musí naučiť rozprávať. A to platí dnes v celej Európe. Dnes už hluchonemých nemáme,“ povedal.
Vďaka Gaňovi sa pán Baláž venuje postihnutým deťom dodnes a je vďačný, že ho mal možnosť spoznať. „Taký človek ako Gaňo sa narodí raz za 200 rokov.“
Kto bol Viliam Gaňo?
Priekopník slovenskej špeciálnej pedagogiky, nositeľ medaily J. A. Komenského, zakladateľ prvých ústavov pre zdravotne postihnutých. l Svojím celoživotným dielom v oblasti špeciálnej pedagogiky a bohatou publikačnou činnosťou prispel k vytvoreniu teoretickej základne špeciálnej pedagogiky nielen na Slovensku.
Zdroj: www.msslevoca.sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.